REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Kajetan Puszek
W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.
W Mołdawii drogówka ma zwyczaj często zatrzymywać obcokrajowców do kontroli.

REKLAMA

REKLAMA

Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Najważniejsze regulacje prawne

REKLAMA

Obywatele polscy mogą przebywać w Mołdawii bez potrzeby posiadania wizy, jeśli ich pobyt nie przekracza 90 dni. Obligatoryjne jest posiadanie paszportu z dłuższą ważnością od planowanego pobytu. Przepisy wymagają posiadania minimum 30 USD na każdy dzień przebywania w tym kraju. Jeśli będziemy przebywać na terenie Mołdawii powyżej 3 miesięcy to musimy koniecznie uzyskać pozwolenie na pobyt czasowy. Nie na wszystkich przejściach granicznych w Mołdawii jest przeprowadzana kontrola paszportowa. Kontroli paszportowej możemy spodziewać się na pewno na terytorium separatystycznego regionu tzw. Republiki Naddniestrzańskiej.

REKLAMA

Jest to terytorium podlegające władzy prezydenta Mołdawii oraz rządu, parlamentu, sił zbrojnych i policji tego kraju. Posiada on własną walutę, flagę, hymn i godło. Mimo to nie jest uznawany przez władze mołdawskie. Na tym terenie obowiązują inne przepisy prawne. Nie sięga tam również władza Ambasady RP w Kiszyniowie.

Zobacz również: Jak zmniejszyć koszty wakacyjnego wyjazdu?

W Mołdawii nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przy przekraczaniu granicy samochodem pobierane są specjalne opłaty. Jakość dróg i nawierzchni jest w opłakanym stanie. Ponadto tak jak to bywa w niektórych krajach bałkańskich np. w Serbii czy Czarnogórze po drogach poruszają się nieoświetlone pojazdy np. furmanki lub przechadzają się zwierzęta. Należy, więc starać się unikać jazdy nocą po terytorium Mołdawii. Ograniczenia prędkości to 60 km/h w terenie zabudowanym i 90 km/h w terenie niezabudowanym. Obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Paliwo jest generalnie dobrej jakości, lecz najlepiej tankować na dużych i sprawdzonych stacjach typu: Petrom, Lukoil, Tirex. Czasami przy stacjach można zjeść coś w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Toalety znajdują się w osobnych budynkach i są to pomieszczenia z umiejscowionymi otworami w podłodze.

Obcokrajowcy muszą być przygotowani na częste kontrole policji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli poruszamy się pożyczonym samochodem to musimy mieć pisemne oświadczenie właściciela, które jest poświadczone notarialnie i przetłumaczone na język mołdawski lub rosyjski. Oświadczenie musi zawierać dane dot. pojazdu, specyfikacje trasy oraz dane właściciela pojazdu oraz kierowcy – imię, nazwisko, seria i nr dokumentu tożsamości, seria i nr paszportu, adres zamieszkania. Po terytorium Mołdawii możemy podróżować bez ograniczeń, jednak musimy liczyć się z brawurowo jeżdżącymi kierowcami oraz ze złym stanem dróg. Jeśli wwozimy sumę oscylującą między 10 000 euro a 50 000 euro lub równowartość tej sumy w innej walucie, wypełnienie deklaracji jest obowiązkowe. Wówczas musimy przedstawić dokumenty potwierdzające wwiezienie środków płatniczych lub autoryzację na wywóz środków pieniężnych z Mołdawii wydaną przez Narodowy Bank Mołdawii.

Zobacz również: Czym lepiej w podróż, przyczepą kempingową czy camperem?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA