REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Max Trela
Sprawa kontroli drogowej w Szwajcarii jest nieco bardziej skomplikowana niż zwykle ponieważ pozwolenie do zatrzymywania auta ma dość dużo służb.
Sprawa kontroli drogowej w Szwajcarii jest nieco bardziej skomplikowana niż zwykle ponieważ pozwolenie do zatrzymywania auta ma dość dużo służb.

REKLAMA

REKLAMA

Na temat szwajcarskiej policji usłyszeć można wiele historii. Część z nich to wymysły, trzeba jednak przyznać, że tamtejsza drogówka należy do najbardziej restrykcyjnej i sformalizowanej na świecie. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

Kto i za co może nas zatrzymać?

Sprawa kontroli drogowej w Szwajcarii jest nieco bardziej skomplikowana niż zwykle ponieważ pozwolenie do zatrzymywania auta ma dość dużo służb. Co gorsza w różnych kantonach są dodatkowe przepisy pozwalająca np. wystawiać mandaty również służbie miejskiej.

REKLAMA

Generalnie jednak najczęściej na drogach spotkamy policję drogowa i służbę graniczną (celną). Jedni i drudzy w umundurowaniu przypominają służby niemieckie, główna różnica to wygląd radiowozów – szwajcarzy malują je na biało z czerwono granatowo żółtymi (odblaskowymi) pasami (bardzo podobnie jak policja drogowa w Wielkiej Brytanii).

Jak się zachować podczas kontroli? O co poprosi policjant?

Jednym z podstawowych mitów na temat szwajcarskiej policji jest nieuprzejmość funkcjonariuszy. Otóż kontrola faktycznie odbywa się ZAWSZE w bardzo sformalizowany sposób i trwać może nawet 30 minut – takie są jednak tamtejsze przepisy i trudno winić policjantów za ich egzekwowanie.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Niemczech?

REKLAMA

Podstawowa zasada w Szwajcarii to trzymać się tego co mówi policjant (funkcjonariusze mówią zawsze po francusku i niemiecku). Nie należy próbować na silę zagadywać policjanta i – jeśli zostaliśmy złapani na łamaniu przepisów – odradzamy żartowanie, które może zostać potraktowane jako kpiny z prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inne niespodzianki? Możemy zostać zapytani i pracę i nasze zarobki, gdyż w przypadku obcokrajowca szwajcarska policja może zmienić wysokość mandatu (obniżyć go do poziomy zarobków). Mandaty zawsze trzeba płacić od razu gdy je dostaniemy i wymówką nie będzie brak gotówki – w samochodach policyjnych są terminale kart płatniczych, które odsługują również najbardziej popularne w naszym kraju elektroniczne karty płatnicze (bez wypukłych numerów).

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Co najczęściej sprawdzają szwajcarscy policjanci?

- prawo jazdy
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny)
- ważny paszport lub dowód osobisty
- auto musi być oznaczone kodem państwa - jeśli nie mamy nowych tablic z „PL-ką” trzeba mieć odpowiednią naklejkę
- zielona karta ubezpieczeniowa (nie jest obowiązkowa, ale zawsze warto ją mieć za granicą - powstała w oparciu o uniwersalny wzór stosowany na całym świecie, przez to policjant łatwiej znajdzie w niej konieczne dane)
- przy okazji kontroli policja zawsze sprawdza też trzeźwość (dlatego odradzamy jedzenie czy picie za kierownicą)

Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania

To na co trzeba zwrócić uwagę w Szwajcarii to ogólna dyscyplina na drodze. Otóż PRAWDĄ jest, że Szwajcarzy DONOSZA na kierowców, którzy lamią przepisy. Dlatego nawet na teoretycznie pustej drodze możemy zostać „ustrzeleni”.

W Szwajcarii trzeba również bardzo uważać gdzie zatrzymujemy auto. Generalnie postój możemy sobie zrobić TYLKO na wyznaczonych do tego parkingach (nawet jeśli jesteśmy na bocznej alpejskiej drodze). To dlatego, że większość terenów wokół drogi to własność prywatna i właściciel może powiadomić policję o wtargnięciu na jego teren...

Najważniejsze przepisy drogowe w Szwajcarii:

- obowiązek zapinania pasów
- max. zawartość alkoholu we krwi 0,0 promila (!!!)
- motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami (dopuszczalny poziom głośności to 96 dB)
- telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
- dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
- parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA