Jakie przepisy drogowe obowiązują w Angoli?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach nawet międzynarodowa wersja prawa jazdy nie wystarczy aby wypożyczyć auto. Do przekroczenia terytorium Angoli potrzebna jest wiza, o którą starać się możemy w Ambasadzie Angoli w Warszawie lub innych placówkach dyplomatycznych kraju. Możemy otrzymać wizę tranzytową lub pobytową. Wizę otrzymamy na najwyżej 30 dni. Paszport powinien mieć 6-miesięczny okres ważności ponad planowany okres pobytu. Jeżeli będziemy życzyli sobie zostać w Angoli dłużej, to będąc na miejscu możemy przedłużyć pobyt dwukrotnie, maksymalnie do 90 dni. W razie przebywania na terenie Angoli bez pozwolenia grozi nam natychmiastowy przymus opuszczenia kraju.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Azerbejdżanie?
Przepisy drogowe
REKLAMA
W Angoli obowiązuje ruch prawostronny. Jeżeli będziemy przebywać na terenie tego kraju dłużej niż 3 miesiące to wymagane jest wyrobienie miejscowego prawa jazdy, które otrzymywane jest na podstawie krajowego dokumentu. Proces wydania dokumentu jest dość skomplikowany i będzie wymagał od nas sporej cierpliwości. Wynajmując samochód w wypożyczalni możemy mieć problem, jeśli wylegitymujemy się międzynarodowym prawem jazdy. Należy obligatoryjnie wykupić OC.
Do narodowych zwyczajów kierowców należy oślepianie przez nadjeżdżające z naprzeciwka samochody, jazda niezgodna z jakimkolwiek przepisami drogowymi tudzież – jazda bez włączonych świateł. Niebezpieczna jest jazda po zmroku, ponieważ kierowcy nie liczą się ze znakami drogowymi i wymuszają pierwszeństwo przejazdu. Ponadto na ulicach Luandy częstym zjawiskiem są otwarte studzienki kanalizacyjne oraz nierówności nawierzchni w postaci dziur. Stan dróg jest zły i niebezpieczny podczas deszczowego sezonu( od października do marca) , ponieważ w wyniku silnych opadów powstają wyrwy w asfalcie.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?
Atrakcje
Najczęściej odwiedzanym miastem Angoli jest Luanda – stolica oraz centrum gospodarcze, naukowe i kulturalne kraju. Oprócz walorów turystycznych bogato rozwinięte są tam różne gałęzie przemysłu tj. przemysł spożywczy, włókienniczy czy maszynowy (montownia samochodów MAN). Można rozpocząć zwiedzanie Angoli w Luandzie, lądując na znajdującym się w niej porcie lotniczym. Najważniejsze zabytki to uniwersytet, pochodzący z 1976 , muzeum antropologiczne czy historii naturalnej oraz zabytkowa XVII-wieczna forteca Fortaleza de São Miguel. W mieście znajdziemy także szklane wieżowce i hotele. Penetrując miasto zobaczymy elementy kilkukondygnacyjnej struktury. Dostęp do pozostałych miast kraju może być niebezpieczny, ze względu na podział stref wpływów.
REKLAMA
REKLAMA