REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Ile zapłacisz mandatu za pękniętą szybę w samochodzie? Ile kosztuje naprawa? A może warto ubezpieczyć?

Ile kosztuje naprawa, a ile wymiana uszkodzonej szyby? I kiedy specjaliści zalecają jej wymianę? Ile kosztuje dodatkowe ubezpieczenie na naprawę lub wymianę szyby? 

Polisa dla auta elektrycznego

AC jest szczególnie ważne dla samochodów elektrycznych. Na co zwrócić uwagę?

Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...

Auto zastępcze na czas naprawy staje się rynkowym standardem. I choć kierowcy chętnie korzystają z tej opcji, firmy realizujące wynajmy mają problem.

REKLAMA

Od piątku towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do danych o mandatach i punktach karnych

Od piątku towarzystwa ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK i mogą uzależniać wysokość stawki ubezpieczeniowej m.in. od liczby punktów karnych, jaką posiada ubezpieczający. Zmiany są efektem znowelizowanego Prawa o ruchu drogowym, którego przepisy w większości weszły w życie z początkiem roku.

Ukraińcy w Polsce a ubezpieczenie samochodu i... nie tylko

Ukraińcy w Polsce a ubezpieczenie samochodu i... nie tylko. Co warto wiedzieć? Oto pięć podstawowych pytań, na które poznaliśmy odpowiedź.

Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu

Ubezpieczenie samochodu ma szereg zadań. Chroni kierowcę przed skutkami odpowiedzialności i zdarzenia, ale też chroni jego mienie.

Wymiana jednej opony? Ubezpieczyciel musi zapłacić za dwie

Wymiana jednej opony? To częsta propozycja w przypadku polis na ogumienie. Takie rozwiązanie nie ma sensu z punktu widzenia bezpieczeństwa.

REKLAMA

Pijany kierowca zwraca pieniądze ubezpieczycielowi

Pijany kierowca a ubezpieczenie. Poszkodowani przez pijanych kierowców dostaną pieniądze z obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale sprawca wypadku zwróci wartość odszkodowania ubezpieczycielowi. Tak mówi polskie prawo.

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC?

Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC? To niezwykle proste. I wiedza ta może się przydać nie tylko podczas zakupu auta, ale też w czasie kolizji.

OC krótkoterminowe: do czego służy i ile kosztuje?

OC krótkoterminowe to pojęcie świetnie znane wśród kupujących auto sprowadzone z zagranicy. Co oznacza, ile kosztuje OC na miesiąc i co daje?

Ubezpieczenie komisowe: co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie komisowe: kiedy jest wydawane, ile kosztuje i przez jaki czas obowiązuje? Dziś opowiemy czym jest OC krótkoterminowe.

Czy komornik może zająć odszkodowanie?

Czy komornik może zająć odszkodowanie? Sprawdzamy jak wyglądają przepisy w przypadku zajęć ubezpieczeń na życie i odszkodowań z OC.

Ugoda z ubezpieczycielem. Okazja czy poważny problem?

Ugoda z ubezpieczycielem zawarta telefonicznie przyspiesza likwidację szkody. Niestety też może zamknąć drogę do dochodzenia dalszych roszczeń!

Ubezpieczenie AC: co z autami o nietypowym przeznaczeniu?

Ubezpieczenie AC daje ochronę, ale i wymaga. Jeździsz swoim autem lub motocyklem po torze? Powiedz o tym ubezpieczycielowi.

Nowy samochód to ponad 2,5 roku pracy przeciętnego Polaka!

32 średnie, miesięczne pensji - tyle statystyczny Kowalski musi przeznaczyć na zakup nowego samochodu.

Gefion - to jeszcze nie koniec problemów?

Wielu polskich kierowców nadal posiada polisy OC z firmy Gefion. Niedawne wydarzenia nieco skomplikowały sytuację takich właścicieli pojazdów. O czym muszą pamiętać osoby z OC w Gefionie?

Karambol - jak działa ubezpieczenie OC?

Szkody związane z karambolem mogą sięgnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Na jakich zasadach ubezpieczyciele odpowiadają za takie zniszczenia?

Sprawca zapłaci za wypadek zamiast ubezpieczyciela?

Mimo posiadania ubezpieczenia OC, sprawca wypadku nie jest całkowicie chroniony przed pozwem ze strony poszkodowanego. Wyjaśniamy kiedy taki pozew może zostać złożony.

Instalacja gazowa podniesie koszt OC?

Bardzo wiele aut w Polsce jest zasilanych gazem. Sprawdzamy, czy instalacja gazowa podwyższa koszt ubezpieczenia OC i AC dla takich samochodów.

Szkody wartej 500 zł nie naprawimy z AC?

Franszyza integralna to ważne ograniczenie ochrony zapewnianej przez polisy AC. Sprawdzamy, jak ubezpieczyciele ustalają limit szkód samodzielnie naprawianych przez klienta.

Ceny OC wreszcie w dół. Rok 2018 przełamuje trend!

Serwis Rankomat.pl przygotował raport "RanKING - rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych". Jasno wynika z niego, że w roku 2018 po raz pierwszy od trzech lat w Polsce spadły ceny ubezpieczeń OC.

Nie dostaniemy odszkodowania za auto z leasingu

Coraz więcej aut jeżdżących po polskich drogach to leasingowane pojazdy. W przypadku takich samochodów, likwidacja szkód przez ubezpieczyciela jest bardzo ciekawa.

Polisy AC i assistance nie działają w całej Europie

Ubezpieczenia autocasco i assistance mogą pomóc w większości krajów Europy. Terytorialne wyjątki od tej zasady są bardzo ważne i warto wiedzieć, że polisy AC i assistance nie działają w całej Europie.

Czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia?

Wiele osób na co dzień korzysta z wzbudzającej kontrowersje aplikacji Uber, służącej do przewozu osób. Warto dowiedzieć się, czy pasażer Ubera otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia w razie wypadku.

Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca?

Osobom poszkodowanym czasem proponowana jest ugoda. Czy ugoda z zakładem ubezpieczeń się opłaca? Jakie plusy i minusy ma takie rozwiązanie?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie tolerują nietrzeźwych kierowców

Nawet nie będąc sprawcą kolizji drogowej i tak można zostać uznanym za osobę, która przyczyniła się do wypadku. Natomiast nietrzeźwi sprawcy zdarzeń drogowych muszą liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami, nawet jeśli nie siedzieli za kierownicą.

Ubezpieczenie autocasco (AC) dla motocykla

Ubezpieczenia autocasco (AC) zwykle kojarzą się z ofertą dotyczącą samochodów. Motocykliści powinni wiedzieć, że jednoślad także można ubezpieczyć przed kradzieżą lub zniszczeniem.

Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

Jakie „haczyki” znajdziemy w polisie AC?

Na rynku są dostępne różne ubezpieczenia autocasco (AC), dlatego z uwagą przyjrzeć się każdemu z nich. Na nabywców takich polis mogą czekać nieprzyjemne niespodzianki.

Polisy OC: jakie są główne „grzechy” ubezpieczycieli?

Podczas likwidacji szkód z obowiązkowego OC, wciąż dochodzi do nadużyć. Rzecznik Finansowy konkretnie wskazał niewłaściwe praktyki ubezpieczycieli.

Wyjazd autem na Ukrainę - formalności i dokumenty

Podróż samochodem na Ukrainę jest bardzo popularnym sposobem transportu. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów związanych z przekroczeniem granicy, należy odpowiednio się przygotować i skompletować niezbędne dokumenty.

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?

Kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody?

Jak ubezpieczyć auto przy kredycie lub leasingu?

Osoby fizyczne i prawne korzystające z takich wariantów finansowania auta, na pewno nie unikną kosztów ubezpieczenia. W tym kontekście chodzi nie tylko o obowiązkowe OC. Zwykle okazuje się, że nieodzowny jest też zakup polisy autocasco. Z myślą o kredytobiorcach i leasingobiorcach, porównywarka Ubea.pl wyjaśnia ważne aspekty ubezpieczania samochodów objętych leasingiem lub kredytem.

Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?

Polscy kierowcy, którym cudzoziemiec zniszczył samochód, mogą obawiać się problemów dotyczących likwidacji szkody. Taki proces rzeczywiście jest bardziej skomplikowany niż likwidacja szkody spowodowanej przez kierowcę z Polski. W większości przypadków, nie występują poważne problemy. Poszkodowany Polak musi jednak pamiętać o kilku zasadach, które prezentujemy w naszym poradniku.

Haczyki w ubezpieczeniach Assistance

Na progu sezonu wakacyjnego, wielu kierowców interesuje się ubezpieczeniami Assistance (AS). Takie polisy mogą okazać się przydatne podczas dłuższych podróży samochodowych. Niektórzy właściciele aut już posiadają ubezpieczenia AS, które zostały im sprzedane jako element większego pakietu (np. OC + AC + AS). Zarówno kierowcy posiadający polisę Assistance, jak i właściciele aut zainteresowani zakupem takiego produktu, powinni zwracać dużą uwagę na „haczyki” w umowach.

Na co najczęściej skarżą się kierowcy względem ubezpieczycieli?

Ubezpieczenia komunikacyjne to stosunkowo skomplikowany produkt, a uzyskanie odszkodowania z tego tytułu zazwyczaj jest obarczone wieloma zastrzeżeniami. Dlatego kierowcy często skarżą się na ubezpieczycieli do Rzecznika Finansowego. Na co najczęściej?

Ceny polskich OC i AC na tle krajów europejskich

Okazuje się, że nie tylko polscy właściciele samochodów mają powody do narzekania na koszt polis OC i AC. Ciekawe dane Eurostatu oraz zrzeszenia ubezpieczycieli Insurance Europe wskazują, że w 2015 r. Polska na tle innych krajów Starego Kontynentu jeszcze nie wyróżniała się wysokimi cenami polis komunikacyjnych (w stosunku do zarobków).

Co to jest ubezpieczeniowa telematyka?

W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wprowadzaniu rozwiązań telematycznych na polski rynek ubezpieczeniowy. Dwaj ubezpieczyciele już podjęli konkretne kroki w tym kierunku. Mowa o Link4 oraz Ergo Hestii. Pozostałe zakłady ubezpieczeń prawdopodobnie już niebawem podejmą decyzję na temat wprowadzenia telematyki do swojej oferty.

Ubezpieczenie na opony – o co w tym chodzi?

Stosunkowo nowym zjawiskiem na rynku warsztatów oponiarskich są oferty ubezpieczenia opon. Co wchodzi w zakres takiego ubezpieczenia?

Wypadek premier Szydło, a wzrost składki OC dla kierowcy Seicento

Sprawa wyjaśnienia wypadku premier Szydło się przeciąga. Wciąż nie znany jest sprawca. Co w takim przypadku robi ubezpieczyciel? I o ile w przypadku uznania winy kierowcy Seicento wzrośnie dla niego składka ubezpieczenia OC?

Kto zapłaci za szkody powstałe na skutek karambolu?

Kto zapłaci za szkody powstałe na skutek karambolu? Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia. Jednak proces wypłaty świadczeń w przypadku karambolu jest złożony. O czym należy pamiętać?

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku?

W przypadku szkód majątkowych (np. uszkodzenia samochodu), kwestia wartości odszkodowania jest względnie jasna. Kwota przekazywana przez ubezpieczyciela, powinna skompensować szkodę na majątku i jednocześnie nie może doprowadzić do wzbogacenia poszkodowanego.

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem?

Gdzie się zwrócić przy sporze o odszkodowanie z ubezpieczycielem? Okazuje się, że w takim przypadku jest alternatywa dla postępowania przed sądem cywilnym. Z pomocą może przyjść KNF.

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC?

Czy ubezpieczyciele naprawdę nie zarabiają na OC? Przecież sumując wszystkie wpłacone składki z trzech kwartałów 2016 r. uzyskamy kwotę niespełna 8 miliardów złotych, a sumując wypłacone odszkodowania z polis OC w tym samym okresie uzyskamy wynik ok 5,7 miliarda złotych. O co chodzi?

Czy można dostać odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę?

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że instytucja zajmująca się utrzymaniem drogi, może ponosić odpowiedzialność za skutki swoich zaniedbań. Jak walczyć o odszkodowanie za nieodśnieżoną drogę?

Kiedy kierowca dostanie odszkodowanie z VAT-em?

W przypadku gdy dojdzie do kolizji czy wypadku auta, sporo wątpliwości może budzić fakt, czy odszkodowania należy doliczać podatek od towarów i usług. Po orzeczeniu Sądu Najwyższego w tej sprawie stało się to już jasne.

Zadośćuczynienia dla ofiar wypadków będą wyższe?

Rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie likwidacji szkód majątkowych z obowiązkowych ubezpieczeń OC (grudzień 2014 r.), wywołała wzrost przeciętnej składki takich polis dla kierowców. Niedawno nadzór finansowy opublikował analogiczny pakiet zaleceń dotyczących szkód osobowych likwidowanych z OC komunikacyjnego. Nowa rekomendacja KNF-u ugruntowuje pewne zasady, którymi powinni kierować się ubezpieczyciele, wypłacający zadośćuczynienie za obrażenia lub śmierć ofiary wypadku. Większych zmian można spodziewać się, gdy nadzór finansowy opracuje taryfikator zadośćuczynień za szkody osobowe.

Czy polisa może ochronić przed gradem?

Z roku na rok, polska pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. Świadczą o tym między innymi gwałtowne burze pojawiające się już w okresie wiosennym. Takim zjawiskom pogodowym może towarzyszyć grad, który jest groźny dla karoserii samochodu. Wielu kierowców dopiero po uszkodzeniach związanych z gradobiciem, przypomniało sobie o możliwości ubezpieczenia pojazdu. Takie rozwiązanie jest szczególnie zalecane osobom posiadającym droższe auta.

Ubezpieczenie podróży w kraju

Podróż po kraju można ubezpieczyć, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zagranicznych wyjazdów. Na co zwrócić uwagę i jak kształtują się ceny takich polis ubezpieczeniowych?

REKLAMA