REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kazachstanie?

Kajetan Puszek
Co ciekawe, w Kazachstanie samochód ma pierwszeństwo przed pieszym, nie odwrotnie. Fot. Fotolia
Co ciekawe, w Kazachstanie samochód ma pierwszeństwo przed pieszym, nie odwrotnie. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kazachstan to ciężki klimatycznie kraj, w którym zimą panują bardzo trudne warunki drogowe. Latem dużo bezpieczniej można się poruszać po nim, choć niski wskaźnik oznakowań drogowych nie ułatwia podróży. Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe Kazachstanu.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę z Kazachstanem potrzebna jest wiza. Można ją uzyskać w Ambasadzie Republiki Kazachstanu w Warszawie. Nie ma możliwości otrzymania wizy na granicy. Do wyrobienia wizy niezbędny jest paszport z minimum 3 miesięcznym okresem ważności, wypełnienie ankiety wizowej, fotografia i kilka innych dokumentów których mowa jest na stronie internetowej ambasady. Jeżeli zależy nam na wyrobieniu wielokrotnej wizy to wówczas niezbędne jest tzw. poparcie wizowe, wydawane przez Departament Służby Konsularnej MSZ Kazachstanu.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Chorwacji? 


Przepisy drogowe

REKLAMA

Potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre tereny, które objęte są jurysdykcją wojskową, są ograniczone dla podróżnych. Rozciągają się one na terenach przygranicznych i rejonach górskich. Aby się tam dostać wymagane jest specjalne zezwolenie wydawane przez MSW. Stan nawierzchni drogowych jest zły, a do tego kierowcy jeżdżą bardzo agresywnie i nie odznaczają się wysokimi umiejętnościami w prowadzeniu samochodu. Odległości między miastami są duże, oznakowanie jest ubogie, a do tego jest tam niska częstotliwość stacji benzynowych.

Często odległość pomiędzy stacjami benzynowymi wynosi kilkaset kilometrów, dlatego warto wozić ze sobą kanistry z woda podczas podróży. Paliwo jest złej jakości, dlatego radzimy tankować tylko na stacjach dużych i sprawdzonych sieci. Jeśli chodzi o serwisy to także nie ma ich za dużo, renomowane marki mogą być naprawiane tylko w większych miastach. Nawet w autoryzowanych serwisach trzeba się liczyć z kilkunastodniowym terminem wykonania usługi, ponieważ części zamienne zwykle muszą być sprowadzane.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Bośni i Hercegowinie? 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Policja często przeprowadza „rutynowe kontrole” i dąży do wymuszania łapówek. Samochód ma zawsze pierwszeństwo przed pieszym. Najcięższe warunki panują zimą, dlatego wówczas jazdy bez łańcuchów czy opon okolcowanych jest praktycznie niemożliwa. Odradzamy poruszania się po tym kraju zimą. Śliskie drogi to jedna z przyczyn ciężkich warunków, drugą jest natomiast brak oznakowań na drogach. Bardzo łatwo można się zgubić a w takich warunkach nie trudno o wypadek. Infrastruktura turystyczna jest słabo rozwinięta. Problemem jest znalezienie noclegu w przystępnej cenie i w znośnym standardzie. Szczególnie drogimi miastami są Astana i Ałmaty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA