Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?
REKLAMA
REKLAMA
Kto i za co może nas zatrzymać?
W Grecji zatrzymywać pojazdy może policja drogowa, urzędnicy policji skarbowej (mający podobne uprawnienia do naszej Służby Celnej) i wojsko. Ci ostatni mogą jednak wyłącznie kierować ruchem i wylegitymować kierowcę – nie wystawiają mandatów.
REKLAMA
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach
Spotkać policję na greckich drogach wbrew obiegowej opinii nie jest wcale tak trudno. Patrole ABSOLUTNIE ZAWSZE stoją na wjeździe i wyjeździe z miejscowości nadmorskich na północy kraju, a także „na rogatkach” większych miast.
Grecka policja korzysta z dwóch dość klasycznych metod pomiaru prędkości. Policjanci mają dobrze znane w Polsce suszarki, ale stosują i metodę „na stoper” zatrzymując wszystkich kierowców, który dany odcinek (pomiędzy dwoma rozstawionymi patrolami) pokonali szybciej niż w wyliczonym czasie.
Jak się zachować? O co poprosi policjant?
Jeśli chodzi o to jak powinniśmy się zachowywać, obowiązują dokładnie takie same zasady jak w Polsce. Po zatrzymaniu wyrzucamy na luz i wyłączamy silnik – nie robimy nic więcej do czasu kiedy podejdzie funkcjonariusz.
Dopiero gdy zostaniemy poproszeni o wyjęcie dokumentów, zaczynamy ich szukać, wyjmować czy (nie wcześniej!) odpinać pasy bezpieczeństwa. Lepiej nie dyskutować bo zakończy się to zawsze kontrolą trzeźwości i jeszcze bardziej wnikliwą (powolną) analizą dokumentów.
Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej we Francji?
Ogólna zasada jest tez taka, że nie „pomagamy” policjantowi o ile nas o to nie poprosi. (np. poprosi o wskazanie tabliczki znamionowej przy kontroli auta).
Co najczęściej sprawdzają greccy policjanci?
- prawo jazdy
- ubezpieczenie OC (honorowane jest polskie OC, choć w Grecji wciąż lepiej znana jest Zielona Karta)
- dokument o dopuszczeniu pojazdu do ruchu drogowego (dowód rejestracyjny)
- ważny paszport lub dowód osobisty
Zazwyczaj kontroli podlega też obowiązkowe wyposażenie pojazdu. ABSOLUTNIE KONIECZNA JEST GASNICA (trzymana we wnętrzu auta, a nie bagażniku) i trójkąt ostrzegawczy. Apteczka – podobnie jak w Polsce - nie jest elementem obowiązkowym.
Co kraj to obyczaj – na co szczególne uważać, specyficzne wymagania i zachowania.
REKLAMA
Jeśli chodzi o specyfikę Greckich przepisów to zdziwić może nas przede wszystkim fakt, że patrole rozdzielają się i policjanci występują w pojedynkę. Co należy rozumieć w ten sposób, że może nas zatrzymać stojący w polu policjant z lizakiem i zegarkiem w ręku. Latem w większych miastach organizowane są też łapanki na pijanych kierowców. Wtedy zdarza się, że ruch zatrzymywany jest na całej ulicy i kontrolowani są wszyscy kierowcy.
Inną ciekawostką jest to, ze policja nie ma prawa przyjmować pieniędzy za mandaty – to dobra i zła wiadomość dla obcokrajowców. Dobra bo większość „interwencji” kończy się zazwyczaj pouczeniem. Zła – bo gdy już dostaniemy mandat – trzeba go uiścić w całości kwoty – bezpośrednio na posterunku, na który wcześniej zostaniemy odwiezieni.
Najważniejsze przepisy drogowe:
- obowiązek zapinania pasów
- max. zawartość alkoholu we krwi 0,5 promila
- motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
- telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
- dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.