REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Kajetan Puszek
Budapeszt to wyjątkowe miasto, w którym zakochał się niejeden turysta. fot. Mateusz Szymański
Budapeszt to wyjątkowe miasto, w którym zakochał się niejeden turysta. fot. Mateusz Szymański
Mateusz Szymański

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Niezbędnymi dokumentami uprawniającymi do wjazdu na teren Republiki Węgierskiej jest paszport ważny minimum 3 miesiące lub dowód osobisty ważny na okres 6 miesięcy. Turyści indywidualni mają obowiązek meldunku na posterunku policyjnym przy pobycie przekraczającym 30 dni.

REKLAMA

Zalecane jest posiadanie ubezpieczenia OC oraz polisy kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli przebywamy na terytorium Węgier pożyczonym samochodem lub przyczepą to powinniśmy posiadać ze sobą pełnomocnictwo właściciela przetłumaczone na język węgierski.

Autostrady i e-winietki

REKLAMA

Na Węgrzech sieć autostrad jest dosyć dobrze rozwinięta. Mamy czternaście autostrad przecinających powierzchnię całego kraju. Autostradami możemy dojechać m.in. z Budapesztu do Gyoru czy Gorbehazy tudzież z Balatonszarszo do Ordacsehi czy też z Emodu do Miskolca. Podobnie jak w Czechach funkcjonuje system winietek, które stanowią formę opłaty za poruszanie się autostradami. W przypadku Węgier nie są to naklejki widoczne na szybie – zakupu dokonujemy elektronicznie bądź w wyznaczonych do tego miejscach. Po ich zakupie dostajemy pokwitowanie, które musimy trzymać do ewentualnej kontroli.

Możemy je nabyć w agencjach konsorcjum autostrad węgierskich, na granicy węgiersko-austriackiej, stacjach paliwowych znajdujących się przy wjazdach na autostrady lub w biurach automobilklubu węgierskiego MAK. Płacić za nie możemy gotówką w HUF bądź za pośrednictwem karty kredytowej Visa, Eurocard/Mastercard lub DKV i UTA. E-winietki są bardzo wygodnym rozwiązaniem i pozwalają na swobodne przemierzanie kraju. Ceny e-winietek uzależnione są od rodzaju pojazdu.

Winietka na samochód osobowy do 3,5 tony na okres 10 dni będzie nas kosztować 2550 HUF, miesięczna – 4200, natomiast roczna to wydatek rzędu 37.200. Użytkownicy pojazdów powyżej 7,5 tony za jednodniową winietkę muszą zapłacić 10.200 HUF, miesięczną -18.000 a za roczną 159.000.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kraje, w których używa się euro

Węgry położone są w Kotlinie Karpackiej i znajdują się w sercu środkowej Europy. Większość kraju to urodzajne oraz żyzne ziemie uprawne.

Wschód zajmuje Wielka Nizina Węgierska a zachód zdominowany jest przez Małą Nizinę Węgierską. Dużą popularnością cieszy się „węgierskie morze” – czyli jezioro Balaton, które jest odwiedzane rokrocznie przez turystów z całego kraju oraz Europy. Stolica - Budapeszt to duża aglomeracja oferująca dużo zabytków oraz instytucji kulturalnych oraz jest z dużej ilości klubów czy też z rozrywkowego charakteru.

Coraz więcej młodych ludzi i turystów wybiera się do Budapesztu i jego popularność niedługo zacznie być porównywana z Paryżem czy Londynem. 

Zobacz również: Dekalog podróżnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA