REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kulinarne podróże – czyli co oferuje nam europejska kuchnia?

Kajetan Puszek
Fot. Seat
Fot. Seat

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując samochodem po Europie poznajemy inne kultury, obyczaje oraz bogactwo fauny i flory najprzeróżniejszych regionów starego kontynentu. Nieodłącznym elementem podróży jest kosztowanie regionalnych specjałów różnych kuchni świata. Przedstawiamy charakterystykę najbardziej rozwiniętych kulinarnie regionów Europy.

Kuchnia francuska – pionierzy stylu

REKLAMA

Kuchnia francuska charakteryzuje się dużym bogactwem potraw i ogromną różnorodnością. Wynika to w dużej mierze z położenia kraju oraz z urozmaiconego klimatu państwa nad Loarą.

Francuska kuchnia, paradoksalnie będąc bardzo bogatą w tłuszcz, jest jednocześnie zdrowa. Głównym składnikiem tej kuchni są owoce morza i ryby oraz sery, z których wyrobu Francja słynie od pokoleń.

Tego wyrobu jest przeszło 370 gatunków we Francji a na dodatek jest ona jednym z najpopularniejszych regionów winiarskich na świecie. Ta fuzja smaku stawia ją na czołowym miejscu w rankingu kuchni starego kontynentu.

Zobacz również: Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Włoski temperament smaku

Kuchnia włoska szybko została zaadaptowana na obcy grunt, z racji prostoty i niedużej ilości czasu, którą trzeba poświęcić na przygotowywanie włoskich potraw. Głównym jej składnikiem są pasty, makarony oraz pizza czy też lazania.

W palecie przypraw włoskiej kuchni przeważają: oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek i rozmaryn. Podstawowym dodatkiem do past i makaronów jest parmezan. Jeśli będziemy mieli okazje degustować potrawy na Półwyspie Apenińskim to przygotujmy się na dominacje oliwy z oliwek, pomidorów, makaronu, czosnku, ryb i owoców morza.

Smak Peloponezu - kuchnia grecka

W kuchni greckiej przeważają takie składniki jak: czosnek, oliwa z oliwek, liście winorośli, duża ilości warzyw oraz baranina i ryby. Ta kuchnia również opiera się na oliwie z oliwek, która obecna jest w każdej potrawie. Nie jest to kuchnia ciężko strawna, lecz lekka oraz nisko-tłuszczowa. Jej charakter – jak to bywa w niektórych krajach Europy Południowej – jest dyktowany śródziemnomorskim klimatem.

Zobacz również: O czym należy pamiętać wyjeżdżając za granicę?

Potrawy prosto z korridy - smaki Hiszpanii

Hiszpańska kuchnia należy do najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Dominują w niej najczęściej ryby, owoce morza, warzywa, oliwa z oliwek czy też pikantne wędliny oraz jagnięcina. Do najbardziej znanych potraw tej kuchni zaliczają się: Paella, tortilla, gazpacho czy tapas.

Kuchnia z nad Balatonu - Węgry

Kuchnia węgierska zaliczana jest do środkowoeuropejskich i jest dość nowatorskim zjawiskiem na arenie europejskich smaków. Przeważają w niej duże ilości czerwonej papryki - zarówno słodkiej jak i ostrej. Węgierska kuchnia jest znana przede wszystkim z pikantnego gulaszu czy przepysznej zupy rybnej. Do niemal każdej potrawy dodawane są: cebula, pomidory, wołowina, cielęcina, czosnek, pieprz, majeranek, kminek, szafran, oregano czy tymianek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA