Jakie przepisy drogowe obwiązują w Algierii?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowe przepisy
Pobyt w Algierii wymaga od nas posiadania wizy, którą można wyrobić tylko i wyłącznie w Ambasadzie Algierii w Warszawie. Dostępne są wizy pobytowe oraz tranzytowe. Do wyrobienia wizy i swobodnego wjazdu, należy posiadać paszport z 6-miesięcznym terminem ważności. Zdarza się że straż graniczna może zażądać od nas okazania biletu powrotnego lub jego równowartości pieniężnej. Większe ilości wwożonych lub wywożonych dewiz należy zadeklarować.
REKLAMA
Zobacz też: Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?
Przepisy drogowe
Ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 120 km/h. Obligatoryjne jest wykupienie miejscowego ubezpieczenia i posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Drogi Algierii są przepełnione i wypadki związane z ruchem drogowym są przyczyną śmierci dużej ilości ludzi. Na obrzeżach miast można spotkać punkty kontrolne policji na głównych drogach. Członkowie tych punktów kontrolnych stale współpracują ze sobą w celu wymiany informacji. Podróżowanie po niektórych częściach kraju, szczególnie po południowych częściach, wiąże się koniecznością otrzymania pozwolenia od algierskiego rządu.
Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w RPA?
Atrakcje
Największe walory krajobrazowe ma Północna Algieria - zwłaszcza wybrzeże Morza Śródziemnego i Atlas Tellski. Najbardziej znaczącymi miastami Algierii są Algier, Oran i Konstantyna. Stolica – Algier powstała na kanwie rzymskiej osady Icosium. Na jego kształt składają się dwa różne oblicza – arabska Kasba oraz druga cześć o europejskim wyglądzie. Zobaczymy tam m.in. meczety : Sidi Ab-darrahmana i Dżami Al-Dżadid, pochodzące z XVII w. Warto pojechać do Oranu – drugiego pod względem wielkości miasta kraju. Określa go nowoczesny charakter, który minimalizowany jest przez niewielką arabską dzielnicę. Warto zobaczyć Konstantyn, Timgad, Lambessa, Dżamila i Tipasę – miasta , w którym wciąż żywy jest starożytny duch. Timgad to łuk triumfalny Trajana, liczne świątynie i kolumny marmurowe. W Tilimsan znajdują się najlepiej zachowane pozostałości sztuki arabskiej. Warto odwiedzić pozostałości twierdzy z XI-XII w. i meczety Wielki Meczet z XII w., Sidi Bel-Hasan (XIII w.) i Sidi Brahim (XIV w.).
REKLAMA
REKLAMA