REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Ukrainie?

Kajetan Puszek
Drogi ukraińskie pozostawiają wiele do życzenia, fot. Newspress
Drogi ukraińskie pozostawiają wiele do życzenia, fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Mistrzostwa Euro 2012 zbliżają się wielkimi krokami, a część rozgrywek odbędzie się na terytorium sąsiadującej z nami Ukrainy. Na mecz do Kijowa można pojechać samochodem, lecz warunkiem jest znajomość przepisów drogowych i obowiązujących tam obyczajów.

Podstawowe przepisy wjazdowe i drogowe

Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy z Ukrainą jest  paszport ważny na przynajmniej sześć miesięcy. Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, lecz obowiązkowe jest posiadanie zielonej karty. Jeśli wjeżdżamy na terytorium Ukrainy pożyczonym samochodem, wówczas niezbędne  będzie poświadczone notarialnie pełnomocnictwo od właściciela. Upoważnienie musi być przetłumaczone na język ukraiński.

REKLAMA

Zobacz też: Maroko – jak podróżować i co zobaczyć?

Ograniczenia prędkości obowiązujące na ukraińskich drogach:

- 110 km/ h : poza terenem zabudowanym
- 60 km/h : w mieście
- 70 km/h : na terenie zabudowanym

Podstawowe wyposażenie pojazdu jest identyczne jak w Polsce, a więc: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka. Na wszystkich ważnych skrzyżowaniach i przy wjazdach do miast zauważymy policję. Podniesienie pałki w biało-czarne paski jest gestem, który odpowiada uniesieniu polskiego lizaka policyjnego. Wypisanie mandatu wygląda następująco: wypełniony formularz zostaje przesłany do najbliższego sądu, który ustala wysokość kary za wykroczenie drogowe. Ustalony taryfikator mandatów to pobożne życzenie, w przypadku cudzoziemców niestety wysokości kar jest ustalana indywidualnie. Oczywiście, większość policjantów chętnie przyjmuje pieniądze od kierowców, a więc niecierpliwi mogą próbować szczęścia tą drogą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Na co uważać ?

REKLAMA

Stan dróg pozostawia wiele do życzenia, większość z nich jest słabo oznakowana i dziurawa. Podróżując po Ukrainie należy zwracać szczególną uwagę na rowerzystów. Użytkownicy rowerów są niebezpieczni ze względu na brak odpowiedniego oświetlenia.

Piesi często wkraczają na jezdnię bez ostrzeżenia i mogą stać się przyczyną wypadku. W związku z tym należy zwracać na to uwagę, przestrzegając ograniczeń prędkości. Podczas stłuczek policja drogowa orzeka o winie strony. Na tej podstawie protokół powypadkowy przekazywany jest do odpowiedniego sądu. Jeśli obcokrajowiec zostanie uznany za winnego, to wtedy zabiera mu się prawo jazdy. Do wyjaśnienia sprawy kierowca legitymuje się tymczasowym prawem jazdy, które jest honorowane tylko na terytorium Ukrainy. Istnieje prostsze wyjście z tej sytuacji, omijające biurokratyczny aparat ukraińskiej władzy. Można zawrzeć umowę z poszkodowanym, dzięki której zrzeka się on wszelkich roszczeń na rzecz sprawcy. Wówczas należy ustalić wysokość kwoty „zadośćuczynienia”.

Co warto zobaczyć ?

Ukraina to zróżnicowany kraj, oprócz największych ośrodków, jak Kijów, Lwów, Odessa,  warto skupić się na Półwyspie Krymskim czy Huculszczyźnie. Krym to wypoczynek nad Morzem Czarnym i w otoczeniu Gór Krymskich w Jałcie. Huculszczyzna z kolei to biedny region o małym uprzemysłowieniu, który stwarza idealne warunki do jazdy jeepem po dolinach. Warto odwiedzić Karpaty oraz rolniczy krajobraz Wyżyny Podolskiej.

Zobacz też:Jakie jest obowiązkowe wyposażenie pojazdów?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA