REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Maroku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kajetan Puszek
Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).
Częste są tu kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

REKLAMA

REKLAMA

Maroko to kraj maghrebu, który tłumnie jest odwiedzany przez turystów z całego świata. Po wypożyczeniu samochodu będziemy mogli zwiedzać malownicze tereny, rozciągające się pomiędzy Saharą a Atlantykiem.

Podstawowe przepisy

REKLAMA

Maroko oddzielone jest od Hiszpanii cieśniną Gibraltarską. Na Czarny Ląd można dostać się promem m.in. z Malagi do Tangeru. Aby to uczynić, należy mieć ważny paszport, uprawniający nas do 90-dniowego pobytu na terytorium tego państwa. Podczas przeprawy promem obowiązkowe jest podstemplowanie paszportu przez urzędnika, brak posiadanej pieczątki może powodować trudności podczas pobytu w tym kraju, np. przy próbie zameldowania się w hotelu. W 2005 roku zniesiono obowiązek posiadania wiz dla członków UE - jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.

REKLAMA

W Maroko honorowane jest polskie prawo jazdy, choć na jego międzynarodową wersję marokańskie władze patrzą bardziej przychylnym okiem. Wymagane jest posiadanie zielonej karty. Maksymalna prędkość na autostradzie wynosi 120 km/h, natomiast w terenie zabudowanym 40 km/h. Podczas poruszania się po marokańskich drogach trzeba mieć na uwadze nagminne łamanie przepisów przez rdzennych kierowców. Tradycją jest częste używanie klaksonów. Nocą zagrożeniem są nieoświetlone pojazdy, dlatego też najrozsądniej jest poruszać się tylko po autostradach.

Częste są też kontrole drogowe - umundurowani policjanci zatrzymują auta wyrywkowo, kontrolując dokumenty (w tym i paszporty).

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Autostrady są płatne. Koszt przejazdu oscyluje od 10 do 60 dirhamów (MAD - lokalna waluta), w zależności od długości trasy. Do najpopularniejszych należą:
- Rabat–Casablanca–Settat
- Rabat–Larache–Tanger;
- Rabat–Meknes–Fez

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ich stan techniczny jest dobry. Porządek utrzymywany jest przez żandarmerię oraz policję. Pamiętajmy, że w środku sezonu, czyli w lipcu i sierpniu, Maroko jest zatłoczone przez emigrantów spędzających w nim wakacje. W tym okresie oczekiwanie na prom w Tangerze lub Ceucie może wydłużyć się nawet do kilkunastu godzin. Z kolei zwiedzając region Średniego i Wysokiego Atlasu w okresie od grudnia do kwietnia, spodziewajmy się opadów śniegu, które mogą spowodować trudności w komunikacji.

W Maroko pierwszeństwo przejazdu ma większy samochód. Ten drogowy zwyczaj nie ma odniesienia do europejskiego kodeksu kierowców.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Wynajem samochodu w Casablance, na lotnisku Mohameda V, kosztuje od 30 euro za dzień. Wówczas wynajmiemy samochody klasy Kia Picanto czy Ford Ka. Za samochód klasy Dacia Logan, Hyuandai Accent czy Peugot 206 będziemy musieli zapłacić w granicach 50 euro za dzień.

Najważniejsze ośrodki

REKLAMA

Państwo północno-wschodniej Afryki kryje w swoich granicach piękne miejsca. Stolica Rabat to ruiny Szella oraz Sala Colonia, niedostępne dla zwiedzających ruiny rzymskiego miasta. Trzeba koniecznie zobaczyć nekropolię Abu-al Hasana. Nad miastem góruje wieża Hasana, naprzeciwko której znajdziemy Mauzoleum Mohhameda V.

Drugim pod względem wielkości miastem tej części Afryki jest Casablanca, moloch przepełniony drapaczami chmur oraz hotelami. Przepiękny, wybudowany w drugiej połowie XX-wieku, meczet Hassana II jest jednym z bardziej spektakularnych przykładów architektury miejskiej. Do Ain Diab, uzdrowiska z plażami, prowadzi Ain Diab – Marabut Sidi er-Rahamn - urokliwy bulwar nadmorski.

Agadir jest najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym Maroka, znanym z szerokich plaż. Kurort rozciągający się pomiędzy Saharą a Atlantykiem oferuje szeroką na 100 metrów plażę oraz słoneczny klimat przez cały rok. Mówiąc o Maroko, nie można zapomnieć o Marrakeszu, jednym z 10 najsłynniejszych miast świata, nazywanego „czerwonym miastem”. Zwiedzić w nim należy liczne meczety i pałace, np. De la Bahia, Szkołę Koraniczną czy też medinę. Najsłynniejszym bazarem miejskim jest Jemna El Fna (wciągniętym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO), na którym można targować się o najrozmaitsze towary oraz zasmakować egzotycznej kuchni. 

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zielone strzałki wracają do gry – czas skończyć z absurdami, które blokują miasta

W ostatnich latach wiele polskich miast zdecydowało się na masowe usuwanie zielonych strzałek warunkowego skrętu. Efekt? Większe korki, mniejsza przepustowość skrzyżowań i rosnąca frustracja kierowców. Tymczasem te niepozorne zielone strzałki mogłyby i powinny poprawiać płynność ruchu, usprawniać komunikację w centrach miast i ograniczać emisję spalin. Pora na zdroworozsądkową korektę.

KGP: 107 596 interwencji, 356 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 107 596 interwencji. Byli wzywani do 356 wypadków drogowych.

Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

REKLAMA

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA