REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Kajetan Puszek
Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców.  Fot. fotolia
Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców. Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców. Na ich terytorium możemy zostać ukarani mandatem za niezapięte pasy tudzież brudną szybę. Lepiej dostosowywać się do ich zwyczajów i przepisów, które często mogą się nam wydawać zupełnie absurdalne.

Austria

Austriacy bardzo rygorystycznie podchodzą do przestrzegania przepisów. Podobnie z reszta jak Niemcy. Dlatego też, podróżując po tym kraju należy bardzo dokładnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego, ponieważ są one pilnie przestrzegane.

REKLAMA

Mandaty również należą do najwyższych w Europie. Policjanci mogą ukarać kierowcę mandatem nawet za brudne szyby tudzież niezapięte pasy.

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

Pamiętajmy o posiadaniu apteczki bezpieczeństwa, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy, żarówek zamiennych, odpowiednim ciśnieniu w oponach.

Styl jazdy austriackich kierowców jest dosyć rozsądny, także i my powinniśmy się do niego choć trochę dostosować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zapominajmy o wykupieniu winiet na terytorium tego kraju. Koszt winiet – czyli opłat za autostrady przedstawia się następująco : 10-dniowa - 7,60 euro, 2-miesięczna – 21,80 euro, roczna – 72,60 euro. Nabyć je możemy na większości stacji benzynowych lub w specjalnych punktach umieszczonych przy granicy. Ponadto musimy pamiętać o jeździe z włączonymi światłami mijania przez cały rok – mandat za nierespektowanie tego przepisu zaczyna się już od 15 euro.

Zobacz również: Wyjazd samochodem do Austrii

Dopuszczalna prędkość na autostradach wynosi 130 km/h (w dzień) i 110 km/h (w nocy), na terenie zabudowanym 50 km/h. Maksymalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,49 promila.

Chorwacja

REKLAMA

Legalnie na jej terytorium możemy przebywać do 90 dni – po tym okresie potrzebne jest już załatwienie wizy. Chorwaci jeżdżą dosyć ostro, więc zalecamy przed wybraniem się do tego bałkańskiego kraju wraz z wykupionym ubezpieczeniem autocasco.

Bardzo dużą uwagę należy zwrócić na parkowanie. Policjanci są wyczuleni bardzo w tej kwestii i dlatego bardzo łatwo przyznają mandaty za nieprawidłowe parkowanie. Jeżeli będziemy mieli wypadek na terenie Chorwacji to niezwłocznie należy zawiadomić policję, która musi spisać protokół powypadkowy.

W przeciwnym razie możemy dostać zakaz wjazdu na terytorium Chorwacji.

Czechy

W kraju naszych sąsiadów bardzo rygorystycznie podchodzi się do przestrzegania przepisów drogowych. Szczególnie musimy pamiętać o przestrzeganiu prędkości. Nieprzepisowa jazda zostanie szybko ukarana mandatem i na nic zdadzą się próby porozumiewania się w języku polskim… Ważną rzeczą jest wykupywanie winiet. Koszt 15-dniowej winiety to – 200 koron, 2-miesięcznej – 300 koron a rocznej – 900 koron.

Francja

Problem z poruszaniem się po drogach we Francji możemy mieć dzięki rondom. Jest ich tam cała masa, ale na różnych rondach często stosowane są odmienne przepisy np. : na jednym kierowcy ustępują pierwszeństwa przejazdu a na innych nie. Musimy uważać na te „pułapki” francuskich przepisów, bowiem może się to skończyć tragicznie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA