REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Włochy

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty: Włochy
Samochodem na narty: Włochy

REKLAMA

REKLAMA

Planujesz wyjazd samochodem na narty do Włoch? Zanim wyjedziesz, zapoznaj się z podstawowymi przepisami dotyczącymi zarówno ruchu drogowego jak i przewozu nart. Pobłażliwość włoskiej drogówki to niestety już tylko mit: dzisiaj Włosi są równie surowi jak Niemcy, a zdecydowanie mniej skorzy do pomocy. W niektórych regionach Włoch mamy obowiązek używania opon zimowych bądź łańcuchów śniegowych. Przed wyjazdem we włoskie Alpy powinniśmy obliczyć koszty benzyny, winiet oraz wyposażyć się w kamizelkę odblaskową.

Samochodem na narty: Włochy

We Włoszech w określonych rejonach górskich, musimy zwracać uwagę na znaki, dotyczące używania łańcuchów. Jazda na łańcuchach ograniczona jest do prędkości 50 km/h. W regionie Val d’Aosta obowiązuje prawo mówiące o konieczności użycia łańcuchów śniegowych tudzież opon zimowych. Nakaz ten funkcjonuje od 15 października do 15 kwietnia i dotyczy tylko oblodzonych i zaśnieżonych dróg.

REKLAMA

W kwestii mandatów, włoska policja, nie stosuje taryfy ulgowej i w razie przekroczenia prędkości przygotujmy się na opłacenie mandatu na miejscu. W świetle włoskich przepisów brak zapłaty ze strony zagranicznego kierowcy stwarza możliwość zarekwirowania samochodu na parking. Często organizowane są zmasowane kontrole radarowe.

Zobacz też: Samochodem na narty: Austria

Samochodem na narty do Włoch - podstawowe przepisy

Aby wjechać na terytorium Włoch (kraj ten leży w strefie Schengen) wystarczy dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz ważne OC. Niezbędnym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa, która musi być zakładana nawet podczas awarii samochodu, aby być lepiej widocznym dla innych użytkowników dróg. Obowiązek używania świateł mijania na terenie niezabudowanym oraz tunelach obowiązuje przez całą dobę. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Za jazdę po pijanemu grozi 10 pkt. karnych, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 2 lat. W skrajnych przypadkach areszt trwający nawet do pół roku.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, niezabudowanym – 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu obowiązuje ograniczenie do 110 km/h a na autostradach do 130 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu we Włoszech to apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, komplet żarówek i kamizelka odblaskowa.

Opłaty na autostradach wynoszą w granicach 0,06 euro za km – czyli 0,23 zł. Za przejeżdżanie niektórymi tunelami uiszcza się opłaty w granicach 35 euro.

Kontrola policyjna we Włoszech

REKLAMA

Prawo do zatrzymywania, kontrolowania i karania kierowców ma zarówno policja (niebieskie samochody, granatowe mundury) jak i carabinieri (korpus karabinierów - granatowe lub czarne auta, granatowe mundury). Sprawę komplikuje fakt, że policja często działa też w cywilu... Nic więc dziwnego, że czasem trudno zorientować się czy przypadkiem nie mamy do czynienia z "przebierańcami".

Pod żadnym pozorem nie należy dyskutować z funkcjonariuszem podczas kontroli. Podobnie jak w innych krajach, funkcjonariusze mają prawo użyć siły do zatrzymania osoby którą uznają za agresywną lub nadpobudliwą. Kontrola we Włoszech zawsze zaczyna się też od kontroli trzeźwości.

O włoskich policjantach krąży wiele mitów. Takich, że raczej nie interesuje ich egzekwowanie przepisów, a od bezpieczeństwa na drogach bardziej interesuje ich sprawdzenie, czy szybkie auto faktycznie potrafi jechać tak szybko jak zapowiada producent. Od kilku lat jednak włoscy policjanci bardzo się "zeuropeizowali" i choć sami często przekraczają dozwoloną prędkość, to jednak za takie wykroczenie nas ukażą z pełną surowością.

Zobacz więcej o kontroli policyjnej we Włoszech: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?

Przewożenie nart samochodem we Włoszech

Włoscy funkcjonariusze nie są tak surowi jak Niemcy i Szwajcarzy, dlatego panuje o wiele większa dowolność w sposobach przewożenia sprzętu narciarskiego. Jeśli korzystamy z bagażnika dachowego należy jednak pamiętać, aby nie wystawał on poza obrys samochodu.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie we Włoszech

Praktycznie wszystkie popularne ośrodki narciarskie znajdują się na północy Włoch, choć na narty można wyjechać nawet na Sycylię lub Sardynię.

  • Livigno
  • Madonna di Campiglio
  • Passo Tonale - Adamello Ski
  • Folgarida - Marilleva
  • Bormio
  • Cortina d'Ampezzo
  • Ravascletto / Zoncolan
  • Cavalese - Alpe Cermis
  • Cervinia - Breuil
  • Abetone

Ceny karnetów wahają się od 15 nawet do 45 euro za osobę za dzień, w zależności od ośrodka. Średnio należy być przygotowanym na wydatek rzędu 25-30 euro.

Więcej o kurortach narciarskich we Włoszech można przeczytaj tutaj: Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA