REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Top 6: Wyjazd wakacyjny? Zobacz o czym musisz pamiętać

urlop wyjazd trasa droga podróż
urlop wyjazd trasa droga podróż
Creandi.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z rodziną powinny być czasem absolutnego odpoczynku. Co może je popsuć? Chociażby problemy z samochodem. Jak ich uniknąć? Metod jest kilka.

Wyjazd wakacyjny jest jednym z tych momentów, na które wiele osób czeka przez cały rok. To czas odpoczynku i chwila, którą należy spędzić przede wszystkim z najbliższymi. Niestety podczas urlopu wiele rzeczy może pójść nie tak. A jednym z podstawowych źródłem problemów może się stać samochód. Kłopotów oczywiście da się uniknąć, a decyduje o tym przede wszystkim wcześniejsze przygotowanie. Jest co najmniej kilka punktów, o których prowadzący musi pomyśleć przed ruszeniem w wakacyjną podróż.

REKLAMA

Pamiętaj o dokumentach!

REKLAMA

Pierwszym z punktów przygotowania samochodu do wakacyjnego wyjazdu powinno być sprawdzenie dokumentów pojazdu. Tak, kierowca podróżując po Polsce nie musi ich mieć przy sobie. To jednak nie zwalnia go z obowiązku posiadania ważnego badania technicznego dla pojazdu czy wykupienia obowiązkowej polisy OC. I warto sprawdzić czy samochód spełnia obydwa te wymogi przed udaniem się na wczasy z rodziną. Dzięki temu prowadzący uniknie przykrej niespodzianki i ewentualnych kosztów podczas możliwej w trasie kontroli drogowej.

Jakie grożą mu konsekwencje? Wirtualne odebranie dowodu rejestracyjnego to najmniejszy z problemów. W przypadku braku przeglądu policjanci mogą też wręczyć kierowcy mandat wyznaczony na kwotę od 20 do 500 złotych. Dużo większe spektrum możliwości otwiera się w sytuacji, w której funkcjonariusze ujawnią brak ważnej polisy OC. Na początek samochód trafi na lawetę. Poza tym prowadzący powinien liczyć się z wysoką karą. Ta może wynosić nawet 4 200 złotych.

Stan pojazdu? Przegląd to must have!

REKLAMA

W sytuacji, w której kierowca wybiera się na wyjazd wakacyjny własnym samochodem, stan techniczny pojazdu nabiera potężnego znaczenia. Po pierwsze to on gwarantuje bezpieczeństwo jazdy. Po drugie liczy się to za jego sprawą podróżujący bez większych trudności dotrą na miejsce wypoczynku. Oczywiście, auto może posiadać ważne badanie techniczne. Fakt ten nie zawsze ustrzeże jednak prowadzącego przed potencjalnymi awariami. Dlatego stan techniczny warto sprawdzić przed wyjazdem.

Kontrolę należy przeprowadzić u fachowego mechanika. Co więcej, inspekcja powinna się odbyć nie dzień przed wyjazdem, a na tyle wcześnie, aby warsztat miał możliwość usunięcia ewentualnych usterek. Podczas przeglądu należy skontrolować stan takich elementów jak hamulce, zawieszenie, paski napędowe czy alternator. Konieczne jest też sprawdzenie działania świateł, powietrza w oponach oraz klimatyzacji. W razie potrzeby warto jednocześnie nabić schładzacz odpowiednią ilością odczynnika chłodzącego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak pakować bagaże, gdy podróżujemy z dziećmi?

Bo nie samym przeglądem samochód żyje!

Wizyta w warsztacie to klucz do sukcesu. Za jej sprawą prowadzący upewni się, że samochód może bezpiecznie udać się w dalszą podróż. To jednak nie koniec dbałości, którą powinien wykazać się kierowca. Niezwykle ważne jest też sprawdzenie kilku układów w aucie już we własnym zakresie. Przykład? Prowadzący pod żadnym pozorem nie może zapomnieć np. o uzupełnieniu płynu do spryskiwaczy - resztę płynów eksploatacyjnych uzupełni już pewnie mechanik. Poza tym ważne jest sprawdzenie stanu wycieraczek oraz upewnienie się, że na pokładzie znajdują się takie elementy jak kamizelki odblaskowe, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, lewarek i klucz do kół czy zapas podstawowych żarówek.

A może assistance? Strzeżonego…

Nie wszyscy kierowcy mają możliwość udania się w podróż samochodem niemalże nowym. A to oznacza, że nawet wnikliwa kontrola mechanika może nie ustrzec prowadzącego przed usterką w trasie. Przykład? Warsztat może nie mieć możliwości sprawdzenia np. termostatu. Nie przewidzi też chociażby przebicia koła. Właściciel pojazdu mimo wszystko może przygotować się na takie ewentualności. A pomoże mu wykupienie polisy assistance. Na jej mocy może liczyć na naprawę wykonaną na miejscu awarii, holowanie pojazdu do warsztatu, a nawet samochód zastępczy.

Dziś polisy assistance nie są mocno drogie. Kierowca może wykupić np. ubezpieczenie na 7 dni już za 24 złote. Roczna ochrona? Podczas przedłużania ubezpieczenia OC jej koszt nie powinien przekroczyć jakiś 100 - 150 złotych.

Zobacz również: Jak podróżować samochodem ze zwierzęciem?

Pupil też jedzie?

Wakacyjny wyjazd to moment, który rodzina może spędzić w komplecie. A to często oznacza, że na wczasy jedzie też… pupil! Z zabraniem kota czy psa oczywiście nie będzie dużego problemu - są w Polsce i Europie ośrodki, które dobrze widzą wizyty z czworonogami. Dodatkowy pasażer nakłada na kierowcę jednak dodatkowe obowiązki. W końcu on też powinien podróżować w sposób bezpieczny. Dobrym pomysłem są np. specjalne transportery. Dzięki nim pupil nie będzie swobodnie przemieszczał się po kabinie pasażerskiej. A to sprawi, że wzrośnie poziom bezpieczeństwa jego podróży.

Zapakuj samochód z… głową!

Wakacyjny wyjazd to zawsze moment, w którym oczekiwania zdecydowanie przekraczają rzeczywistość. I efekt ten wcale nie musi dotyczyć hotelu, a pojawia się już na parkingu przed blokiem podczas pakowania walizek. Jak spakować bagaże tak, aby w samochodzie zmieściło się jak najwięcej? Warto pamiętać o foremnych kształtach i zabraniu ze sobą nie tylko sztywnych walizek. Dobrym pomysłem jest spakowanie części rzeczy do materiałowych toreb podróżnych - te łatwiej wpasować do luk powstałych w załadowanym już bagażniku.

Zasad oczywiście jest dużo więcej. Bo warto też załadowywać bagaże w taki sposób, aby rzeczy które w czasie np. postoju w podróży będą potencjalnie potrzebne, znajdowały się możliwie na wierzchu. Poza tym trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. W sytuacji, w której np. samochód typu kombi nie ma oddzielonej siatką przestrzeni załadunkowej od pasażerskiej, konieczne jest zasunięcie rolety. W ten sposób bagaże swobodnie nie będą się przemieszczały po kabinie podczas mocnego hamowania.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA