REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kajetan Puszek
Co ciekawe, w Kazachstanie samochód ma pierwszeństwo przed pieszym, nie odwrotnie. Fot. Fotolia
Co ciekawe, w Kazachstanie samochód ma pierwszeństwo przed pieszym, nie odwrotnie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę z Kazachstanem potrzebna jest wiza. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport z minimum 3 miesięcznym okresem ważności, wypełnienie ankiety wizowej, fotografia i kilka innych dokumentów których mowa jest na stronie internetowej ambasady. Jeżeli zależy nam na wyrobieniu wielokrotnej wizy to wówczas niezbędne jest tzw. poparcie wizowe, wydawane przez Departament Służby Konsularnej MSZ Kazachstanu.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji? 


Przepisy drogowe

REKLAMA

Potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre tereny, które objęte są jurysdykcją wojskową, są ograniczone dla podróżnych. Rozciągają się one na terenach przygranicznych i rejonach górskich. Aby się tam dostać wymagane jest specjalne zezwolenie wydawane przez MSW. Stan nawierzchni drogowych jest zły, a do tego kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie i nie odznaczają się wysokimi umiejętnościami w prowadzeniu samochodu. Odległości między miastami są duże, oznakowanie jest ubogie, a do tego jest tam niska częstotliwość stacji benzynowych.

Często odległość pomiędzy stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego warto wozić ze sobą kanistry z woda podczas podróży. Paliwo jest złej jakości, dlatego radzimy tankować tylko na stacjach dużych i sprawdzonych sieci. Jeśli chodzi o serwisy to także nie ma ich za dużo, renomowane marki mogą być naprawiane tylko w większych miastach. Nawet w autoryzowanych serwisach trzeba się liczyć z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi, ponieważ części zamienne zwykle muszą być sprowadzane.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policja często przeprowadza „rutynowe kontrole” i dąży do wymuszania łapówek. Samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym. Najcięższe warunki panują zimą, dlatego wówczas jazdy bez łańcuchów czy opon okolcowanych jest praktycznie niemożliwa. Odradzamy poruszania się po tym kraju zimą. Śliskie drogi to jedna z przyczyn ciężkich warunków, drugą jest natomiast brak oznakowań na drogach. Bardzo łatwo można się zgubić a w takich warunkach nie trudno o wypadek. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Problemem jest znalezienie noclegu w przystępnej cenie i w znośnym standardzie. Szczególnie drogimi miastami są Astana i Ałmaty.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA