REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Budapeszt to wyjątkowe miasto, w którym zakochał się niejeden turysta. fot. Mateusz Szymański
Budapeszt to wyjątkowe miasto, w którym zakochał się niejeden turysta. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Niezbędnymi dokumentami uprawniającymi do wjazdu na teren Republiki Węgierskiej jest paszport ważny minimum 3 miesiące lub dowód osobisty ważny na okres 6 miesięcy. Turyści indywidualni mają obowiązek meldunku na posterunku policyjnym przy pobycie przekraczającym 30 dni.

REKLAMA

Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia OC oraz polisy kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przebywamy na terytorium Węgier pożyczonym samochodem lub przyczepą to powinniśmy posiadać ze sobą pełnomocnictwo właściciela przetłumaczone na język węgierski.

Autostrady i e-winietki

REKLAMA

Na Węgrzech sieć autostrad jest dosyć dobrze rozwinięta. Mamy czternaście autostrad przecinających powierzchnię całego kraju. Autostradami możemy dojechać m.in. z Budapesztu do Gyoru czy Gorbehazy tudzież z Balatonszarszo do Ordacsehi czy też z Emodu do Miskolca. Podobnie jak w Czechach funkcjonuje system winietek, które stanowią formę opłaty za poruszanie się autostradami. W przypadku Węgier nie są to naklejki widoczne na szybie – zakupu dokonujemy elektronicznie bądź w wyznaczonych do tego miejscach. Po ich zakupie dostajemy pokwitowanie, które musimy trzymać do ewentualnej kontroli.

Możemy je nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, na granicy węgiersko-austriackiej, stacjach paliwowych znajdujących się przy wjazdach na autostrady lub w biurach automobilklubu węgierskiego MAK. Płacić za nie możemy gotówką w HUF bądź za pośrednictwem karty kredytowej Visa, Eurocard/Mastercard lub DKV i UTA. E-winietki są bardzo wygodnym rozwiązaniem i pozwalają na swobodne przemierzanie kraju. Ceny e-winietek uzależnione są od rodzaju pojazdu.

Winietka na samochód osobowy do 3,5 tony na okres 10 dni będzie nas kosztować 2550 HUF, miesięczna – 4200, natomiast roczna to wydatek rzędu 37.200. Użytkownicy pojazdów powyżej 7,5 tony za jednodniową winietkę muszą zapłacić 10.200 HUF, miesięczną -18.000 a za roczną 159.000.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Węgry położone są w Kotlinie Karpackiej i znajdują się w sercu środkowej Europy. Większość kraju to urodzajne oraz żyzne ziemie uprawne.

Wschód zajmuje Wielka Nizina Węgierska a zachód zdominowany jest przez Małą Nizinę Węgierską. Dużą popularnością cieszy się „węgierskie morze” – czyli jezioro Balaton, które jest odwiedzane rokrocznie przez turystów z całego kraju oraz Europy. Stolica - Budapeszt to duża aglomeracja oferująca dużo zabytków oraz instytucji kulturalnych oraz jest z dużej ilości klubów czy też z rozrywkowego charakteru.

Coraz więcej młodych ludzi i turystów wybiera się do Budapesztu i jego popularność niedługo zacznie być porównywana z Paryżem czy Londynem. 

Zobacz również: Dekalog podróżnika

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy obowiązek dla dzieci na rowerach i hulajnogach – kaski już wkrótce wymagane!

Podczas posiedzenia Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zapadła ważna decyzja dotycząca bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników dróg. Uchwała zakłada obowiązek noszenia kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego.

KGP: 112 965 interwencji, 419 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 965 interwencji. Byli wzywani do 419 wypadków drogowych.

1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

REKLAMA

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA