REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Samochodem na narty: Austria

Kajetan Puszek
Max Trela
Kalinowski Marcin
Samochodem na narty do Austrii
Samochodem na narty do Austrii

REKLAMA

REKLAMA

Przed wyjazdem samochodem na narty do Austrii warto zapoznać się przepisami ruchu drogowego, a także z zasadami dotyczącymi przewożonego sprzętu. Podstawową sprawą jest kupno winiety – nawet umieszczenie jej po niewłaściwej stronie szyby, jest powodem do wystawienia mandatu.

Samochodem na narty: Austria

REKLAMA

Jeśli wybieramy się na narty do Austrii, to najważniejszą rzeczą jest wykupienie winiety. Należy ją przykleić w lewym górnym rogu przedniej szyby auta lub po lusterkiem wstecznym. Austriaccy policjanci bardzo wyczuleni są na wszelkie manipulacje z winietą. Jeśli ją posiadamy, ale przyklejoną w niewłaściwym miejscu, to przygotujmy się na mandat. Jeżeli funkcjonariusz będzie pobłażliwy to będziemy musieli wykupić jednodniową, zastępczą winietę w cenie 120 euro (465 zł). Dla przypomnienia podajemy, że 10 - dniowa winieta, kupowana na miejscu to koszt 7,9 euro (30,6 zł). Obowiązkowe wyposażenie to trójkąt i apteczka.

REKLAMA

Winietki możemy kupić w biurze automobilklubu austriackiego (OAMTC), na stacji benzynowej czy w punkcie pobierania opłaty drogowej. Bardziej zapobiegliwi, mogą uczynić to przed wyjazdem z Polski - w biurach turystyki Polskiego Związku Motorowego, w jego delegaturach granicznych lub za pośrednictwem Sklepu PZM. Podczas jazdy po austriackich autostradach, niezatrzymanie pojazdu do kontroli bądź niewłaściwie przyklejona winieta - celowo bądź omyłkowo - grozi grzywną do 3000 euro (11 619 zł).

Zobacz też: Wyjazd samochodem na narty za granicę

Austria jest członkiem Unii Europejskiej i leży w strefie Schengen, dlatego do wjazdu samochodem na jej teren potrzebny jest dowód osobisty, prawo jazdy i ważne OC (Zielona Karta nie jest obowiązkowa). W warunkach zimowych, od 1 listopada do 15 kwietnia, wymagane jest posiadanie łańcuchów na koła. W zimie wymagane jest też posiadanie opon zimowych.

Tunele, trasy przelotowe w Austrii, na których wymagane są dodatkowe opłaty za przejazd:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- tunel Arlberg (na S16 - pomiędzy Tyrolem a Vorarlberg - z St. Anton do Langen);
- tunel Felbertauern na drodze B108, czynny cały rok. Łączy region Kitzbühel z Tyrolem,
- połączenie północ-południe, np. z Monachium do Włoch i Słowenii;
- tunel Karawanken na A11, łączy Austrię (St.Jacob) ze Słowenią (Jesenice);
- tunele: Tauern na odcinku Flachauwinkel - Zederhaus i Katschberg;
- St.Michael - Rennweg;
- na autostradzie Tauernautobahn (A10);
- tunele: Gleinalm: St.Michael - Ubelbach i Bosruck: Spital a. Pyhrn - Ardning;
- autostrada Brenner (A13 - pomiędzy Tyrolem i Włochami);
- droga wysokoalpejska Gerlos (pomiędzy Salzburgiem i Tyrolem);
- droga wysokoalpejska Grossglockner, czynna od maja do października;
- droga wysokoalpejska Silvretta (Vorarlberg) zamknięta w zimie na odcinku
Galtür - Partenen.

Najważniejsze przepisy drogowe w Austrii

  • obowiązek zapinania pasów
  • motocykle w ciągu dnia 365 dni w roku muszą jeździć w włączonymi z światłami
  • telefonowanie podczas jazdy dozwolone jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego
  • dzieci poniżej 12 roku życia lub mniejsze niż 1,50m mogą podróżować tylko w siedzonkach dla dzieci
  • parkowanie dozwolone jest tylko zgodnie z kierunkiem jazdy
  • prywatne holowanie na autostradzie dozwolone jest tylko do następnego zjazdu (oba pojazdy muszą mieć włączone światła awaryjne)
  • stanie na autostradzie z powodu braku benzyny jest karalne (dlatego nie warto zwlekać z tankowaniem...)

Kontrola drogowa w Austrii

Warto wiedzieć, że taryfikator mandatów dla Austriaków jest taki sam jak dla obcokrajowców, a austriaccy funkcjonariusze rzadko tłumaczą się, którym punktem taryfikatora podparta jest konkretna kara. Wymagane jest też naprawienia drobnych usterek na miejscu: np. mandatu za przepaloną żarówkę unikniemy, jeśli w towarzystwie policjanta ją wymienimy. Warto dlatego wozić ze sobą zapasowe żarówki, choć ich posiadanie nie jest wymagane prawem. Jeśli jednak w razie potrzeby nie będziemy mieli żarówki na wymianę zapłacimy mandat.

Zobacz też: Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Austrii?

Przewożenie nart w Austrii

Narty przewożone w bagażniku dachowym nie mogą wystawać poza obrys samochodu i muszą być dobrze zamocowane. Ważne jest też, aby nasze ubezpieczenie OC obejmowało też szkody powstałe z powodu posiadania bagażnika i mocowania na nim sprzętu narciarskiego. Można korzystać zarówno z boxów dachowych jak i specjalnych bagażników.

Zobacz też: Samochodem na narty: Szwajcaria

Narty przewożone w środku auta nie mogą przeszkadzać w kierowaniu pojazdem. Choć w austriackim prawie nie jest określone, czy narty powinny być przewożone w pokrowcach, wielu policjantów zwraca na to uwagę.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Austrii

  • Zillertal Arena
  • Ischgl
  • Zell am See - Schmittenhöhe
  • Saalbach Hinterglemm Leogang
  • Kaprun - Kitzsteinhorn
  • Bad Gastein - Schlossalm
  • Kühtai
  • Sölden
  • Freesports Arena Krippenstein
  • Bad Gastein - Graukogel

Ceny karnetów wahają się od 15 aż do nawet 40 euro za osobę za dzień. Średnia na którą trzeba być przygotowanym to około 35 euro.

Na temat kurortów narciarskich w Austrii dowiesz się więcej tutaj: Zobacz też: Kurorty narciarskie: Austria

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA