REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu

Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu
Ubezpieczenie samochodu, czyli jesień bez poślizgu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu ma szereg zadań. Chroni kierowcę przed skutkami odpowiedzialności i zdarzenia, ale też chroni jego mienie.

Jesień to... niebezpieczny moment na drogach!

Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Jesień jest tym momentem na drogach, który okazuje się szczególnie niebezpieczny. Wrzesień 2020 roku był drugim najbardziej niebezpiecznym miesiącem w zeszłym roku, a w okresie od września do grudnia na polskich drogach miało miejsca aż blisko 35 proc. wszystkich wypadków drogowych. Z kolei to właśnie w październiku 2020 r., a nie w marcu czy czerwcu, zginęło w nich najwięcej osób. A to prowadzi do jednego wniosku. Kierowca powinien zadbać o swoją ochronę poprzez właściwe ubezpieczenie.

REKLAMA

Ubezpieczenie samochodu, czyli OC to podstawa

REKLAMA

Znacie powiedzenie mówiące, że strzeżonego Pan Bóg strzeże? Pomyślcie o nim jesienią i... zajrzyjcie do dokumentów pojazdu. Sprawdźcie czy wykupiona dla niego polisa OC nadal jest aktualna. Bo jeżeli nie, to w roku 2021 grozi wam kara wynoszącą nawet 5600 zł. Aktualne OC ma jednak znaczenie przede wszystkim z punktu widzenia zdarzenia drogowego. Jeżeli będziemy sprawcą wypadku lub innego zdarzenia na drodze, ubezpieczyciel pokryje szkody, które wyrządziliśmy innym uczestnikom ruchu drogowego.

Kierowcy mogą wybierać z szerokiej oferty polis OC obecnych na naszym rynku. Faktem jednak jest, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zbliżone warunki, jeżeli chodzi o ochronę, ale różne ceny. Dlatego po polisę OC warto wybrać się do pośrednika finansowego, który pomoże wybrać nam najatrakcyjniejsze rozwiązanie – podpowiada Aleksandra Rajkowska, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Kluczem do sukcesu są zniżki na OC. Kierowca zbiera je wraz z każdym rokiem bezszkodowej jazdy. Zniżki może przenieść ze sobą wraz ze zmianą ubezpieczyciela – bo znalazł firmę z atrakcyjniejszą ofertą, ale też może je stracić po kolizji. Podczas kupowania OC warto zatem pomyśleć o tzw. gwarancji zachowania zniżek. Polega to na tym, że pierwsza kolizja w każdym roku nie powoduje odebrania zniżek.

Autocasco - nie jest tanie, ale czy potrzebne?

REKLAMA

OC chroni od skutków odpowiedzialności cywilnej. AC z kolei gwarantuje np. naprawę pojazdu w sytuacji, w której to wy jesteście sprawcą zdarzenia. Wysokość składki AC, którą płaci kierowca jest uzależniona od zakresu ochrony i innych, indywidualnych ustaleń z ubezpieczycielem, np. tych, dotyczących sposobu naprawy uszkodzonego pojazdu. Wpływ na składkę ma też wiek kierowcy, a nawet... miejsce parkowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zostawiając auto na strzeżonym osiedlu z dużym prawdopodobieństwem zapłacisz mniej, niż parkując auto przy ruchliwej ulicy, gdzie ryzyko kradzieży i uszkodzeń jest większe. – powiedziała Aleksandra Rajkowska, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

Autocasco na godziny? Tak, to możliwe!

Ubezpieczenie AC jest zdecydowanie dość drogą opcją. Jak obniżyć jej koszt? Sposobów jest kilka. Przede wszystkim kierowca może wykupić autocasco tylko na ten czas, w którym naprawdę go potrzebuje. AC może obowiązywać przez kilka dni – bo kierowca akurat wyjeżdża na wakacje. Kolejną opcją jest minicasco, w którym zmniejsza się zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, ale i składka. Może być ona kilkukrotnie niższa od klasycznego AC.

Żeby było taniej, weź pakiet OC+AC

Gdy chcemy jeszcze bardziej ograniczyć koszty związane z zakupem ubezpieczenia, dobrym rozwiązaniem będzie zakup pakietu OC+AC, który zapewnia nam obowiązkową i dodatkową ochronę w niższej cenie. Przy takiej opcji wiele towarzystw ubezpieczeniowych za promocyjną cenę lub zupełnie za darmo oferuje dodatkowy pakiet Assistance.

Ochrona kierowcy i pasażera? To musi być NNW

Czym tak naprawdę jest ubezpieczenie NNW? Chroni kierowcę i pasażerów przed skutkami zdrowotnymi zdarzeń drogowych. Z niego można pokryć koszty leczenia, ewentualnie otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczyciele zazwyczaj określają górną granicę obowiązywania NNW. Kierowca ją pozna podczas kupowania polisy.

Bez przeglądu... nie ma wypłaty z odszkodowania

Stan techniczny pojazdu jest słowem-kluczem w przypadku wszelkiego rodzaju polis komunikacyjnych. Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? Na kondycję opon, układu hamulcowego czy reflektorów i wycieraczek.

Źródło: Materiały prasowe Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA