REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wycieczki samochodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują we Włoszech?

We Włoszech przejazd autostradami jest płatny, mandaty są bardzo wysokie, a zebranie 20 punktów karnych skutkuje możliwością zabrania prawa jazdy. Dura lex, sed lex – najlepiej tę łacińską sentencję, stosowaną przez Rzymian, wziąć sobie głęboko do serca podczas wycieczki objazdowej po tym kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Do monarchii położonej w sercu Skandynawii możemy dostać się promem. Przed wjazdem na szwedzkie autostrady zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.

Przepisy drogowe na Cyprze

Cypr to wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która rozciąga się na skrzyżowaniu szlaków Azji, Europy i Afryki. Podzielona jest na strefy wpływów – grecką i turecką. W części południowej (greckiej), zdominowanej przez turystów z całego świata, obowiązuje lewostronny ruch drogowy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

REKLAMA

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Finlandii?

Do Helsinek możemy dostać się promem bezpośrednio z Gdyni bądź przejechać krajami bałtyckimi trasą krajoznawczą. Bez względu na wybór trasy – u celu naszej podróży będziemy musieli poruszać się w ciężkich warunkach atmosferycznych. Podczas podróżowania po fińskich drogach duże zagrożenie stanowią łosie i renifery, które tarasują drogi w rejonach lasów. Nie zawsze ostrzegają przed stosowne znaki.

Jak działa Assistance? Czy można dokupić Assistance tylko na czas wyjazdu?

Samochody mają to do siebie, że potrafią się popsuć w różnych okolicznościach. Kiedy złośliwość przedmiotów martwych dopada nas w pobliżu miejsca zamieszkania, pół biedy, gorzej, jeśli jesteśmy akurat na wakacjach. Warto dlatego wykupić assistance.

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w dłuższej trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności do wykonania przed ruszeniem w trasę nie jest długa a przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

REKLAMA

Choroba lokomocyjna: jak sobie poradzić?

Nie dla wszystkich podróż samochodem to miłe przeżycie. Dla części z podróżnych jazda samochodem kojarzy się tylko z nudnościami czy zawrotami głowy. Choroba lokomocyjna daje o sobie znać nie tylko podczas jazdy samochodem. Skutki choroby lokomocyjnej odczuwalne są także na pokładzie statku i samolotu.

Wyjazd samochodem na narty za granicę

Przed wyjazdem samochodem na narty za granicę, warto sporządzić listę potrzebnych rzeczy, bez których nie obejdziemy się w trakcie naszej wyprawy. W pierwszej kolejności muszą się znaleźć dokumenty tożsamości i samochodu, ubezpieczenie zdrowotne oraz karty do bankomatu. Sprawdźmy ważność wszystkich zabranych dokumentów, aby uniknąć przykrych niespodzianek na urlopie.

Samochodem na narty: Niemcy

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Samochodem na narty: Szwajcaria

Jeśli planujemy wyjazd do zimowych kurortów Szwajcarii powinniśmy zapoznać się przepisami o ruchu drogowym. W Szwajcarii warto używać opon zimowych i okolcowanych. Na terenie tego kraju należy przykładać dużą uwagę do ograniczeń prędkości. Łamanie przepisów kończy się wysokimi mandatami, a funkcjonariusze drogówki należą do najsurowszych w Europie.

Samochodem na narty: Włochy

Planujesz wyjazd samochodem na narty do Włoch? Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi zarówno ruchu drogowego jak i przewozu nart. Pobłażliwość włoskiej drogówki to niestety już tylko mit: dzisiaj Włosi są równie surowi jak Niemcy, a zdecydowanie mniej skorzy do pomocy. W niektórych regionach Włoch mamy obowiązek używania opon zimowych bądź łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem we włoskie Alpy powinniśmy obliczyć koszty benzyny, winiet oraz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową.

Samochodem na narty: Austria

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Czechy

Wyjazd na narty do Czech wymaga odpowiedniego wyposażenia naszego samochodu. Według nowych przepisów, od 1 listopada do 31 marca, na określonych trasach obowiązuje nakaz jazdy w oponach zimowych.

Samochodem na narty: Francja

Przygotowując się na wyjazd narciarski do Francji własnym samochodem, musimy pamiętać, że we Francji to pieszy jest na pozycji uprzywilejowanej w świetle przepisów ruchu drogowego. Wysokość mandatów także nie należy do najniższych w Europie.

Samochodem na narty: Słowacja

Przed wyjazdem na narty w słowackie kurorty zaczerpnijmy niezbędnych informacji na temat obowiązujących tam przepisów o ruchu drogowym. Posiadanie kamizelki odblaskowej w kabinie kierowcy jest na terenie kraju naszych sąsiadów obligatoryjne – inaczej niż w przypadku większości krajów europejskich.

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Jak przygotować się na awarię samochodu podczas podróży?

Awarie samochodu zdarzają się nawet wtedy, gdy pojazd jest stosunkowo nowy. Jeśli wybieramy się w daleką podróż, powinniśmy być przygotowani na taką sytuację.

Jak rozmieścić bagaże w kabinie samochodu?

W razie wypadku pasażerom grożą nie tylko obrażenia wynikające ze zderzenia z innym samochodem lub przeszkodą. Równie niebezpieczne potrafią być nieumocowane bagaże znajdujące się w kabinie samochodu. Jak rozmieścić bagaże w aucie aby nie doszło do tragedii?

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Czy przez CB radio mogę wezwać pomoc w razie wypadku?

Nieco wątpliwa etykieta rozmów tzw. mobilek sprawia, że najważniejsze funkcje CB radia zostały przyćmione przez te najpraktyczniejsze. Nie wszyscy pamiętają, że oprócz kanału „19” istnieją też inne. Oto wykaz kanałów CB radia.

Czy można prowadzić samochód będąc na lekach przeciwbólowych?

Lekarstwa mogą wprowadzać organizm w stan podobny do tego po spożyciu alkoholu. Oprócz senności powodują zawroty głowy, zaburzenia równowagi, widzenia, a przede wszystkim senność i wydłużenie czasu reakcji.

Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Układając ładunki należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, aby koła przyczepy były jednakowo obciążone (z tolerancją do kilku kilogramów) oraz aby nacisk na hak nie był ani zbyt mały ani zbyt duży.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w San Marino?

Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek dotyczących przepisów ruchu drogowego w San Marino. Warto je zapamiętać, bo nieznacznie różnią się od tych, które obowiązują w Polsce.

Przepisy drogowe w Austrii

Przed podróżą do Austrii warto poznać podstawowe przepisy drogowe obowiązujące w tym kraju. Różnią się one nieznacznie od tych, które obowiązują w Polsce.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Wypożyczenie samochodu na Malcie jest bardzo opłacalne i stanowi doskonałą formę spędzenia wakacji na terytorium tego państwa. Podróż po wyspach pozwoli nam na obcowanie z śródziemnomorską atmosferą i historią, która wiąże się z Zakonem Rycerzy Maltańskich.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Podróżowanie po krajach Unii Europejskiej niesie ze sobą dużo udogodnień w postaci mniejszej ilości formalności podczas przejeżdżania przez granicę czy też bardziej przyjaznego kierowcom kodeksu drogowego. Jednym z tych krajów jest właśnie Słowenia.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Będąc na terytorium Mołdawii możemy dostać się na terytorium Republiki Naddniestrzańskiej – separatystycznej republiki nieuznawanej przez Rosję czy Mołdawię. Ten kraj, w którym przeważają puste przestrzenie i poletka rolnicze może być doskonałym miejscem na podróż samochodem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Kiedy odwiedzamy Szwajcarię możemy wybrać się samochodem do księstwa Liechtenstein, który dzieli od niektórych miast szwajcarskich zaledwie kilkadziesiąt minut drogi. Warto poznać przed tym panujące tam zwyczaje i przepisy drogowe, aby uniknąć trudności w podróżowaniu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?


Kraje Beneluksu mają wiele do zaoferowania turystom odwiedzającym ich terytorium. Przepisy drogowe Luksemburga, Belgii i Holandii są odrębne, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców. Na ich terytorium możemy zostać ukarani mandatem za niezapięte pasy tudzież brudną szybę. Lepiej dostosowywać się do ich zwyczajów i przepisów, które często mogą się nam wydawać zupełnie absurdalne.

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Jak korzystać z promu samochodowego? Ekspert radzi

Wjeżdżając na prom furtą przeznaczoną dla pojazdów musimy wiedzieć o kilku przepisach. Uświadomi nam to zalety podróżowania tym środkiem komunikacji, stanowi on dużą konkurencję dla Euro tunelu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Białorusi?

Prezentujemy kilka przydatnych informacji dotyczących przepisów prawnych, warunków sanitarnych oraz obyczajów, które z pewnością pomogą nam w bezpiecznej i udanej podróży po Białorusi.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

Podróżując po Bałkanach na pewno odwiedzimy Serbię – państwo, które nie tak dawno zostało odłączone od Czarnogóry i dziś jest już niezależnym organizmem politycznym. Warto znać obowiązujące tam przepisy drogowe zanim przekroczymy granicę tego kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rosji?

Rosja to ogromny kraj będący zwornikiem Azji i Europy, niegdyś siedlisko carskiej władzy i autorytaryzmu, dziś ogromne państwo o imperialnych zapatrywaniach kierowane rządami silnej ręki.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Norwegii?


Wiele płatnych dróg, drogie ceny paliw i jazda z prędkością maksymalną 80 km na godzinę – to wszystko czeka kierowców, którzy tę mroźną, ale przepiękna krainę zamierzają zwiedzać samochodem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Macedonii?

Macedonia to kraj o niskim standardzie placówek medycznych, wysokich karach za wykroczenia i przestępstwa oraz wymagającym od nas dużej ilości formalności przy wjeździe do kraju np: posiadania zielonej karty oraz obowiązkowego meldunku.

REKLAMA