REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Kajetan Puszek
Drogi ukraińskie pozostawiają wiele do życzenia, fot. Newspress
Drogi ukraińskie pozostawiają wiele do życzenia, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mistrzostwa Euro 2012 zbliżają się wielkimi krokami, a część rozgrywek odbędzie się na terytorium sąsiadującej z nami Ukrainy. Na mecz do Kijowa można pojechać samochodem, lecz warunkiem jest znajomość przepisów drogowych i obowiązujących tam obyczajów.

Podstawowe przepisy wjazdowe i drogowe

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Ukrainą jest  paszport ważny na przynajmniej sześć miesięcy. Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, lecz obowiązkowe jest posiadanie zielonej karty. Jeśli wjeżdżamy na terytorium Ukrainy pożyczonym samochodem, wówczas niezbędne  będzie poświadczone notarialnie pełnomocnictwo od właściciela. Upoważnienie musi być przetłumaczone na język ukraiński.

REKLAMA

Zobacz też: Maroko – jak podróżować i co zobaczyć?

Ograniczenia prędkości obowiązujące na ukraińskich drogach:

- 110 km/ h : poza terenem zabudowanym
- 60 km/h : w mieście
- 70 km/h : na terenie zabudowanym

Podstawowe wyposażenie pojazdu jest identyczne jak w Polsce, a więc: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka. Na wszystkich ważnych skrzyżowaniach i przy wjazdach do miast zauważymy policję. Podniesienie pałki w biało-czarne paski jest gestem, który odpowiada uniesieniu polskiego lizaka policyjnego. Wypisanie mandatu wygląda następująco: wypełniony formularz zostaje przesłany do najbliższego sądu, który ustala wysokość kary za wykroczenie drogowe. Ustalony taryfikator mandatów to pobożne życzenie, w przypadku cudzoziemców niestety wysokości kar jest ustalana indywidualnie. Oczywiście, większość policjantów chętnie przyjmuje pieniądze od kierowców, a więc niecierpliwi mogą próbować szczęścia tą drogą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Na co uważać ?

REKLAMA

Stan dróg pozostawia wiele do życzenia, większość z nich jest słabo oznakowana i dziurawa. Podróżując po Ukrainie należy zwracać szczególną uwagę na rowerzystów. Użytkownicy rowerów są niebezpieczni ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia.

Piesi często wkraczają na jezdnię bez ostrzeżenia i mogą stać się przyczyną wypadku. W związku z tym należy zwracać na to uwagę, przestrzegając ograniczeń prędkości. Podczas stłuczek policja drogowa orzeka o winie strony. Na tej podstawie protokół powypadkowy przekazywany jest do odpowiedniego sądu. Jeśli obcokrajowiec zostanie uznany za winnego, to wtedy zabiera mu się prawo jazdy. Do wyjaśnienia sprawy kierowca legitymuje się tymczasowym prawem jazdy, które jest honorowane tylko na terytorium Ukrainy. Istnieje prostsze wyjście z tej sytuacji, omijające biurokratyczny aparat ukraińskiej władzy. Można zawrzeć umowę z poszkodowanym, dzięki której zrzeka się on wszelkich roszczeń na rzecz sprawcy. Wówczas należy ustalić wysokość kwoty „zadośćuczynienia”.

Co warto zobaczyć ?

Ukraina to zróżnicowany kraj, oprócz największych ośrodków, jak Kijów, Lwów, Odessa,  warto skupić się na Półwyspie Krymskim czy Huculszczyźnie. Krym to wypoczynek nad Morzem Czarnym i w otoczeniu Gór Krymskich w Jałcie. Huculszczyzna z kolei to biedny region o małym uprzemysłowieniu, który stwarza idealne warunki do jazdy jeepem po dolinach. Warto odwiedzić Karpaty oraz rolniczy krajobraz Wyżyny Podolskiej.

Zobacz też:Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA