REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Majorce ?

Kajetan Puszek
Majorka - cudowna wyspa pełna słońca; Fot. newspress
Majorka - cudowna wyspa pełna słońca; Fot. newspress

REKLAMA

REKLAMA

Jedynie 80 km dzieli Hiszpanię od tej cudownej wyspy, otoczonej wodami śródziemnomorskimi. Długość ze wschodu na zachód nie przekracza 100 km, dzięki temu pobyt możemy podzielić na część objazdową i wypoczynkową w hotelu.

Przepisy drogowe

Jadąc z Hiszpanii, warto zahaczyć o ten rejon. Majorka jest to największa wyspa z archipelagu Balearów, o powierzchni 3600 km 2 i długości 100 km. Znana jest z wypoczynkowego charakteru, dzięki dużej ilości dyskotek, klubów nocnych i hoteli oraz restauracji. Wyspa znajduje się pod jurysdykcją hiszpańską.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Serbii?

REKLAMA

Najważniejszym przepisem drogowym na Majorce jest obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa oraz posiadania koła zapasowego. Do wymaganego wyposażenia zalicza się także trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek oraz zapasowe okulary dla kierowcy. Pojazd musi odznaczać się dwoma lusterkami wstecznymi zapewniającymi widoczność na min. 50 metrów. Obowiązkowe jest wożenie zestawu narzędzi do wymiany koła. Sugerowane jest posiadanie apteczki, gaśnicy oraz zabezpieczenia antywłamaniowego.

Używanie świateł mijania jest obowiązkowe podczas jazdy nocnej na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Obowiązkiem jest też używanie świateł mijania w tunelach. Zastosowanie świateł przeciwmgielnych ma uzasadnienie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Malcie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znaki drogowe są takie same jak w reszcie Europy, informacje drogowe podane są oczywiście w języku hiszpańskim. Drogi, podobnie jak w Hiszpanii, wyróżniają się bardzo dobrym stanem. Autostrada łączy lotnisko Palma de Mallorca (8 km na wschód od miasta) z drugim krańcem wyspy. Poruszając się po wyspie musimy stosować się do ograniczeń prędkości :

- 120 km/h: autostrady
- 90 km/h: terenie niezabudowany
- 60 km/h: miasta
Bądźmy przygotowani na częste kontrole policyjne, które mogą zakończyć się mandatem w wysokości kilkudziesięciu euro.

Wypożyczenie samochodu

Kiedy już poznaliśmy najważniejsze przepisy drogowe, czas zastanowić się nad formą podróży po wyspie. Oczywiście można wylegiwać się w luksusowym hotelu przy basenie, bądź pokonywać wyspę dobrze rozwiniętą siecią kolejową, jednak najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wynajem samochodu z wypożyczalni. Aby wynająć samochód, należy mieć ukończone 21 lat, posiadać ważny paszport oraz prawo jazdy. Umowa najmu jest postrzegana jako dowód rejestracyjny. Po przylocie do Palmy, znajdziemy tam kilka dużych wypożyczalni. Ceny, w zależności od klasy auta i okresu wypożyczenia, plasują się między 30 a 35 euro za dzień. W niektórych wypożyczalniach wymagana jest kaucja.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Republice Naddniestrzańskiej?

Zwiedzanie Majorki, jak i każdego obcego lądu, musi iść w parze z poznaniem okolicznych zwyczajów, także drogowych. Pamiętajmy, że jeśli kierowca na skrzyżowaniu daje nam znak zapalonymi światłami, to prosi nas o ustąpienie drogi. W naszym rozumieniu potraktowalibyśmy to jako udzielenie nam pierwszeństwa.

Atrakcje wyspy

Majorkę możemy podzielić na północno-zachodnią cześć, czyli pasmo górskie Sierra de Traumuntana, z najwyższym szczytem Puig Major. W części centralnej góruje krajobraz nizinny, dzięki któremu uprawia się tu winorośl, figi czy cytrusy. Południowo-wschodnią cześć stanowi wyżyna. Cały obszar otoczony jest szerokimi i piaszczystymi plażami, leżącymi u stóp Morza Śródziemnego. Warto zwiedzić wszystkie rejony wyspy samochodem, łącząc rekreację z wypoczynkiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA