REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie za cofnięty licznik. Jest na nie szansa?

Odszkodowanie za cofnięty licznik. Jest na nie szansa?
Odszkodowanie za cofnięty licznik. Jest na nie szansa?

REKLAMA

REKLAMA

Odszkodowanie za cofnięty licznik. Czy nabywca może starać się o rekompensatę w sytuacji, w której wykryje obniżenie przebiegu auta przed zakupem?

Cofnięty licznik, zakup od firmy i niezgodność towaru z umową

Staranie się o odszkodowanie za cofnięty licznik jest najłatwiejsze w sytuacji, w której sprzedającym była firma. Może to być komis, dealer, firma leasingowa czy jakakolwiek inna firma, która sprzedała pojazd na fakturę. W takim przypadku kupujący ma 2 lata na zgłoszenie niezgodności towaru z umową. Roszczenie najlepiej skierować na piśmie. Sprzedający będzie się musiał do niego ustosunkować.

REKLAMA

Odszkodowanie za cofnięty licznik czy zwrot pieniędzy?

Zgłaszając niezgodność towaru z umową, kupujący samochód używany musi dochować tak naprawdę jednego warunku. Powinien zgłosić wykrytą wadę (czyli cofnięty licznik) nie później niż 2 miesiące od momentu jej wykrycia. Forma załatwienia sprawy? Nabywca może żądać odstąpienia od umowy i zwrotu wszystkich pieniędzy zapłaconych za auto. Może też oczekiwać wypłaty odszkodowania za cofnięty licznik – ta niejako pomniejszy cenę. Warto pamiętać o tym, że lepiej mocno negocjować ze sprzedawcą formę załatwienia sprawy. Odszkodowanie wypłacone gotówką zawsze jest lepsze od ciągnącego się latami procesu.

Odszkodowanie za cofnięty licznik a sprawa karna

Oczywiście może się okazać, że firma roszczenie odrzuci. Odwoływanie się od decyzji przy pomocy np. rzecznika praw konsumentów może nie mieć większego sensu. Nabywca ma jednak jeszcze jedno uprawnienie. Na mocy przepisów zakazujących cofania liczników może zgłosić sprawę prokuraturze. Tylko że na poparcie swoich argumentów trzeba mieć dowody. W postaci zeznań np. poprzedniego właściciela czy opinii rzeczoznawcy. Te powinny jednak mocno uprawdopodobnić, że sprzedawca wiedział o zmianie stanu licznika, ewentualnie sam taką korektę wykonał.

Odszkodowanie za cofnięty licznik a sprawa cywilna

Prokuratura postawi zarzuty. Kolejnym krokiem stanie się proces sądowy. Gdy oskarżony go przegra (bo prokuratura udowodni, że miał wiedzę na temat występowania wady), nabywca będzie miał podstawę do dochodzenia od niego odszkodowania za przekręcony licznik na drodze cywilnej. Co ważne, drogą prowadząca przez prokuraturę i sąd to najczęściej też droga, którą kierowca musi pokonać w przypadku zakupu auta z przekręconym licznikiem od osoby prywatnej. W tym przypadku nie działa niezgodność towaru z umową, a wezwania do polubownego załatwienia sporu kończą się fiaskiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA