REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Danii?

Kajetan Puszek
Kierowcy pod wpływem alkoholu grozi w Danii do 20 dni aresztu.
Kierowcy pod wpływem alkoholu grozi w Danii do 20 dni aresztu.
Czy.wieszjak.pl

REKLAMA

REKLAMA

W ojczyźnie najsławniejszego twórcy baśni, Hansa Christiana Andersena, warto znać przepisy drogowe, które są respektowane przez tamtejsze władze. Przedstawiamy najważniejsze przepisy skandynawskiego królestwa.

Przepisy drogowe

Do przekroczenia granicy z Danią wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport - będziemy mogli przebywać w Królestwie Danii do 90 dni. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli przepływamy Bałtyk promem, to numery rejestracyjne muszą mieć znak kraju pochodzenia oraz numer rejestracyjny.

REKLAMA

Zobacz też: Dekalog podróżnika

REKLAMA

Pobyt stały wymaga od kierowcy zarejestrowania auta w ciągu 14 dni oraz opłacenia podatku rejestracyjnego o wysokości około 2/3 wartości rynkowej pojazdu. Wysokość podatku uzależniona jest od stażu i klasy wozu. Duńczycy wymagają wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Pobyt tymczasowy, czyli krótszy niż rok, stwarza możliwość złożenia wniosku o jazdę na zagranicznych numerach rejestracyjnych.

Na autostradach obowiązuje ograniczenie do 110 km/h, w terenie niezabudowanym do 80 km/h, a w miastach 50 km/h. Podróż samochodem z dzieckiem zobowiązuje nas do przewozu dzieci w specjalnych fotelikach, jeśli nie przekroczyły 3. roku życia.

Podobnie jak w większości krajów UE, zarówno pasażerów, jak i kierowcę, obowiązuje nakaz jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o jazdę po spożyciu alkoholu, można posiadać 0,05 promila alkoholu we krwi. W przypadku przekroczenia dopuszczalnego progu, władze kierują się polityką „zero tolerancji”. Jeśli kierowca posiada 0,12 promila alkoholu, mandat równa się średniej miesięcznej pensji, ponadto dodatkowo kierowcy grozi do 20 dni aresztu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Grecji?

Osobliwym przepisem jest konieczność umieszczenia zegara parkingowego za szybą. Można go nabyć na określonych stacjach benzynowych. Ten przepis dotyczy tylko niektórych miejsc parkingowych. Ponadto szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do rowerzystów nadjeżdżających z tyłu, gdyż mają oni bezwzględne pierwszeństwo. Wymagane wyposażenie pojazdu to apteczka, gaśnica i zabezpieczenie antywłamaniowe.

Mandaty i opłaty

Przejazd na czerwonym świetle to koszt od 1000 do 1500 DDK (796 złotych), niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych – 900 DKK. Brak zapiętych pasów możemy przypłacić mandatem w wysokości 500 DKK (265 zł).

Przejazd autostradami jest bezpłatny. Przedstawiamy najważniejsze autostrady w kraju :

- E45 z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (na granicy z Niemcami)
- E20 z Koldingu do Koge poprzez wyspę Fiona
- E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Opłaty wnosimy natomiast za przejazd mostami. Most Storebealt, łączący Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg) będzie kosztował kierowcę w samochodzie osobowym (do 3 metrów długości) - 115 DDK, kamper do 6 metrów to wydatek już o 100 DDK większy. Jeżeli wybierzemy się samochodem osobowym z przyczepą powyżej 6 metrów, to przejazd wyniesie nas już 330 DDK.

Co warto zwiedzić ?

W stolicy (Kopenhaga) warto zobaczyć ogrody Tivoli oraz Zamek Kronborg, w którym rozgrywał się dramat Szekspira, „Hamlet”. Na uwagę zasługuje również pałac Rosenborg, który został wzniesiony przez Christiana IV w XVII wieku. Godne odwiedzenia jest miasto Aarhus oraz oddalony od półwyspu Jutlandzkiego o 150 km – Bornholm.

Zobacz też: Jakie przepisy drogowe obowiązują na Słowenii?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA