Co się stanie, jak zatankujesz benzynę 98, zamiast 95? O czym decyduje liczba oktanowa?
REKLAMA
REKLAMA
- Benzyna Pb95 a Pb98. Jakie są różnice?
- Do jakich silników tankować benzynę 98?
- Czy można mieszać benzynę 95 z 98?
Benzyna od początku tego roku jest top tematem w Polsce. A wszystko za sprawą nowego paliwa E10, które pojawiło się na krajowych stacjach paliwowych. Czy to oznacza, że z rynku wypadło E5? Nie do końca. Nadal występuje, ale przyjmuje formę paliwa Pb98.
REKLAMA
Benzyna Pb95 a Pb98. Jakie są różnice?
W chwili obecnej różnice między benzyną 98 a 95 są trzy. Mowa o tym, że:
- benzyna 98 może zawierać do 5 proc. biokomponentów. Benzyna 95 zawiera natomiast do 10 proc. etanolu.
- benzyna 98 jest droższa od benzyny 95. Różnica na każdym zatankowanym litrze wynosi jakieś 60 gr.
- benzyna 98 ma 98 oktanów. Benzyna 95 ma 95 oktanów. Także ta E10.
Z technologicznego punktu widzenia ważna różnica dotyczy liczby oktanowej. Wyższa w Pb98 oznacza, że samochód będzie bardziej dynamiczny? Niestety nie. Oktany nie mają na to wpływu. 98 oktanów jedynie zwiększa odporność mieszanki paliwowo-powietrznej na niekontrolowany samozapłon. Niekontrolowany samozapłon, który może uszkodzić silnik. W skrócie, z punktu widzenia osiągów, spalania czy technologii jednostki napędowej, różnicy nie będzie prawie żadnej.
Do jakich silników tankować benzynę 98?
Czasami producenci zalecają stosowanie benzyny 98 w silniku. Powód takiej sytuacji jest ściśle powiązany z technologią budowy jednostki napędowej i ochroną konstrukcji przed niekontrolowanym samozapłonem mieszanki paliwowo-powietrznej. Zalecenie takie dotyczy jednak przede wszystkim samochodów sportowych z motorami o wysokiej mocy i często wysilonych. To one są szczególnie narażone na efekt spalania stukowego lub superstukowego.
Czym jest spalanie stukowe czy superstukowe? To zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej przed suwem zapłonu i uruchomieniem świecy zapłonowej w komorze silnika.
Czy można mieszać benzynę 95 z 98?
REKLAMA
Nie ma większych przeciwwskazań w przypadku mieszania benzyny 95 z benzyną 98. Przynajmniej nie w nowoczesnych silnikach. Pewne zastrzeżenia mogą się pojawić w motorach starego typu. Powód? Ten będzie dotyczył nowego 95 E10 i braku tolerancji dla tak dużego udziału biopaliw. To wszystko.
Możliwość mieszania benzyny 95 z 98 jest o tyle naturalna, że producent mógł założyć iż kierowca raz zdecyduje się na jedno, a raz na drugie paliwo. I zrobi to bez czyszczenia zbiornika i układu paliwowego czy wymiany filtra. Poza tym nowoczesne jednostki napędowej na bieżąco do jakości paliwa dostosowują skład mieszanki i przebieg procesu spalania. Zmiana pewnych parametrów to zatem dla nich nie problem. Szczególnie nie w zakresie liczny oktanowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.