REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego możemy żądać od sprawcy wypadku?

mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia
mężczyzna, samochód, wypadek, kolizja, przygnębienie, smutek, załamanie, depresja, emocje/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wypadek drogowy może mieć wiele różnych konsekwencji, zarówno finansowych jak i zdrowotnych. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wyjaśniają, jakiej rekompensaty można domagać się od sprawcy wypadku.

REKLAMA

Wraz z upływem lat poszerza się katalog roszczeń, jakie mogą wysuwać ofiary wypadku drogowego względem ubezpieczyciela sprawcy (zapewniającego ochronę z tytułu OC). Warto choćby przypomnieć, że w marcu 2018 r. Sąd Najwyższy poprzez trzy uchwały potwierdził prawo bliskich ofiary wypadku znajdującej się w stanie terminalnym lub wegetatywnym do dodatkowego zadośćuczynienia za brak kontaktu z chorym. Już niebawem ten najważniejszy polski sąd może także wydać uchwałę wskazującą na prawo osób bliskich opiekujących się ofiarą wypadku do wynagrodzenia za sprawowaną opiekę (zastępującą usługi wynajętego opiekuna).

REKLAMA

Ze względu na mnogość możliwych powodów wypłacenia rekompensaty i systematyczne wydłużanie się ich listy wiele osób do końca nie wie, jakie dokładnie roszczenia można wysuwać wobec ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili przybliżyć i usystematyzować temat możliwych roszczeń.

Jakie świadczenia są dostępne dla poszkodowanych w wypadkach?

Tak jak już wspomnieliśmy, orzecznictwo krajowych sądów (przede wszystkim Sądu Najwyższego) wywiera duży wpływ na interpretację przepisów dotyczących świadczeń dla ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin.

Istnieją jednak pewne kategorie świadczeń za szkody majątkowe (odszkodowań) i świadczeń za szkody niemajątkowe (zadośćuczynień), których przyznanie nie wzbudza żadnych wątpliwości i nie wymaga powoływania się na wyroki innych sądów” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Informacji o dostępnych rodzajach świadczeń dla ofiar wypadków drogowych oraz ich bliskich osób trzeba szukać w kodeksie cywilnym. Wspomniany kodeks w artykułach 444 - 447 wymienia następujące świadczenia, które mogą być związane z wypadkiem drogowym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • zapłata (na żądanie poszkodowanego dokonana „z góry”) wszystkich uzasadnionych i celowych kosztów leczenia (także w ramach prywatnej służby zdrowia)
  • zwrot kosztów leczenia i pogrzebu ofiary wypadku (jest on wypłacany osobie, która poniosła wspomniane koszty)
  • zapłata za koszty przygotowania do innego zawodu dla osoby, która stała się inwalidą na wskutek wypadku
  • świadczenie na rzecz rodzin ofiar wypadku znajdujących się w stanie wegetatywnym lub terminalnym (związane z brakiem możliwości utrzymywania normalnych więzów rodzinnych)
  • świadczenie przyznawane uprawnionym osobom na miejsce alimentów, które wcześniej musiał płacić zmarły (np. na rzecz nieletnich dzieci)
  • tymczasowa renta przyznawana jeśli w dniu orzeczenia sądowego nie można jeszcze ustalić wszystkich skutków wypadku
  • zadośćuczynienie pieniężne dla członków najbliższej rodziny związane ze śmiercią ofiary wypadku
  • świadczenie kompensujące pogorszenie się warunków życia najbliższej rodziny zmarłej ofiary wypadku
  • renta wypłacana w związku z: wyższymi kosztami leczenia i rehabilitacji, całkowitą / częściową utratą zdolności do pracy i / lub ograniczeniem perspektyw zarobkowych w przyszłości
  • zadośćuczynienie za cierpienie fizyczne oraz psychiczne ofiary wypadku (uwaga: takie zadośćuczynienie mogą otrzymać spadkobiercy jeśli jeszcze za życia poszkodowanego doszło do wytoczenia powództwa sądowego albo pisemnego uznania roszczenia przez ubezpieczyciela)

REKLAMA

Jak nietrudno zauważyć, powyższa lista świadczeń jest stosunkowo obszerna. Często zdarza się, że poszkodowany albo jego krewny może uzyskać przynajmniej kilka różnych świadczeń (np. rentę za utratę zdolności do pracy, zadośćuczynienie za cierpienie i zwrot kosztów leczenia)” - dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto nadmienić, że ofierze wypadku drogowego przysługuje dodatkowo rekompensata poniesionych szkód na mieniu. Przykładem jest chociażby podarte ubranie, uszkodzony samochód lub zniszczony rower.

Roszczenia z OC nie trzeba składać od razu po wypadku

Mnogość różnych roszczeń, których można dochodzić od ubezpieczyciela sprawia, że niektóre ofiary wypadku drogowego lub ich rodziny nie od razu wnioskują o wypłatę wszystkich dostępnych świadczeń. Czasem poszkodowany albo jego krewny dopiero po jakimś czasie dowiaduje się, że istnieje możliwość otrzymania większej kwoty od ubezpieczyciela.

Perspektywa wypłaty większej sumy kompensującej skutki wypadku może czasem pojawić się na skutek orzecznictwa sądów. „Aktualny przykład stanowią uchwały Sądu Najwyższego z marca 2018 roku, które sprawiły, że wiele rodzin osób pozostających na wskutek wypadku w stanie terminalnym lub wegetatywnym zaczęło domagać się dodatkowego zadośćuczynienia” - wskazuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Termin przedawnienia roszczenia to czasem nawet 20 lat

Dochodzenie roszczeń związanych z wypadkiem drogowym na pewno ułatwiają przepisy kodeksu cywilnego określające terminy przedawnienia. Wspomniane terminy wynoszą:

  • trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz ubezpieczycielu odpowiedzialnym za naprawienie tej szkody oraz dziesięć lat od dnia wypadku - termin stosowany w przypadku szkód majątkowych
  • trzy lata od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz ubezpieczycielu odpowiedzialnym za naprawienie tej szkody - termin stosowany w przypadku szkód osobowych
  • co najmniej dwa lata od osiągnięcia pełnoletności przez małoletnią ofiarę wypadku - to dodatkowy termin dotyczący szkód osobowych

O wiele dłuższy termin przedawnienia roszczeń dotyczących wypadku (aż 20 lat od daty zdarzenia) jest brany pod uwagę, jeżeli szkody powstały na wskutek drogowego przestępstwa.

Termin przedawnienia wynoszący 20 lat będzie stosowany również wtedy, gdy sprawcy wypadku nie można zidentyfikować (zobacz uchwała Sądu Najwyższego z 29 października 2013 r. - sygnatura akt III CZP 50/13). W takiej sytuacji poszkodowani albo ich rodziny kierują roszczenia do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA