Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?
REKLAMA
REKLAMA
Na terytorium tego kraju możemy pozostać do 90 dni bez obowiązku meldunku. Są natomiast ograniczenia dotyczące wwożonej gotówki. Kwoty powyżej 10 tys. euro muszą być zgłaszane celnikom wraz z informacją o źródle pochodzenia pieniędzy. Podczas podróży po Kosowie zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które kosztuje od 20-50 euro.
REKLAMA
Zobacz również: Ile gotówki możesz mieć w podróży po UE?
W tym kraju możemy poruszać się po drogach z maksymalną prędkością 80 km/h. W terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Mandaty za przekroczenie prędkości wahają się od 35 do 270 euro.
Na terenie Kosowa nie ma w ogóle autostrad – są tylko drogi przelotowe.
REKLAMA
Jak to bywa zwykle w krajach bałkańskich stan dróg jest nie najlepszy. Ponadto są słabo oznakowane oraz niedostatecznie oświetlone, co przekłada się na zmniejszone bezpieczeństwo w czasie podróżowania nocą. Musimy być również przygotowani na widok przechadzających się przy drogach zwierząt. Cena 1 l paliwa wynosi od 1,04 do 1,10 EUR.
Podróżowanie po Kosowie to raczej gratka dla podróżników, dziennikarzy czy dyplomatów. Jest to kraj bardzo niebezpieczny, w którym nadal panuje niestabilna sytuacja polityczna. Kontrola paszportowa jest bardzo rygorystyczna. Ponadto, jeśli przekraczaliśmy granicę od strony Albanii czy Macedonii to przekroczenie granicy z Serbią jest już niemożliwe.
Zobacz również: Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?
Najbliższa polska placówka znajduje się w Macedonii w miejscowości Skopje. Obywatele UE nie mogą liczyć na darmową opiekę medyczną. Jednak podstawowe usługi medyczne są świadczone bezproblemowo za stawki rzędu 10-20 euro.
Stan szpitali i placówek medycznych niestety, pozostawia wiele do życzenia. Apteki posiadają podstawowe wyposażenie, więc w razie problemów zdrowotnych można zaopatrzyć się w potrzebne leki.
REKLAMA
REKLAMA