Drzwi w aucie zamarzły. Co dalej?
REKLAMA
REKLAMA
- Jak otworzyć przymarznięte drzwi w samochodzie?
- Nasmaruj uszczelki. Bądź mądry przed szkodą!
- Co zrobić, gdy zamarzły nie drzwi, a zamek?
W ciągu dnia w okolice uszczelek napływa woda z roztopionego śniegu i lodu. Wieczorem zamarza pod wpływem działania mrozów. To sprawia, że w aucie mogą przymarznąć drzwi. A w tym przypadku jedno jest pewne. Nie rób nic na siłę!
REKLAMA
Jak otworzyć przymarznięte drzwi w samochodzie?
W pierwszej kolejności kierowca powinien sprawdzić, czy żadnych drzwi w aucie nie da się otworzyć. Być może któreś nie przymarzły i pozwolą na dostanie się do kabiny pasażerskiej. Poza tym na liście bezpiecznych metoda znajduje się:
- delikatne naciskanie na drzwi lub ich ostukiwanie. Być może w ten sposób cienka warstwa lodu puści, a drzwi otworzą się.
- spryskanie szczelin wokoło drzwi odmrażaczem w sprawy`u. Być może środek rozpuści lód.
- użycie torby z ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Tą należy przyłożyć dookoła ramy drzwi.
Szarpanie drzwi na siłę nie zakończy się dobrze. Może doprowadzić do oderwania fragmentu uszczelki. Problem zatem nawarstwi się kolejnego dnia, a do tego na wiosnę woda zacznie przeciekać do wnętrza pojazdu. To zdecydowanie zły pomysł.
Nasmaruj uszczelki. Bądź mądry przed szkodą!
Marznięciu drzwi, poza obecnością wody, sprzyjają stare i zużyte uszczelki. Te mają chropowatą strukturę. Poza tym wszelkie ich uszkodzenia. Jak usunąć problem marznących drzwi? Uszkodzone uszczelki trzeba naprawić. Można je wymienić (choć to bywa drogie) lub skleić. Najważniejszą procedurą jest jednak ich nasmarowanie. Za pomocą spray`u silikonowego lub po prostu wazeliny. Proces smarowania można powtórzyć kilkukrotnie w sezonie zimowym. Tak dla pewności.
Nasmarowane uszczelki zachowują elastyczność na mrozie, a do tego dosłownie odpychają wodę. Ta nie gromadzi się, a więc też i nie zamarza w nocy.
Co zrobić, gdy zamarzły nie drzwi, a zamek?
W sytuacji, w której to zamek zamarzł i kierowca nie może przekręcić kluczyka w celu odblokowania zamków, metody są dwie. Kierujący może:
- użyć specjalnego środka w spray`u. Mowa o odmrażaczu, który można kupić w markecie za kilka złotych. Powinien usunąć problem z kilkanaście sekund. Trzeba go zaaplikować do wnętrza zamka.
- użyć worka z ciepłą wodą. Ciepłą, ale nie gorącą! Taki worek trzeba przyłożyć do zamka i potrzymać minutę lub dwie. To też może usunąć lodowy zator.
- podgrzać kluczyk zapalniczką. Ale niezbyt mocno. Tak, aby nie uszkodził plastikowej obudowy czy immobilizera.
Raz zamarznięty zamek będzie zamarzać codziennie. Jak usunąć problem? Metoda tak właściwie jest jedna. Zamek trzeba nasmarować. Można to zrobić specjalnym smarem teflonowym w spray`u. Dopiero w ten sposób kierowca pozbędzie się problemu na dłużej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.