REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Nigerii?

Kajetan Puszek
Większość dróg w wielu regionach Nigerii jest w słabej kondycji, powodując zagrożenie dla pojazdów i przyczyniając się do niebezpiecznych warunków drogowych. Fot. Fotolia
Większość dróg w wielu regionach Nigerii jest w słabej kondycji, powodując zagrożenie dla pojazdów i przyczyniając się do niebezpiecznych warunków drogowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe, obowiązujące w Nigerii. Na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw, podobnie jak w innych afrykańskich krajach – np. słabe oświetlenie dróg, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy oraz pospolita przestępczość.

Podstawowe informacje

Obowiązkowa jest wiza na pobyt i tranzyt. Nie ma możliwości uzyskania wizy bezpośrednio na przejściu granicznym. Przyjezdni nie mogą przebywać legalnie na terytorium Nigerii bez legalnego wjazdu, który wyraża się stemplem kontroli granicznej. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy. Wymagane jest okazanie biletu powrotnego na granicy. Nie ma określonej kwoty, którą musimy posiadać na każdy dzień pobytu.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?  

Przepisy drogowe

REKLAMA

Wymagane jest krajowe oraz międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt na terenie Nigerii to powinniśmy ubiegać się o nigeryjskie prawo jazdy. W dużych miastach pokroju Lagos panuje duże natężenie ruchu, który jest chaotyczny. Należy odznaczać się dużymi umiejętnościami na drodze, aby sprostać tutejszym zwyczajom.

Większość dróg w wielu regionach Nigerii jest w słabej kondycji, powodując zagrożenie dla pojazdów i przyczyniając się do niebezpiecznych warunków drogowych. Podczas częstych przerw w dostawach prądu nie ma zbyt dużo policjantów zarządzających ruchem i jest mała liczna działających świateł sygnalizacyjnych. Sezon deszczowy trwający od maja do października jest szczególnie niebezpieczny z racji na drogi pełne wody oraz koleiny czy dziury w drodze.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mali?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nadmierna prędkość, nieprzewidywalne nawyki kierowców i brak podstawowego wyposażenia samochodów to najczęstsze przyczyny wypadków i kolizji na Tereni tego kraju. Wymagana jest jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach podczas jazdy. Ponadto należy zwracać dużą uwagę na zamykanie okien oraz domykanie szyb, jeśli zostawiamy samochód na parkingu. Należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy między 6 rano a 6 – choć najwięcej blokad policyjnych przygotowywanych na przestępców ma miejsce w nocy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA