REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wycieczki samochodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kurorty narciarskie: Szwajcaria

Szwajcaria jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów europejskich w sezonie zimowym. Dzięki temu, że ponad 60% kraju zajmują Alpy, narciarze mogą znaleźć tu miejsce dla siebie. Lista kurortów zimowych jest dość długa i różnorodna.

Samochodem na narty do Polski

Oferta dla narciarzy na terenie Polski nie jest tak atrakcyjna jak u naszych sąsiadów, wyjazd samochodem na narty w polskie góry jest jednak o wiele mniej skomplikowany.

Dzień na torze: Poznań

Tor Poznań to jeden z dwu prawdziwych obiektów wyścigowych w Polsce. Nie jest łatwo się na niego dostać, jednak ten wysiłek wart jest swojej ceny. Ścigali się na nim i Schumacher i Kubica.

Opel Omega B/B FL: wymiana silniczka przedniej i tylnej wycieraczki

Uszkodzony silniczek wycieraczki to najgorsze co może nam się przytrafić w deszczowy dzień. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany silniczka wycieraczki przedniej i tylnej.

REKLAMA

Gdzie na narty? W Polsce i Europie

Sezon narciarski 2015/2016 tuż tuż. Podpowiadamy, jak sprawnie dojechać samochodem do najpopularniejszych kurortów narciarskich w Europie.

Jak się zachowywać podczas kontroli drogowej w Słowenii?

Wybierając się samochodem do Słowenii warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Słowenia wielu Polakom kojarzy się nam z bałkańską fantazją, a na drogach obowiązuje tu raczej austriacki porządek!

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy – co sprawdzić: olej, ciśnienie w oponach, wycieraczki, światła

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności nie jest długa, przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Czy polskie ubezpieczenie OC będzie ważne za granica? Jakie ubezpieczenie wykupić przed wyjazdem za granice?

Niemal we wszystkich krajach Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego, z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne. To oznacza, że polskie OC to wszystko czego potrzebujemy. Są jednak wyjątki - a im dalej na wschód tym możemy mieć więcej problemów...

REKLAMA

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Chorwacji?

Wybierając się do Chorwacji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. To o tyle istotne, że Chorwacja to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków podróży, a państwo choć należy już do Unii Europejskiej ma jak każde państwo w Europie przepisy nieujednolicone z naszymi.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Rumunii?

Wybierając się do Rumunii samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policją. Chodzi głównie o specyficzne przepisy, wymagania oraz procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Danii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Danii?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Norwegii?

Norwegia to państwo w którym na drogach praktycznie nie widać policji - nie oznacza to jednak że w pewnym momencie nie możemy natknąć się na patrol. Co robić podczas kontroli drogowej, czego będzie wymagał od nas policjant i czy Norwegowie faktycznie tak bezwzględnie egzekwują przepisy?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Holandii?

W Holandii mogą czekać na nas różne niespodzianki. Jedną z nich może być... Niespodziewane spotkanie z policją. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą, czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Wybierając się do Grecji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. Chodzi głównie o specyficzne przepisy i wymagania oraz o procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Na temat szwajcarskiej policji usłyszeć można wiele historii. Część z nich to wymysły, trzeba jednak przyznać, że tamtejsza drogówka należy do najbardziej restrykcyjnej i sformalizowanej na świecie. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Belgii?

Kierowcy zazwyczaj nie lubią policji, warto jednak pamiętać, że spotkanie z drogówką nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Dlatego, żeby oszczędzić sobie nerwów i nieporozumień – szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów za granicę - warto wiedzieć z kim możemy mieć do czynienia. Co trzeba wiedzieć o policji drogowej w Belgii?

Przepisy drogowe w Europie

Przepisy drogowe w krajach europejskich co do ogólnych zasad są zunifikowane. Jednak w każdym kraju – także w obrębie Wspólnoty Europejskiej – obowiązują różnego rodzaju rozbieżności odnośnie obowiązkowego wyposażenia pojazdu, dopuszczalnych prędkości na drogach, czy dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi kierowcy. W dziale Przepisy drogowe w Europie zgromadziliśmy szereg artykułów opisujących przepisy drogowe w krajach europejskich.

Przewodniki motoryzacyjne

W dziale Motoryzacyjne przewodniki w serwisie Auto w podróży wortalu moto.wieszjak.pl zgromadziliśmy wiele ciekawych porad dla zmotoryzowanych turystów. Wiele z nich pogrupowaliśmy w cykle tematyczne typu Samochodem na weekend, Samochodem na narty, czy Śladami sommelierów.

Samochodem do Bułgarii

Przed wyjazdem do Bułgarii należy wiedzieć, jakie wyposażenie samochodu jest wymagane przez władze, znać ograniczenia prędkości oraz wysokości kar za przewinienia drogowe. W Bułgarii obowiązuje system winietek – czyli naklejek na szyby, które pozwalają na czasowe poruszanie się po drogach.

Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Nieważne, czy jedziemy na wakacje, czy w celach biznesowych, wypożyczenie auta na miejscu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności od lokalnej komunikacji publicznej. Nie jest to jednak usługa tania, często wymaga też dużej ostrożności, zarówno przy wyborze wypożyczalni jak i przy załatwianiu formalności.

Czy wiesz jak wymienić wycieraczki?

Wycieraczki warto wymieniać regularnie, nawet raz do roku. Ich poprawne działanie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Poniżej krok po kroku opisuję, jak wymienić wycieraczki w samochodzie.

Samochodem po Europie i świecie

Dział auto w podróży (www.auto-w-podrozy.wieszjak.pl) - to skarbnica wiedzy dla wszystkich zmotoryzowanych turystów. Zgromadziliśmy w nim ciekawe poradniki z cyklu samochodem po Europie oraz samochodem po świecie. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z działem ABC samochodowych podróży, w którym skupiliśmy wiele treści odnoszących się do walki z chorobą lokomocyjną, czy podróżami z dziećmi.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Przepisy drogowe w Bułgarii

Przepisy drogowe w Bułgarii są podobne do obowiązujących w Polsce. Ale przed wyjazdem warto dowiedzieć jakie panują zwyczaje i przepisy na drogach, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeśli wybierzemy się pożyczonym samochodem oraz jakie obowiązują w Bułgarii ograniczenia prędkości.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Estonii?

Estonia to jeden z krajów nadbałtyckich, do którego warto wybrać się samochodem. Oddalona jest w dosyć bliskiej odległości od Polski, dlatego jest doskonały celem wycieczki objazdowej. Można potraktować ją jako postój w dalszej podróży do Skandynawii. Zapoznajmy się z jej podstawowymi przepisami.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Litwie?

Podróżowanie na Litwę jest ułatwione ze względu na jej przynależność do strefy Schengen. Warto dowiedzieć się więcej o naszym wschodni sąsiedzie w kwestii przepisów drogowych, ponieważ ta wiedza może posłużyć nam jako materiał do pasjonującej wycieczki objazdowej po tym kraju.

Przepisy drogowe w Watykanie

Watykan to tłumnie odwiedzane stato in stato, które jest głównym punktem wycieczek pielgrzymów, podróżujących po Włoszech. Jeśli wybierzemy się samochodem do Watykanu bądź wypożyczymy auto na miejscu, warto poznać specyfikę i zasady drogowe panujące na jego terenie.

Bagażniki samochodowe - podstawowe rodzaje

Pakowanie samochodu na wakacje zazwyczaj wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą ogromnej ilości przedmiotów. Możliwości przewozowe auta możemy powiększyć korzystając z różnego rodzaju bagażników dachowych. Przedstawiamy główne rodzaje oraz plusy i minusy popularnych bagażników samochodowych.

Przepisy drogowe w Czarnogórze

Przepisy drogowe w Czarnogórze nie odbiegają zbytnio od tych obowiązujących w Polsce. Przed wyjazdem do Czarnogóry warto też poznać panujące w tym państwie zwyczaje oraz regulacje.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwajcarii?

Szwajcaria to częsty cel zimowych wypraw na narty. Jej topografia zachęca także do letnich wycieczek po stromych zboczach Alp, które możemy przeprowadzać samochodem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązując w Konfederacji Szwajcarskiej.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Izraelu?

Znaki drogowe w Izraelu objaśniane są w języku hebrajskim, arabskim i angielskim, także nie ma problemu z ich odczytywaniem. Poszczególne autostrady mają różne ograniczenia prędkości, do których powinniśmy się stosować. Wyjazd na teren Izraela nie wymaga wizy, jednak przygotujmy się na szczegółową kontrolę celną, która czasami może się zakończyć brakiem wyrażenia zgody na wjazd na teren kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Grecja jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów. Jeśli pomyślelibyśmy, że tym razem warto dotrzeć tam samochodem tudzież wynająć auto na miejscu w wypożyczalni, warto zapoznać się z tym artykułem. W centrum Aten obowiązuje ograniczenie ruchu pojazdów, który funkcjonuje na zasadzie wymiennego pozwolenia na użytkowanie samochodów – raz z parzystymi a raz nieparzystymi numerami rejestracyjnymi.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Monako?

W Księstwie Monako, które jest samodzielnym państwem, obowiązują w zasadzie takie same przepisy drogowe jak we Francji. Sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta i zachęca do odwiedzania do tego przepięknego kraju. Zapoznajmy się z najważniejszymi punktami kodeksu drogowego Monako.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Aby dostać się co Arabii Saudyjskiej należy przejść wiele procedur formalno-prawnych, które utrudniają wyrobienie wizy. Na miejscu będziemy mogli poruszać się wypożyczonym samochodem po drogach, które są bardzo dobrze oznakowane. Nie obędziemy się jednak bez znajomości przepisów jakie obowiązują w Arabii Saudyjskiej.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Nigerii?

Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe, obowiązujące w Nigerii. Na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw, podobnie jak w innych afrykańskich krajach – np. słabe oświetlenie dróg, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy oraz pospolita przestępczość.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tanzanii?

Tanzania obejmuje cześć kontynentalną oraz wyspa Mafia i Zanzibar. Całe terytorium kraju można przemierzać na podstawie jednej wizy. Jazda samochodem bywa niebezpieczna, szczególnie w nocy – ze względu na słabe oświetlenie dróg i nierozważną jazdę kierowców.

Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

Kongo jest krajem, w którym panuje chaos na drogach a do tego drogi wypełnione są przez przestarzałe pojazdy z nieprzestrzegającymi przepisów kierowcami. Jeżeli będziemy przekraczać granicę z Ruandą lub Burundi to możemy mieć problemy z wjazdem na terytorium Demokratycznej Republiki Konga.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Etiopii?

Wypożyczenie samochodu w Etiopii wiąże się faktem, że planując dłuższe ekspedycje poza stolicę będziemy musieli wynająć samochód z kierowcą. Żadna agencja nie udostępni nam wozu samodzielnie, ponieważ moglibyśmy utonąć w gąszczu niezrozumiałych przepisów i słabo oznakowanych dróg.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Botswanie?

Botswana to kraj, w którym wiele dróg jest uszkodzonych przez ulewne deszcze, szczególnie podczas spory deszczowej. Nieznajomość lokalnych zwyczajów drogowych może skończyć się tragicznie, dlatego przed wycieczką do Botswany radzimy zapoznanie się z najważniejszymi paragrafami kodeksu drogowego.

Jakie przepisy obowiązują w Kenii?

Kenia to kraj atrakcyjny turystycznie. Stan dróg jest jednak fatalny, co nie zmienia faktu, że warto zwiedzać ten kraj samochodem , choćby z wypożyczalni. Wypożyczając samochód w Kenii nie zdziwmy się, że obowiązuje tam ruch lewostronny.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mali?

Podróżujący po Mali samochodem muszą przygotować się na ekstremalne warunki drogowe. Asfaltowe drogi poprowadzone są tylko z największych miast.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Somalii?

Podróże po Somalii zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych na czarnym lądzie, bowiem panuje tam niestabilna sytuacja polityczna od kilkunastu lat. Jednak będąc w tym kraju warto poznać najważniejsze regulacje i przepisy drogowe, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na drodze.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Angoli?

Chcąc zwiedzić Angolę, jesteśmy zdani sami na siebie, transport w tym kraju jest bardzo słabo rozwinięty. Warto zdecydować się na wypożyczenie samochodu, wtedy nie będziemy musieli być zdani na łaskę „Candongueiros” i autobusów.

Jakie przepisy drogowe obwiązują w Algierii?

Przepisy drogowe w Algierii wymagają od nas posiadania międzynarodowego prawa jazdy.Warunki drogowe nie należą do najlepszych, jednak krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności na drodze. Zapoznajmy się z podstawowymi informacjami dotyczącymi podróżowania samochodem po Algierii.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?

Madagaskar jest wyspą położoną u brzegów Afryki. Jest częstym obiektem wycieczek turystycznych. Zapoznajmy się z najbardziej podstawowymi przepisami drogowymi oraz zwyczajami kierowców, które być może zachęcą nas do podróży samochodem po tym pięknym regionie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Czadzie?

Przyjrzyjmy się przepisom drogowym tego osobliwego, afrykańskiego kraju, który nie jest najczęstszym obiektem wycieczek turystycznych. Znajdujące się w nim liczne zabytki i zapierające dech w piersiach wytwory krajobrazu, sprawią, że pobyt w Czadzie stanie się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Jakie przepisy obowiązują w Birmie?

Birma inaczej Myanmar to azjatycki kraj, który z racji panującego tam reżimu, nie jest zbyt otwarty na turystów. Przedstawiamy najważniejsze regulacje i przepisy drogowe Birmy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Aby wypożyczyć samochód w Urugwaju nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, co jest na pewno dużym ułatwieniem formalnym. Przemierzając kolejne zakątki tego kraju zobaczymy, że największym problemem Urugwaju jest dominacja dróg jednokierunkowych, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy.

REKLAMA