REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak korzystać z promu samochodowego? Ekspert radzi

Kajetan Puszek
Promy morskie wykształciły się ze statków pasażerskich. Funkcjonują one na stałych trasach i działają w ramach tzw. żeglugi wahadłowej.
Promy morskie wykształciły się ze statków pasażerskich. Funkcjonują one na stałych trasach i działają w ramach tzw. żeglugi wahadłowej.

REKLAMA

REKLAMA

Wjeżdżając na prom furtą przeznaczoną dla pojazdów musimy wiedzieć o kilku przepisach. Uświadomi nam to zalety podróżowania tym środkiem komunikacji, stanowi on dużą konkurencję dla Euro tunelu.

Promy morskie wykształciły się ze statków pasażerskich. Funkcjonują one na stałych trasach i działają w ramach tzw. żeglugi wahadłowej. Obecnie promy pasażerskie odchodzą powoli do lamusa – ze względu na swoją większą funkcjonalność prym od kilku lat wiodą jednostki pasażersko – towarowe. Na rynku swoje usługi oferują promy pasażersko, samochodowe lub typu combi, czyli przykładowo promy pasażersko – samochodowo - kolejowe.

REKLAMA

Ładunek w postaci samochodów osobowych czy wagonów kolejowych dostarczany jest na pokład promu przez tzw. furty rufowe, burtowe bądź dziobowe. Pasażerowie są wpuszczani zwykle na prom furtą boczną, która połączona jest bezpośrednio z terminalem pasażerskim. Dzięki temu są odseparowani od ładunku, tym samym mają większy komfort podróży.

Zobacz też: Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Pasażerowie mogą korzystać z silnie rozwiniętej infrastruktury promowej w postaci zaplecza hotelarsko - gastronomicznego, fitness klubów czy też sklepów wolnocłowych. Proces wjazdu i zjazdu na promie nie powinien być dłuższy łącznie, niż jedna godzina. Na promie kierowca ma zapewnioną kabinę, ale ich standard, specyfikacja oraz pozostałe przepisy są różne u każdego przewoźnika.

Regulacje dotyczące przerwania odpoczynku regularnego na promie

Przerwanie odpoczynku wjazdem i zjazdem z promu jest regulowane Art. 9 Rozporządzenia. 561/2006/WE. Mówi on jasno, iż kierowca może przerwać odpoczynek nie więcej niż dwukrotnie. Te czynności łącznie trwać mogą nie dłużej niż godzinę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przerwać można tylko regularny odpoczynek, który trwa minimalnie 11 godzin. Może być przerwany dwa razy.

W dobie rozwoju przemysłu promowego wykształcił się nowy typ szybkich promów o nazwie „HSC”. W ich skład wchodzą szybkie katamarany czy też szybkie statki, które osiągają prędkość 28 węzłów oraz mają regulowany prawem czas podróży do czterech godzin. W Polsce funkcjonuje kilku operatorów, którzy oferują usługi na takich trasach jak :

  • - Świnoujście – Ystad
  • - Gdańsk – Nynäshamn
  • - Gdynia – Karlskrona
  • - Gdynia – Helsinki

Podróżowanie promem może być alternatywą do przeprawiania się Euro tunelem kanałem La Manche. Po pierwsze z racji ruchu wahadłowego, promy kursują bardzo często. Poza tym podróżowanie Euro tunelem może być niekomfortowe – ponieważ jest tam ciasno, wręcz klaustrofobicznie. Poruszając się promem mamy do dyspozycji strefę wolnocłową, na której możemy zakupić tanio perfumy, alkohol i artykuły spożywcze zupełnie, jak na portach lotniczych. Poza tym mamy okazje podziwiać piękne widoki i mamy większą swobodę.

Zobacz również: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Ten typ przeprawy oferuje duże zaplecze gastronomiczne, np. restauracje, możemy poczuć się jakbyśmy byli na lądzie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA