REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kajetan Puszek
Co ciekawe, w Kazachstanie samochód ma pierwszeństwo przed pieszym, nie odwrotnie. Fot. Fotolia
Co ciekawe, w Kazachstanie samochód ma pierwszeństwo przed pieszym, nie odwrotnie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę z Kazachstanem potrzebna jest wiza. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport z minimum 3 miesięcznym okresem ważności, wypełnienie ankiety wizowej, fotografia i kilka innych dokumentów których mowa jest na stronie internetowej ambasady. Jeżeli zależy nam na wyrobieniu wielokrotnej wizy to wówczas niezbędne jest tzw. poparcie wizowe, wydawane przez Departament Służby Konsularnej MSZ Kazachstanu.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji? 


Przepisy drogowe

REKLAMA

Potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre tereny, które objęte są jurysdykcją wojskową, są ograniczone dla podróżnych. Rozciągają się one na terenach przygranicznych i rejonach górskich. Aby się tam dostać wymagane jest specjalne zezwolenie wydawane przez MSW. Stan nawierzchni drogowych jest zły, a do tego kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie i nie odznaczają się wysokimi umiejętnościami w prowadzeniu samochodu. Odległości między miastami są duże, oznakowanie jest ubogie, a do tego jest tam niska częstotliwość stacji benzynowych.

Często odległość pomiędzy stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego warto wozić ze sobą kanistry z woda podczas podróży. Paliwo jest złej jakości, dlatego radzimy tankować tylko na stacjach dużych i sprawdzonych sieci. Jeśli chodzi o serwisy to także nie ma ich za dużo, renomowane marki mogą być naprawiane tylko w większych miastach. Nawet w autoryzowanych serwisach trzeba się liczyć z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi, ponieważ części zamienne zwykle muszą być sprowadzane.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policja często przeprowadza „rutynowe kontrole” i dąży do wymuszania łapówek. Samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym. Najcięższe warunki panują zimą, dlatego wówczas jazdy bez łańcuchów czy opon okolcowanych jest praktycznie niemożliwa. Odradzamy poruszania się po tym kraju zimą. Śliskie drogi to jedna z przyczyn ciężkich warunków, drugą jest natomiast brak oznakowań na drogach. Bardzo łatwo można się zgubić a w takich warunkach nie trudno o wypadek. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Problemem jest znalezienie noclegu w przystępnej cenie i w znośnym standardzie. Szczególnie drogimi miastami są Astana i Ałmaty.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA