REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się stanie, jak zatankujesz benzynę 98, zamiast 95? O czym decyduje liczba oktanowa?

Co się stanie, jak zatankujesz benzynę 98, zamiast 95, benzyna 98 zamiast 95, Pb98 zamiast Pb95
Co się stanie, jak zatankujesz benzynę 98, zamiast 95? O czym decyduje liczba oktanowa?
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Na polskich stacjach paliwowych dostępne są przede wszystkim dwa gatunki benzyny. Mowa o Pb98 i Pb95. Czym się różnią między sobą? I czy 98 można mieszać z 95?

Benzyna od początku tego roku jest top tematem w Polsce. A wszystko za sprawą nowego paliwa E10, które pojawiło się na krajowych stacjach paliwowych. Czy to oznacza, że z rynku wypadło E5? Nie do końca. Nadal występuje, ale przyjmuje formę paliwa Pb98.

REKLAMA

Benzyna Pb95 a Pb98. Jakie są różnice?

W chwili obecnej różnice między benzyną 98 a 95 są trzy. Mowa o tym, że:

  • benzyna 98 może zawierać do 5 proc. biokomponentów. Benzyna 95 zawiera natomiast do 10 proc. etanolu.
  • benzyna 98 jest droższa od benzyny 95. Różnica na każdym zatankowanym litrze wynosi jakieś 60 gr.
  • benzyna 98 ma 98 oktanów. Benzyna 95 ma 95 oktanów. Także ta E10.

Z technologicznego punktu widzenia ważna różnica dotyczy liczby oktanowej. Wyższa w Pb98 oznacza, że samochód będzie bardziej dynamiczny? Niestety nie. Oktany nie mają na to wpływu. 98 oktanów jedynie zwiększa odporność mieszanki paliwowo-powietrznej na niekontrolowany samozapłon. Niekontrolowany samozapłon, który może uszkodzić silnik. W skrócie, z punktu widzenia osiągów, spalania czy technologii jednostki napędowej, różnicy nie będzie prawie żadnej.

Do jakich silników tankować benzynę 98?

Czasami producenci zalecają stosowanie benzyny 98 w silniku. Powód takiej sytuacji jest ściśle powiązany z technologią budowy jednostki napędowej i ochroną konstrukcji przed niekontrolowanym samozapłonem mieszanki paliwowo-powietrznej. Zalecenie takie dotyczy jednak przede wszystkim samochodów sportowych z motorami o wysokiej mocy i często wysilonych. To one są szczególnie narażone na efekt spalania stukowego lub superstukowego.

Czym jest spalanie stukowe czy superstukowe? To zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej przed suwem zapłonu i uruchomieniem świecy zapłonowej w komorze silnika.

Czy można mieszać benzynę 95 z 98?

REKLAMA

Nie ma większych przeciwwskazań w przypadku mieszania benzyny 95 z benzyną 98. Przynajmniej nie w nowoczesnych silnikach. Pewne zastrzeżenia mogą się pojawić w motorach starego typu. Powód? Ten będzie dotyczył nowego 95 E10 i braku tolerancji dla tak dużego udziału biopaliw. To wszystko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość mieszania benzyny 95 z 98 jest o tyle naturalna, że producent mógł założyć iż kierowca raz zdecyduje się na jedno, a raz na drugie paliwo. I zrobi to bez czyszczenia zbiornika i układu paliwowego czy wymiany filtra. Poza tym nowoczesne jednostki napędowej na bieżąco do jakości paliwa dostosowują skład mieszanki i przebieg procesu spalania. Zmiana pewnych parametrów to zatem dla nich nie problem. Szczególnie nie w zakresie liczny oktanowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA