Fabryka Fiata w Bielsku-Białej do likwidacji. Stellantis zwolni prawie 470 osób
REKLAMA
REKLAMA
Jak informuje serwis bielsko.biala.pl, Stellantis powiadomił związki zawodowe działające w FCA Powertrain Poland o tym, że podjęta została decyzja o likwidacji zakładu w Bielsku-Białej. Proces rozpocznie się już w lutym. Zwolnienia grupowe i wygaszanie produkcji zostanie zakończone w grudniu 2024 r.
REKLAMA
Fabryka Fiata w Bielsku-Białej zwolni 468 osób
REKLAMA
Likwidatorem fabryki zostanie jej aktualny dyrektor, a więc Andrzej Tokarz. Czemu Stellantis zdecydował się na taki krok? Firma w rozmowach ze związkowcami tłumaczy się zaostrzającymi się normami emisji spalin w UE oraz rychłym zakazem sprzedaży pojazdów spalinowych. To wpływa na spadek zamówień i mniejsze zapotrzebowanie światowych fabryk na nowe silniki. Proces likwidacji oficjalnie wystartuje 9 stycznia 2024 r. To wtedy związkowcy przystąpią do rozmów dotyczących zwolnień grupowych. Te mają potrwać maksymalnie 20 dni.
Pracę w zakładzie FCA Powertrain straci cała załoga. Ta liczy 468 osób. Zwolnienia rozpoczną się w lutym i potrwają do grudnia 2024 r. Część pracowników otrzyma propozycję przejścia do innych zakładów Stellantis. Pojawi się też oferta dobrowolnych odejść. Jednocześnie fabryka będzie stopniowo wygaszać produkcję poszczególnych jednostek napędowych. Motor GSE przestanie opuszczać taśmę fabryki do końca marca, a SDE do końca maja.
FCA Powertrain Poland to zakład z długą tradycją
REKLAMA
W drugiej dekadzie XXI wieku fabryka stopniowo popadała w problemy. Najpierw z gamy marek FCA zaczęły wypadać produkowane przez nią motory, a konkretnie diesel 1,3 MultiJet i benzyniak 0,9 TwinAir. Później do listy dopisane zostało coraz mniejsze zainteresowanie autami Fiata w Europie. Skutki tego procesu mocno było widać na liście płac. O ile jeszcze w roku 2018 w zakładzie zatrudnione były 1194 osoby, o tyle dziś zwolnienie całej załogi oznacza wypowiedzenie wręczone 468 osobom. Dzisiejsze zatrudnienie osiąga zatem poziom zaledwie 40 proc. stanu sprzed 6 lat.
Likwidacja fabryki FCA Powertrain Poland w Bielsku-Białej jest tym bardziej przykra, że zakład ma naprawdę długą historię. Jego podwaliny powstały zaraz po II Wojnie Światowej. Od roku 1948 fabryka produkowała silniki do motopomp. Pod koniec lat 60. XX wieku Bialsko-Biała przejęła produkcję kompletnych silników oraz skrzyń biegów. W roku 1971 w tym miejscu została powołana do życia Fabryka Samochodów Małolitrażowych, która 28 maja 1992 roku zmieniła się w Fiat Auto Poland SA.
Zakład zajmujący się współcześnie produkcją silników i działający pod nazwą FCA Powertrain Poland został wybudowany w 2003 r. Montownia wyprodukowała do tej pory przeszło 8 mln silników, które trafiały do zakładów w Tychach, Turynie, Melfi, Pomigliano, Kragujevacu w Serbii, Tofas w Turcji i Betim w Brazylii. Wcześniej do roku 2000 w Bielsku-Białej produkowany był Maluch.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.