REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podróże samochodem po Europie - o czym warto pamiętać?

apteczka, pierwsza pomoc, Sxc.hu
apteczka, pierwsza pomoc, Sxc.hu

REKLAMA

REKLAMA

W poszczególnych krajach Europy obowiązują różne wymagania związane z obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl przybliżają te wymagania.

Polacy wyjeżdżający samochodem do innego kraju muszą być przygotowani na odmienne przepisy drogowe. Dotyczą one nie tylko dopuszczalnej prędkości lub limitu zawartości alkoholu we krwi. Spore znaczenie mają też regulacje związane z obowiązkowym wyposażeniem auta.

REKLAMA

Niestety takie przepisy nie zostały ujednolicone na terenie Unii Europejskiej (nie wspominając już o pozostałych krajach Starego Kontynentu). Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili sprawdzić, jakie elementy wyposażenia samochodu powinien posiadać Polak podróżujący do innego kraju Europy.

Analiza Ubea.pl wykazała, że większość państw posiada podobne wymagania wobec zmotoryzowanych turystów. Zdarzają się jednak ciekawe wyjątki.

Apteczka, kamizelka oraz trójkąt to podstawowy zestaw

Eksperci porównywarki Ubea.pl przygotowali zestawienie prezentujące obowiązkowe wyposażenie samochodu w wybranych krajach Europy na podstawie danych RAC. Jak wyjaśniają analitycy Ubea.pl, pod tym trzyliterowym skrótem kryje się znana brytyjska firma oferująca między innymi pomoc drogową oraz ubezpieczenia komunikacyjne.

Dane RAC wskazują, że europejskie kraje najczęściej wymagają od polskiego kierowcy przynajmniej jednego z następujących elementów wyposażenia auta:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • apteczki pierwszej pomocy,
  • kamizelki odblaskowej,
  • gaśnicy,
  • trójkąta ostrzegawczego.

Niekiedy pojawiają się też wymogi związane z zapasowymi żarówkami do świateł zewnętrznych.

REKLAMA

Niektóre kraje dość mocno wyróżniają się pod względem wymaganego wyposażenia auta. Przykładem może być Francja (kamizelka odblaskowa dla kierowcy i każdego pasażera, alkomat), Estonia (dwa kliny pod koła) oraz Włochy (zapasowe koło)” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W nawiązaniu do danych z poniższej tabeli warto wspomnieć, że nie uwzględniono w niej elementów wyposażenia, które są nieobowiązkowe, ale zalecane przez lokalną policję. Wydaje się, że każdy turysta podróżujący po Europie, niezależnie od wymagań obowiązujących w poszczególnych krajach, powinien posiadać zestaw składający się z apteczki pierwszej pomocy, kamizelki odblaskowej, gaśnicy, zapasowych żarówek oraz trójkąta ostrzegawczego.

Koszt takiego pakietu jest niewielki, a korzyści płynące z jego posiadania spore. Wystarczy wspomnieć, że unikniemy ewentualnego mandatu po nieplanowanym wcześniej wjeździe do kraju, w którym obowiązują bardziej restrykcyjne wymagania odnośnie wyposażenia auta” - podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Przegląd obowiązkowego wyposażenia samochodu w wybranych krajach Europy - lato 2019 r.

Nazwa kraju

Wymagane elementy wyposażenia samochodu, o których musi pamiętać polski kierowca

Albania

Apteczka

Austria

Apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Belgia

Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Bośnia i Hercegowina

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki do świateł zewnętrznych

Bułgaria

Apteczka, kamizelka odblaskowa, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy

Chorwacja

Apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Czechy

Apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Dania

Trójkąt ostrzegawczy

Estonia

Gaśnica, dwa trójkąty ostrzegawcze, dwa kliny pod koła

Finlandia

Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Francja

Kamizelka odblaskowa dla kierowcy i każdego pasażera, trójkąt ostrzegawczy, alkomat, zapasowe żarówki do świateł zewnętrznych

Grecja

Apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy

Hiszpania

Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Holandia

Trójkąt ostrzegawczy

Litwa

Apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Łotwa

Apteczka, gaśnica, kamizelka odblaskowa, dwa trójkąty ostrzegawcze

Niemcy

Kamizelka odblaskowa

Norwegia

Trójkąt ostrzegawczy

Portugalia

Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki do świateł zewnętrznych

Macedonia Płn.

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy

Rosja

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, zapasowe żarówki do świateł zewnętrznych

Słowacja

Gaśnica, zapasowe żarówki do świateł zewnętrznych

Słowenia

Apteczka, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, kamizelka odblaskowa, zapasowe żarówki do świateł zewnętrznych

Szwajcaria

Trójkąt ostrzegawczy

Szwecja

Trójkąt ostrzegawczy

Ukraina

Apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy

Węgry

Apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy

Wielka Brytania

Trójkąt ostrzegawczy

Włochy

Kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe koło

Źródło: opracowanie własne Ubea.pl na podstawie danych RAC

Nie wolno zapominać również o ważnych dokumentach

REKLAMA

Polacy planujący samochodowy wyjazd do jednego z krajów Europy powinni pamiętać nie tylko o wyposażeniu auta. Bardzo ważne są również odpowiednie dokumenty. Chodzi nie tylko o absolutne minimum, czyli dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta, paszport (o ile jest wymagany) i potwierdzenie zakupu polisy OC.

Warto zdawać sobie sprawę, że na terenie państw innych niż kraje Unii Europejskiej, kraje ETFA (Islandia, Norwegia, Lichtenstein, Szwajcaria) oraz Andora i Serbia, zawsze wymagana jest Zielona Karta. Niektóre państwa Starego Kontynentu dodatkowo mogą wymagać międzynarodowego prawa jazdy” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Dowiedz się więcej o zasadach działania Zielonej Karty i krajach należących do tego systemu >

Źródło: Ubea.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA