REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Czadzie?

Kajetan Puszek
W Czadzie... nie obowiązują właściwie żadne przepisy ruchu drogowego. Sieć drogowa na terytorium Czadu jest bardzo słabo rozwinięta. Fot. Fotolia
W Czadzie... nie obowiązują właściwie żadne przepisy ruchu drogowego. Sieć drogowa na terytorium Czadu jest bardzo słabo rozwinięta. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyjrzyjmy się przepisom drogowym tego osobliwego, afrykańskiego kraju, który nie jest najczęstszym obiektem wycieczek turystycznych. Znajdujące się w nim liczne zabytki i zapierające dech w piersiach wytwory krajobrazu, sprawią, że pobyt w Czadzie stanie się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Podstawowe przepisy

Aby przekroczyć granicę Czadu, potrzebna jest wiza, którą możemy wyrobić w dowolnej placówce dyplomatycznej poza granicami naszego kraju. W Polsce nie ma ambasady Czadu. Paszport musi mieć dłuższą ważność od okresu ważności wizy.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Przepisy drogowe

REKLAMA

W Czadzie... nie obowiązują właściwie żadne przepisy ruchu drogowego. Sieć drogowa na terytorium Czadu jest bardzo słabo rozwinięta. Drogi są nieutwardzone, o bardzo ciężkiej nawierzchni. Szczególnie niedogodne warunki panują podczas pory deszczowej – czyli od lipca do października. Rekomendujemy poruszanie się po Czadzie autem terenowym. Stacje benzynowe występują rzadko, więc należy dokonywać większych zapasów paliwa w kanistrach.

Poza stolicą w kraju panuje niestabilna sytuacja polityczna, która objawia się walkami pomiędzy rządem a rebeliantami, a więc wszelkie podnóże po tych terenach mogą skończyć się napadem. Obligatoryjne jest posiadanie ze sobą paszportu lub jego kopii, która została potwierdzona. Pamiętajmy, iż fotografowanie czy filmowanie obiektów wojskowych czy budynków rządowych jest zabronione. Jeżeli podróżujemy po Czadzie, zaleca się robić to w konwoju, który jest bardziej bezpieczny. Jeżeli zdarzy nam się wypadek to musimy od razu udać się na posterunek, ponieważ stojąc przy
samochodzie .

Podczas podróży po kraju trzeba zachować szczególną ostrożność również z uwagi na pospolitą przestępczość. Zaleca się podróż w konwoju, w kilka samochodów. Odradza się zdecydowanie podróż nocą, gdyż zdarzają się napady uzbrojonych band. W razie wypadku samochodowe¬go należy natychmiast opuścić miejsce zdarzenia (zagrożenie linczem) i zgłosić się na najbliższy posterunek policji. Ze względów bezpieczeństwa odradza się podróżowanie do prefektur Borkou, Ennedi i Tibesti (często dochodzi tam do walk między wojskami rządowymi a ugrupowaniami rebeliantów), a także wszelkie podróże w strefy przygraniczne, zwłaszcza z Libią, Sudanem i Republiką Środkowoafrykańską. W północnej części kraju (prefektura Tibesti) znajdują się pola minowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?

Atrakcje

Będąc w Czadzie najpewniej udamy się na wycieczkę po sawannie, ponieważ stanowi ona najbardziej zaludniony obszar tego kraju. Ponadto w stolicy Ndżamenie będziemy podziwiać małe, gliniane domki. Generalnie jest to nieduże miasto, w którym przeważają przedstawicielstwa firm oraz instytucje państwowe. Warto przyjrzeć się bliżej rytom naskalnym z regionu Tibesti. Ponadto zwiedźmy Abeche, w którym przeważają meczety i bazary. W Ouare zasługuje na uwagę pałac oraz liczne groby sułtanów.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA