REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Kajetan Puszek
Drogi ukraińskie pozostawiają wiele do życzenia, fot. Newspress
Drogi ukraińskie pozostawiają wiele do życzenia, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mistrzostwa Euro 2012 zbliżają się wielkimi krokami, a część rozgrywek odbędzie się na terytorium sąsiadującej z nami Ukrainy. Na mecz do Kijowa można pojechać samochodem, lecz warunkiem jest znajomość przepisów drogowych i obowiązujących tam obyczajów.

Podstawowe przepisy wjazdowe i drogowe

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Ukrainą jest  paszport ważny na przynajmniej sześć miesięcy. Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, lecz obowiązkowe jest posiadanie zielonej karty. Jeśli wjeżdżamy na terytorium Ukrainy pożyczonym samochodem, wówczas niezbędne  będzie poświadczone notarialnie pełnomocnictwo od właściciela. Upoważnienie musi być przetłumaczone na język ukraiński.

REKLAMA

Zobacz też: Maroko – jak podróżować i co zobaczyć?

Ograniczenia prędkości obowiązujące na ukraińskich drogach:

- 110 km/ h : poza terenem zabudowanym
- 60 km/h : w mieście
- 70 km/h : na terenie zabudowanym

Podstawowe wyposażenie pojazdu jest identyczne jak w Polsce, a więc: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka. Na wszystkich ważnych skrzyżowaniach i przy wjazdach do miast zauważymy policję. Podniesienie pałki w biało-czarne paski jest gestem, który odpowiada uniesieniu polskiego lizaka policyjnego. Wypisanie mandatu wygląda następująco: wypełniony formularz zostaje przesłany do najbliższego sądu, który ustala wysokość kary za wykroczenie drogowe. Ustalony taryfikator mandatów to pobożne życzenie, w przypadku cudzoziemców niestety wysokości kar jest ustalana indywidualnie. Oczywiście, większość policjantów chętnie przyjmuje pieniądze od kierowców, a więc niecierpliwi mogą próbować szczęścia tą drogą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Na co uważać ?

REKLAMA

Stan dróg pozostawia wiele do życzenia, większość z nich jest słabo oznakowana i dziurawa. Podróżując po Ukrainie należy zwracać szczególną uwagę na rowerzystów. Użytkownicy rowerów są niebezpieczni ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia.

Piesi często wkraczają na jezdnię bez ostrzeżenia i mogą stać się przyczyną wypadku. W związku z tym należy zwracać na to uwagę, przestrzegając ograniczeń prędkości. Podczas stłuczek policja drogowa orzeka o winie strony. Na tej podstawie protokół powypadkowy przekazywany jest do odpowiedniego sądu. Jeśli obcokrajowiec zostanie uznany za winnego, to wtedy zabiera mu się prawo jazdy. Do wyjaśnienia sprawy kierowca legitymuje się tymczasowym prawem jazdy, które jest honorowane tylko na terytorium Ukrainy. Istnieje prostsze wyjście z tej sytuacji, omijające biurokratyczny aparat ukraińskiej władzy. Można zawrzeć umowę z poszkodowanym, dzięki której zrzeka się on wszelkich roszczeń na rzecz sprawcy. Wówczas należy ustalić wysokość kwoty „zadośćuczynienia”.

Co warto zobaczyć ?

Ukraina to zróżnicowany kraj, oprócz największych ośrodków, jak Kijów, Lwów, Odessa,  warto skupić się na Półwyspie Krymskim czy Huculszczyźnie. Krym to wypoczynek nad Morzem Czarnym i w otoczeniu Gór Krymskich w Jałcie. Huculszczyzna z kolei to biedny region o małym uprzemysłowieniu, który stwarza idealne warunki do jazdy jeepem po dolinach. Warto odwiedzić Karpaty oraz rolniczy krajobraz Wyżyny Podolskiej.

Zobacz też:Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA

KGP: 99 237 interwencji, 415 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 237 interwencji.

15-latek zabrał na przejażdżkę starszych kolegów swoim samochodem. Auto dachowało

15-latek kupił samochód i zabrał dwóch starszych kolegów na przejażdżkę. Chłopak stracił panowanie nad pojazdem i doprowadził do dachowania. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. 

REKLAMA