Na czym polega pierwsza pomoc?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwsza pomoc stanowi każde działanie, które jest istotne w pierwszej chwili po zauważeniu wypadku. Powinniśmy więc przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia, oznaczyć je trójkątem ostrzegawczym i postarać się zorganizować ruch tak, aby szkoda nie powiększała się.
REKLAMA
Zobacz również: Co nam grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?
REKLAMA
W ramach udzielania pierwszej pomocy, należy też dla bezpieczeństwa odłączyć akumulator pojazdu, aby zapobiec powstaniu iskry. Do naszych obowiązków należy również wezwanie odpowiednich służb, poprzez numer alarmowy 112 lub numery 999 dla pogotowia, 998 dla straży pożarnej oraz 997 dla Policji. Wystarczy zawiadomić tylko jedną ze służb (koordynacją zajmuje się straż pożarna, jednak wystarczy zadzwonić tylko pod 112, nie trzeba zawiadamiać wszystkich służb po kolei).
Jeśli osoba jest uwięziona w samochodzie, lecz nie grozi jej żadne dodatkowe niebezpieczeństwo (np. samochód się nie pali), nie powinniśmy podejmować prób wyciągnięcia jej z auta. Powinniśmy też sprawdzić, czy ofiara oddycha i czy ma puls. Takie informacje powinniśmy przekazać pogotowiu.
Zobacz również: Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków
Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, nie oddycha lub nie ma pulsu, a my zupełnie nie wiemy, jak wykonać sztuczne oddychanie czy masaż serca, nie powinniśmy tego robić, łatwo bowiem stan zdrowia pogorszyć. Prawidłowo wykonywany, taki zabieg może uratować komuś życie i warto mieć choćby podstawowe umiejętności w tym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA