Samochodem na narty: Włochy
REKLAMA
REKLAMA
Samochodem na narty: Włochy
We Włoszech w określonych rejonach górskich, musimy zwracać uwagę na znaki, dotyczące używania łańcuchów. Jazda na łańcuchach ograniczona jest do prędkości 50 km/h. W regionie Val d’Aosta obowiązuje prawo mówiące o konieczności użycia łańcuchów śniegowych tudzież opon zimowych. Nakaz ten funkcjonuje od 15 października do 15 kwietnia i dotyczy tylko oblodzonych i zaśnieżonych dróg.
REKLAMA
W kwestii mandatów, włoska policja, nie stosuje taryfy ulgowej i w razie przekroczenia prędkości przygotujmy się na opłacenie mandatu na miejscu. W świetle włoskich przepisów brak zapłaty ze strony zagranicznego kierowcy stwarza możliwość zarekwirowania samochodu na parking. Często organizowane są zmasowane kontrole radarowe.
Zobacz też: Samochodem na narty: Austria
Samochodem na narty do Włoch - podstawowe przepisy
Aby wjechać na terytorium Włoch (kraj ten leży w strefie Schengen) wystarczy dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz ważne OC. Niezbędnym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa, która musi być zakładana nawet podczas awarii samochodu, aby być lepiej widocznym dla innych użytkowników dróg. Obowiązek używania świateł mijania na terenie niezabudowanym oraz tunelach obowiązuje przez całą dobę. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Za jazdę po pijanemu grozi 10 pkt. karnych, zatrzymanie prawa jazdy na okres od 3 miesięcy do 2 lat. W skrajnych przypadkach areszt trwający nawet do pół roku.
Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, niezabudowanym – 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu obowiązuje ograniczenie do 110 km/h a na autostradach do 130 km/h.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu we Włoszech to apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, komplet żarówek i kamizelka odblaskowa.
Opłaty na autostradach wynoszą w granicach 0,06 euro za km – czyli 0,23 zł. Za przejeżdżanie niektórymi tunelami uiszcza się opłaty w granicach 35 euro.
Kontrola policyjna we Włoszech
REKLAMA
Prawo do zatrzymywania, kontrolowania i karania kierowców ma zarówno policja (niebieskie samochody, granatowe mundury) jak i carabinieri (korpus karabinierów - granatowe lub czarne auta, granatowe mundury). Sprawę komplikuje fakt, że policja często działa też w cywilu... Nic więc dziwnego, że czasem trudno zorientować się czy przypadkiem nie mamy do czynienia z "przebierańcami".
Pod żadnym pozorem nie należy dyskutować z funkcjonariuszem podczas kontroli. Podobnie jak w innych krajach, funkcjonariusze mają prawo użyć siły do zatrzymania osoby którą uznają za agresywną lub nadpobudliwą. Kontrola we Włoszech zawsze zaczyna się też od kontroli trzeźwości.
O włoskich policjantach krąży wiele mitów. Takich, że raczej nie interesuje ich egzekwowanie przepisów, a od bezpieczeństwa na drogach bardziej interesuje ich sprawdzenie, czy szybkie auto faktycznie potrafi jechać tak szybko jak zapowiada producent. Od kilku lat jednak włoscy policjanci bardzo się "zeuropeizowali" i choć sami często przekraczają dozwoloną prędkość, to jednak za takie wykroczenie nas ukażą z pełną surowością.
Zobacz więcej o kontroli policyjnej we Włoszech: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Włoszech?
Przewożenie nart samochodem we Włoszech
Włoscy funkcjonariusze nie są tak surowi jak Niemcy i Szwajcarzy, dlatego panuje o wiele większa dowolność w sposobach przewożenia sprzętu narciarskiego. Jeśli korzystamy z bagażnika dachowego należy jednak pamiętać, aby nie wystawał on poza obrys samochodu.
Najpopularniejsze ośrodki narciarskie we Włoszech
Praktycznie wszystkie popularne ośrodki narciarskie znajdują się na północy Włoch, choć na narty można wyjechać nawet na Sycylię lub Sardynię.
- Livigno
- Madonna di Campiglio
- Passo Tonale - Adamello Ski
- Folgarida - Marilleva
- Bormio
- Cortina d'Ampezzo
- Ravascletto / Zoncolan
- Cavalese - Alpe Cermis
- Cervinia - Breuil
- Abetone
Ceny karnetów wahają się od 15 nawet do 45 euro za osobę za dzień, w zależności od ośrodka. Średnio należy być przygotowanym na wydatek rzędu 25-30 euro.
Więcej o kurortach narciarskich we Włoszech można przeczytaj tutaj: Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy
REKLAMA
REKLAMA