REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...

Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...
Auto zastępcze na czas naprawy? Tak! Tylko aut może brakować...
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Auto zastępcze na czas naprawy staje się rynkowym standardem. I choć kierowcy chętnie korzystają z tej opcji, firmy realizujące wynajmy mają problem.
rozwiń >

Auto zastępcze na czas naprawy? To standard zdaniem KNF

Samochód zastępczy na czas naprawy jest jednym z tych tematów, nad których pochyliła się Komisja Nadzoru Finansowego w czasie analizy polskiego rynku OC. KNF dostrzegł pewne patologie w zachowaniach ubezpieczycieli i postanowił wymusić ich naprawdę. Stąd lista kolejnych rekomendacji. Wnioski płynące z nich są następujące. Firmy muszą jaśniej informować o zasadach uznawania kosztu wynajmu. To raz. Dwa wynajem pojazdu zastępczego to nieodzowny element kompleksowej likwidacji szkody. I co ważne, klient musi dostać pojazd dokładnie tej samej klasy i pochodzący z analogicznego segmentu rynku.

REKLAMA

Kierowcy coraz chętniej biorą samochody zastępcze

Druga z rekomendacji z pewnością sprawi, że kierowcy jeszcze chętniej niż dziś będą korzystać z samochodów zastępczych. A już dziś można mówić o prawdziwych rekordach. W pierwszej połowie roku 2022 klienci Mondial Assistance korzystali z aut zastępczych przez ponad 98 tys. dni. Dla porównania rok wcześniej było to 76 tys. dni. Wskaźnik z pewnością będzie rósł. A to oznacza, że warto też przyjrzeć się segmentowi wynajmów. Szczególnie że zadanie postawione przed nim bez wątpienia nie jest łatwe.

Więcej aut zastępczych, to konieczność poszerzenia floty

Pierwszy z problemów? Wcześniej wspomniana rekomendacja KNF w naturalny sposób musi się przełożyć na rozrost flot samochodów do wynajęcia. Pierwsze podmioty działające na tym rynku reagują już dziś. "W najbliższych miesiącach popyt na usługę wynajmu aut będzie rósł, na skutek wejścia w życie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących likwidacji szkód komunikacyjnych. Żeby zaspokoić oczekiwania naszych partnerów i klientów, w tym roku zwiększymy dostępną flotę o 15 proc., do ponad 37 tys. pojazdów." – mówi Piotr Ruszowski, prezes Mondial Assistance.

Więcej aut zastępczych? Tylko gdzie je kupić...

REKLAMA

Tyle że w tym punkcie zaczynają się trzy kolejne zmartwienia. Pierwsze? To oczywiście dotyczy umiejętnego poszerzania floty. W końcu dziś o zakup nowego samochodu wcale nie jest tak łatwo. Brakuje pojazdów dostępnych od ręki, a zamówienie do produkcji wcale nie gwarantuje, że auto dotrze w perspektywie kilku miesięcy. Tym bardziej, że o ile przed pandemią firmy wynajmujące były traktowane priorytetowo i otrzymywały duże rabaty, o tyle dziś często spotykają się z odmową realizacji zamówienia. Tak, odmową!

Przed pandemią, wypożyczalnie z uwagi na duże ilości zamawianych pojazdów otrzymywały wysokie rabaty i były traktowane priorytetowo jako pewny i duży odbiorca, co pozwalało importerom i dealerom w realizacji celów sprzedażowych. Obecnie, niektórzy importerzy „zamrozili” sprzedaż aut do firm wynajmujących auta. Dealerzy oferują niskie rabaty lub sprzedają im auta w ostateczności – wylicza Piotr Ruszowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samochody drożeją. Także samochody zastępcze

Drugim ze zmartwień jest znaczny koszt łączący się z rozrostem floty. Z analiz Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar wynika, że średnia cena katalogowa samochodu osobowego wynosi obecnie około 154,6 tys. zł. To o ponad 13 proc. więcej niż przed rokiem i prawie 50 proc. więcej niż w roku 2018. Droższe zakupy związane z flotą samochodów zastępczych będą się zatem musiały w naturalny sposób przełożyć na wyższe opłaty związane z ich najmem.

Zakup auta zastępczego to też segment premium i auta specjalistyczne

REKLAMA

Trzecie ze zmartwień jest podyktowane tendencją rynkową. Bo rozszerzenie floty i wybór odpowiednich modeli nie może się odbywać w oderwaniu od realiów. Bo gdy Polacy coraz chętniej kupują samochody segmentu premium, także i one muszą zwiększyć swój udział w parku samochodów zastępczych udostępnianych na czas naprawy.

w 2021 r. pojazdy z segmentu premium plasują się w czołowej dziesiątce sprzedaży nowych pojazdów. Dlatego co szóste nowo kupowane auto zasilające flotę naszych aut zastępczych należy do tego segmentu. Na przykład w ostatnim czasie do sieci trafiły nowe modele samochodów marki Jaguar i Range Rover – mówi Piotr Ruszowski.

A samochody segmentu premium to dopiero początek. Bo firmy wynajmujące nie mogą zapominać też o... autach dostawczych czy specjalistycznych autach dostawczych w formie wywrotek, lawet czy chłodni. Tak, te również ulegają usterkom czy wypadkom, przez co kierowcy również zgłaszają ich chęć wynajęcia w charakterze samochodu zastępczego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA