REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

Kajetan Puszek
Kierowcy pod wpływem alkoholu grozi w Danii do 20 dni aresztu.
Kierowcy pod wpływem alkoholu grozi w Danii do 20 dni aresztu.
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe

Do przekroczenia granicy z Danią wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport - będziemy mogli przebywać w Królestwie Danii do 90 dni. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli przepływamy Bałtyk promem, to numery rejestracyjne muszą mieć znak kraju pochodzenia oraz numer rejestracyjny.

REKLAMA

Zobacz też: Dekalog podróżnika

REKLAMA

Pobyt stały wymaga od kierowcy zarejestrowania auta w ciągu 14 dni oraz opłacenia podatku rejestracyjnego o wysokości około 2/3 wartości rynkowej pojazdu. Wysokość podatku uzależniona jest od stażu i klasy wozu. Duńczycy wymagają wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pobyt tymczasowy, czyli krótszy niż rok, stwarza możliwość złożenia wniosku o jazdę na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Na autostradach obowiązuje ograniczenie do 110 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h, a w miastach 50 km/h. Podróż samochodem z dzieckiem zobowiązuje nas do przewozu dzieci w specjalnych fotelikach, jeśli nie przekroczyły 3. roku życia.

Podobnie jak w większości krajów UE, zarówno pasażerów, jak i kierowcę, obowiązuje nakaz jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o jazdę po spożyciu alkoholu, można posiadać 0,05 promila alkoholu we krwi. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego progu, władze kierują się polityką „zero tolerancji”. Jeśli kierowca posiada 0,12 promila alkoholu, mandat równa się średniej miesięcznej pensji, ponadto dodatkowo kierowcy grozi do 20 dni aresztu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Osobliwym przepisem jest konieczność umieszczenia zegara parkingowego za szybą. Można go nabyć na określonych stacjach benzynowych. Ten przepis dotyczy tylko niektórych miejsc parkingowych. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do rowerzystów nadjeżdżających z tyłu, gdyż mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Wymagane wyposażenie pojazdu to apteczka, gaśnica i zabezpieczenie antywłamaniowe.

Mandaty i opłaty

Przejazd na czerwonym świetle to koszt od 1000 do 1500 DDK (796 złotych), niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK. Brak zapiętych pasów możemy przypłacić mandatem w wysokości 500 DKK (265 zł).

Przejazd autostradami jest bezpłatny. Przedstawiamy najważniejsze autostrady w kraju :

- E45 z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (na granicy z Niemcami)
- E20 z Koldingu do Koge poprzez wyspę Fiona
- E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Opłaty wnosimy natomiast za przejazd mostami. Most Storebealt, łączący Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg) będzie kosztował kierowcę w samochodzie osobowym (do 3 metrów długości) - 115 DDK, kamper do 6 metrów to wydatek już o 100 DDK większy. Jeżeli wybierzemy się samochodem osobowym z przyczepą powyżej 6 metrów, to przejazd wyniesie nas już 330 DDK.

Co warto zwiedzić ?

W stolicy (Kopenhaga) warto zobaczyć ogrody Tivoli oraz Zamek Kronborg, w którym rozgrywał się dramat Szekspira, „Hamlet”. Na uwagę zasługuje również pałac Rosenborg, który został wzniesiony przez Christiana IV w XVII wieku. Godne odwiedzenia jest miasto Aarhus oraz oddalony od półwyspu Jutlandzkiego o 150 km – Bornholm.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

REKLAMA

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA