REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Majorce ?

Kajetan Puszek
Majorka - cudowna wyspa pełna słońca; Fot. newspress
Majorka - cudowna wyspa pełna słońca; Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie 80 km dzieli Hiszpanię od tej cudownej wyspy, otoczonej wodami śródziemnomorskimi. Długość ze wschodu na zachód nie przekracza 100 km, dzięki temu pobyt możemy podzielić na część objazdową i wypoczynkową w hotelu.

Przepisy drogowe

Jadąc z Hiszpanii, warto zahaczyć o ten rejon. Majorka jest to największa wyspa z archipelagu Balearów, o powierzchni 3600 km 2 i długości 100 km. Znana jest z wypoczynkowego charakteru, dzięki dużej ilości dyskotek, klubów nocnych i hoteli oraz restauracji. Wyspa znajduje się pod jurysdykcją hiszpańską.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

REKLAMA

Najważniejszym przepisem drogowym na Majorce jest obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz posiadania koła zapasowego. Do wymaganego wyposażenia zalicza się także trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek oraz zapasowe okulary dla kierowcy. Pojazd musi odznaczać się dwoma lusterkami wstecznymi zapewniającymi widoczność na min. 50 metrów. Obowiązkowe jest wożenie zestawu narzędzi do wymiany koła. Sugerowane jest posiadanie apteczki, gaśnicy oraz zabezpieczenia antywłamaniowego.

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe podczas jazdy nocnej na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Obowiązkiem jest też używanie świateł mijania w tunelach. Zastosowanie świateł przeciwmgielnych ma uzasadnienie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaki drogowe są takie same jak w reszcie Europy, informacje drogowe podane są oczywiście w języku hiszpańskim. Drogi, podobnie jak w Hiszpanii, wyróżniają się bardzo dobrym stanem. Autostrada łączy lotnisko Palma de Mallorca (8 km na wschód od miasta) z drugim krańcem wyspy. Poruszając się po wyspie musimy stosować się do ograniczeń prędkości :

- 120 km/h: autostrady
- 90 km/h: terenie niezabudowany
- 60 km/h: miasta
Bądźmy przygotowani na częste kontrole policyjne, które mogą zakończyć się mandatem w wysokości kilkudziesięciu euro.

Wypożyczenie samochodu

Kiedy już poznaliśmy najważniejsze przepisy drogowe, czas zastanowić się nad formą podróży po wyspie. Oczywiście można wylegiwać się w luksusowym hotelu przy basenie, bądź pokonywać wyspę dobrze rozwiniętą siecią kolejową, jednak najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wynajem samochodu z wypożyczalni. Aby wynająć samochód, należy mieć ukończone 21 lat, posiadać ważny paszport oraz prawo jazdy. Umowa najmu jest postrzegana jako dowód rejestracyjny. Po przylocie do Palmy, znajdziemy tam kilka dużych wypożyczalni. Ceny, w zależności od klasy auta i okresu wypożyczenia, plasują się między 30 a 35 euro za dzień. W niektórych wypożyczalniach wymagana jest kaucja.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Zwiedzanie Majorki, jak i każdego obcego lądu, musi iść w parze z poznaniem okolicznych zwyczajów, także drogowych. Pamiętajmy, że jeśli kierowca na skrzyżowaniu daje nam znak zapalonymi światłami, to prosi nas o ustąpienie drogi. W naszym rozumieniu potraktowalibyśmy to jako udzielenie nam pierwszeństwa.

Atrakcje wyspy

Majorkę możemy podzielić na północno-zachodnią cześć, czyli pasmo górskie Sierra de Traumuntana, z najwyższym szczytem Puig Major. W części centralnej góruje krajobraz nizinny, dzięki któremu uprawia się tu winorośl, figi czy cytrusy. Południowo-wschodnią cześć stanowi wyżyna. Cały obszar otoczony jest szerokimi i piaszczystymi plażami, leżącymi u stóp Morza Śródziemnego. Warto zwiedzić wszystkie rejony wyspy samochodem, łącząc rekreację z wypoczynkiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA