REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Niemcy

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Fot. Toyota
Fot. Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Planując wyjazd samochodem na narty do Niemiec warto zwrócić uwagę na popularny ośrodek narciarski Garmisch-Partenkirchen. Wyjeżdżając jednak samochodem na narty do Niemiec należy się dobrze do tego przygotować. Oto nasz wyjazdowy poradnik.

Samochodem na narty: Niemcy

Niemcy leżą w strefie Schengen, aby więc przekroczyć granicę wystarczy mieć dowód osobisty (lub paszport) , prawo jazdy oraz ważne OC (Zielona Karta nie jest potrzebna). Wymaganym wyposażeniem pojazdu jest trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gumowe rękawiczki. W Niemczech przepisy jasno określają również głębokość bieżnika, która powinna minimalnie wynosić 1,6 mm. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Pamiętajmy, że ten przepis nie dotyczy kierowców ze stażem mniejszym niż 2 lata oraz mających poniżej 21 lat.

REKLAMA

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Teoretycznie Niemcy są sygnatariuszem tak zwanej Konwencji Wiedeńskiej o ruchu drogowym, więc polski kierowca musi mieć tylko to wyposażenie, które wymagane jest na terenie Polski. W praktyce jednak policjanci w większości przypadków i tak wystawią nam mandat, od którego będziemy mogli się odwołać, co jest dość trudne, zwłaszcza jeśli nie znamy niemieckiego.

Samochodem na narty do Niemiec - podstawowe przepisy drogowe

Należy pamiętać, że w okresie zimowym w czasie opadów śniegu obowiązuje nas jazda na oponach zimowych. W Polsce jeszcze nie ma takiego obowiązku, jednak w Niemczech za brak tzw. "zimówek" zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 40 euro.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli z powodu braku zimowych opon będziemy stwarzać utrudnienia w ruchu drogowym to zapłacimy za to 80 euro (ok. 310 zł). Do opon zimowych zalicza się także ogumienie oznaczone symbolem M+S (czyli Mud and Snow, oznaczenie to spotykane jest m.in. na oponach do aut terenowych). Na terenach górskich obowiązkowa jest jazda na łańcuchach. Przy drogach znajdują się odpowiednie znaki drogowe, które informują nas o konieczności ich użycia. W Niemczech jeździmy na światłach mijania w tunelach oraz w nocy. Podczas ograniczonej widoczności do 50 metrów wymagane jest użycie świateł przeciwmgielnych.

Podczas jazdy autostradami i drogami niemieckimi obowiązuje zakaz rozmawiania przez telefon komórkowy bez zainstalowanego zestawu głośnomówiącego.

Należy pamiętać, że niemieccy policjanci są bardzo dokładni i nieprzekupni. Jeśli zostaniemy zatrzymani za jakieś wykroczenie, musimy liczyć się z koniecznością przyjęcia mandatu. Więcej na temat zachowania się podczas kontroli drogowej w Niemczech w naszym specjalnym poradniku:

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Niemczech?

Foteliki dla dzieci są konieczne!

Podróż do alpejskich kurortów z dziećmi nie może odbywać się bez specjalnie przystosowanych do ich wzrostu fotelików (dzieci poniżej 150 cm). W razie braku fotelika dziecięcego maluchy poniżej 3. roku życia muszą podróżować na tylnym siedzeniu z przypiętymi pasami.

Podstawowe przepisy w pigułce

  • obowiązek zapinania pasów
  • max. zawartość alkoholu we krwi 0,5 promila
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy
  • prywatne holowanie na autostradzie dozwolone jest tylko do następnego zjazdu (oba pojazdy muszą mieć włączone światła awaryjne)
  • stanie na autostradzie z powodu braku benzyny jest karalne (dlatego nie warto zwlekać z tankowaniem...)

Samochodem na narty do Niemiec - jak przewozić narty?

REKLAMA

Niemcy są bardzo uczuleni na punkcie bezpieczeństwa przewozu nart. Mocując narty na dachu należy pamiętać, aby bagażnik miał wszystkie ważne certyfkaty i atesty (najlepiej te niemieckie). Najlepiej więc zainwestować w sprzęt markowy znanych firm, wtedy nie będziemy mieli żadnych problemów podczas kontroli drogowej. Bagażnik nie powinien wystawać poza obrys samochodu, powinien być dostosowany do konkretnej marki i modeli oraz do przewozu nart. Należy też pamiętać, aby ciężar bagażnika i przewożonego sprzętu nie przekraczał maksymalnego dopuszczalnego obciążenia dachu samochodu. Funkcjonariusze niemieckiej drogówki dość dobrze znają się na samochodach i nie możemy liczyć na to, że nikt nie zauważy, że narty przywiązaliśmy np. do bagażnika rowerowego.

Możliwe jest też przewożenie nart w samochodzie. Sprzęt nie może jednak przeszkadzać kierowcy ani pasażerom ani sprawiać zagrożenia w razie wypadku. Niektóre auta posiadają specjalne rękawy do przewożenia sprzętu narciarskiego, radzimy z nich skorzystać.

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Gdzie pojechać na narty do Niemiec?

W Niemczech jest kilkaset ośrodków narciarskich, położonych głównie w południowym rejonie kraju, w Alpach. Do najważniejszych i najpopularniejszych ośrodków należą:

  • Willingen
  • Garmisch Partenkirchen Zugspitze
  • Winterberg Skiliftkarusse…
  • Olpe Fahlenscheid
  • Götschen Skizentrum
  • Ferienland Schwarzwald
  • Braunlage Wurmberg
  • Lennestadt - Hohe Bracht
  • Carlsfeld
  • Breitenberg-Hochalpe

Więcej o kurortach narciarskich w Niemczech można przeczytać tutaj:

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Niemcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA