Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?
REKLAMA
REKLAMA
Kto i za co może nas zatrzymać?
Do kontroli kierowców uprawnieni są wszyscy funkcjonariusze szwedzkiej policji, jednak na drogach spotkamy głównie policję drogową. Jeśli chodzi o oznaczenia mundury i wzorce zachowań, przyjęli model skandynawski czyli radiowozy są białe z granatowymi oznaczeniami, a mundury ciemnogranatowe. Warto jednak wiedzieć, że na drogach jest też wiele samochodów nieoznakowanych a porządku pilnują też fotoradary, bramki radarowe i bramki z kamerami.
REKLAMA
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Norwegii?
Szwedzi są szczególnie wrażliwi na przekraczanie prędkości, ale też na przestrzeganie znaków poziomych (tych malowanych na jezdni) i sygnalizacji. W mieście lepiej nawet nie próbować „przeskoczyć” skrzyżowania na „późnym zielonym/lekko żółtym”.
Jak się zachować? O co poprosi policjant?
Jeśli chodzi o samą procedurę kontroli to jest ona standardowa – tak jak w przypadku Niemiec, Polski, Czech czy Włoch. Nie wysiadamy z samochodu, podajemy tylko te dokumenty o które zostaniemy poproszeni. Jeśli chodzi o wyjątki, to możemy się z nimi spotkać na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Tam kontrolę przeprowadza się tylko na parkingach – w przypadku gdy zostaniemy złapani na foto lub videoradar pomiędzy zatokami policja będzie nas eskortować do miejsca zatrzymania.
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach
Z drugiej strony dodajmy, że zatrzymania do rutynowej kontroli są stosunkowo rzadkie a jeśli już występują to głównie w okolicach portów promowych gdzie policja codziennie wyłapuje pijanych kierowców.
Co najczęściej sprawdzają policjanci?
- prawo jazdy (polskie dokumenty są ważne i obowiązujące przez pół roku)
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny).
- ważny paszport lub dowód osobisty (policjanci ciągle pytają Polaków o paszport – wystarczy jednak okazać dowód)
- polisa OC – WAŻNA MINIMUM 3 MIESIĄCE!
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu:
- apteczka
- trójkąt ostrzegawczy
- gaśnica
- komplet żarówek
- kamizelka odblaskowa
Policja jest bardzo czuła na stan techniczny auta! Chodzi tu również o wszelkiego rodzaju "domorosły tuning" polegający na przerabianiu świateł na ksenonowe, lub zakładaniu otwartych wydechów.
Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania
REKLAMA
W Szwecji nie funkcjonuje coś takiego jak „upomnienie” a poszczególne wykroczenia są zawsze odnotowywane i „wyceniane” po kolei. Pamiętajmy zatem, że jeśli policja złapie nas na wyprzedzaniu na ciągłej to zapłacimy podwójny lub nawet potrójny mandat (za przekroczenie prędkości, przekroczenie linii ciągłej i niebezpieczną jazdę).
Problematyczne jest też płacenie mandatów. Obcokrajowcy muszą opłacić karę w całości nawet pod groźbą konfiskaty i licytacji pojazdu. Utrata samochodu grozi tez każdemu przyłapanemu na jeździe pod wpływem alkoholu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.