REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym polska drogówka różni sie od brytyjskiej?

Kajetan Puszek
Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane. fot. Fotolia
Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Angielska policja drogowa odznacza się skutecznością działania, najnowocześniejszym sprzętem oraz posiadaniem własnych informatyków, którzy ułatwiają policjantom pracę i sprawiają, że ich interwencję są perfekcyjnie i błyskawicznie przeprowadzane.

Różnice pomiędzy polską a „wyspiarską” drogówką

Polska policja drogowa to obiekt narzekań i skarg wielu kierowców. Jednak jej wyposażenie z roku na roku jest coraz lepsze, a to za sprawą funduszy z Unii Europejskiej. 

REKLAMA

Polska „drogówka” na początku bieżącego roku dostała wsparcie od naszego skandynawskiego partnera w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Mimo, że Norwegia nie należy bezpośrednio do UE to w zamian za wspólne korzystanie ze swobód jednolitego rynku Unii Europejskiej postanowiła wesprzeć polską służbę drogową.
Polska policja w ramach tej współpracy gospodarczej dostała sprzęt w postaci radiowozów i motorów , produkowanych na bazie najnowszej technologii.

Takie inicjatywy coraz częściej mają miejsce na terenie naszego kraju. Mimo wszystko organizacja i nowoczesny sprzęt angielskiej drogówki przewyższają znacznie nasze krajowe możliwości.

Wielka Brytania

Codziennie ulice hrabstwa Yorkshire są patrolowane przez 20 jednoosobowych patroli. Policjanci patrolują wówczas miejscowości i prowadzą obserwację ruchu a pomiaru prędkości dokonują parkując radiowóz tak, aby być niewidocznym dla użytkowników dróg.

Zobacz również: Zasady jazdy samochodem w Wielkiej Brytanii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas dokonywania interwencji przez jeden patrol, zawsze w pobliżu ubezpieczany jest on przez dwa inne.

REKLAMA

Takie działania u nas raczej nie mają miejsca. Mimo tego, policja w Yorksire nie nosi broni palnej, lecz policjanci wyposażeni są w paralizator, gaz obezwładniający, metalową pałkę, kajdanki oraz radiostację nasobną.
Co ciekawe, brytyjska drogówka korzysta z własnych informatyków. Do kilku patroli przyporządkowanych może być dwóch informatyków, którzy znajdują się w radiowozie z odpowiednim sprzętem komputerowym. Taki stan rzeczy sprawia, iż policjanci są nad wyraz skuteczni.

W Wielkiej Brytanii policja drogowa prowadzi „wychowanie komunikacyjne” już w przedszkolach i szkołach. Budowanie świadomości bezpiecznej jazdy i przestrzegania przepisów przebiega już na najniższym szczeblu wiekowym.

Brytyjczycy dostawszy mandat za przekroczenie prędkości zwykle nie wnoszą sprzeciwów. Jest to wpływ kultury jazdy i przekonań, jakie zostały w nich zakorzenione poprzez wychowanie.
W Polsce taka sytuacja wydałaby się nieco groteskowa, gdyby kierowca przyjął z pokorą mandat i odjechał uśmiechnięty do domu. Oczywiście zdarzają się takie przypadki, lecz mentalność Polaków sprawia, iż odznaczają się oni tym, że często kłócą się z policjantami drogowymi oraz ostentacyjnie manifestują swoje niezadowolenie.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

W UK w przypadku zatrzymania kierowcy bez ważnego ubezpieczenia, od razu wzywana jest pomoc drogowa w celu usunięcia pojazdu. Kierujący wówczas musi podpisać protokół, w który wyraża zgodę na holowanie oraz na sprzedaż lub złomowanie pojazdu, w przypadku gdy właściciel nie zgłosi się na policję w ciągu 7 dni na posterunek z aktualnymi dokumentami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA