Jakie przepisy drogowe obowiązują na Korsyce?
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy drogowe
Korsyka to malownicza wyspa pod protektoratem Francji, oddzielona jest od włoskiej Sardynii cieśniną Św. Bonifacego. Na Korsykę dostaniemy się promem zarówno z Francji, jak i z Włoch. Odpłynąć można m.in. z Nicei lub Livorno.
REKLAMA
Korsyka charakteryzuje się krętymi drogami i serpentynami. Honorowane jest zarówno polskie, jaki i międzynarodowe prawo jazdy. Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a 90 km/h w terenie niezabudowanym. Na Korsyce nie ma autostrad. Jeśli przekroczymy dozwoloną prędkość, będziemy musieli liczyć się z wysokimi mandatami. Rozmawianie przez komórkę podczas jazdy jest zabronione i skutkuje zapłaceniem mandatu w wysokości 35 euro.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Sardynii?
REKLAMA
Używanie ze stawu głośnomówiącego jest dozwolone, jednakże w razie wypadku, kierowca na podstawie billingu może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Policja lub żandarmeria może unieruchomić pojazd, jeśli kierowca nie ureguluje kary mandatu na miejscu.
We Francji należy stosować zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do kierowców, którzy często zapominają o włączaniu kierunkowskazów. Piesi także znajdują się w pozycji uprzywilejowanej, także należy zachować szczególną ostrożność na drogach.
Na Korsyce bardzo ciekawą formą wypoczynku jest objazd największych kurortów wyspy. W każdym większym mieście, czy w obrębie portów lotniczych, znajdziemy wypożyczalnie samochodów – dużych korporacji oraz tych mniej znanych. W Ajaccio samochody można wypożyczyć od 28 do 38 euro za dzień. Ceny uzależnione są od klasy samochodu i miasta, w którym dokonujemy wypożyczenia.
Główne miasta
Do najważniejszych ośrodków miejskich wyspy zaliczają się: Bastia, Calvi, Corte, Ajaccio, Bonifacio, Propriano czy Porto Vecchio. Bastia to główny ośrodek północnej Korsyki, znajdziemy w niej wiele zabytków, tj. Plac Saint Nicolas, Stary Port, średniowieczną cytadelę z XVI-wieku, katedrą Sainte Marie (XVII w.) oraz barokową kaplicą Saint-Croix. Jednym z głównych zabytków jest także kościół St-Jean-Baptiste. Miasto jest naczelnym kurortem wyspy za sprawą pięknych krajobrazów i piaszczystych plaż oraz portu, do którego przybijają jachty oraz promy z francuskiej Marsylii, Nicei i Tulonu oraz z włoskiego Livorno i Savony. W pobliskiej miejscowości Poretta umiejscowiony jest międzynarodowy port lotniczy.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?
Na zachodnim wybrzeżu wyspy leży Ajaccio, należące do departamentu Corse-du-Sud. W Ajaccio znajdziemy niewielki port handlowy oraz promowy i rybacki. Dobijają do niego promy z Marsylii, Tulonu i Nicei. W jego centrum znajduje się również międzynarodowy port lotniczy, obsługujący loty Air France i CCM z Paryża oraz loty czarterowe. W rodzinnym mieście Napoleona warto zobaczyć katedrę i kościół Saint-Erasme z XVII wieku. Dużą wartość historyczną ma XVI-wieczna cytadela.
REKLAMA
REKLAMA