REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!

Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!
Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cofanie licznika jest w Polsce nielegalne - można za nie trafić do więzienia! Mimo wszystko przekręcony licznik podnosi wartość auta nawet o 25 proc.!

Przekręcony licznik: popularny problem, ale trudny w ściganiu

Oszustwa na przebiegu samochodu są problemem nie tylko w Polsce - doskonale zna je światowy rynek pojazdów używanych. Ściganie? Nie zawsze jest możliwe - globalne działania utrudnia fakt, że czyn jest różnie kwalifikowany przez systemy prawne poszczególnych państw. Jak zatem radzić sobie z cofaniem licznika? Przede wszystkim poprzez wnikliwą kontrolę aut z drugiej ręki. A to dziś nie jest już takie trudne. Szczególnie że z odpowiedzią na pytanie "Jak sprawdzić prawdziwy przebieg auta?" przyjdzie kierowcy coraz większa ilość firm.

REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu? To ważne dla ceny auta!

Jedną z nich jest carVertical. Specjaliści zatrudnieni przez nią przygotowali raport dotyczący tego jak przekręcony licznik wpływa na wartość pojazdu z drugiej ręki. W tym celu przeanalizowali w sumie 570 tysięcy wygenerowanych przez kierowców raportów. A ich wnioski są naprawdę zaskakujące! Bo okazuje się, że cofanie licznika zdecydowanie podwyższa wartość samochodu używanego - nawet o 25 proc. Kierowcy zatem... przepłacają i to słono.

Przekręcony licznik: największy problem w dieslu

Spośród wszystkich raportów wygenerowanych w 2020 roku, większość oszustw związanych z przebiegiem dotyczyła aut z silnikami diesla. Stanowiły one 74,4 proc. wszystkich pojazdów z przekręconym licznikiem. I choć udział silników wysokoprężnych jest ogromny, nietrudno domyślać się czemu. Diesel oznacza duże przebiegi - te samochody kupuje się do intensywnej eksploatacji. A duży przebieg jest wrogiem dobrej ceny podczas odsprzedaży.

Przeciętny przebieg samochodu: mniej oszustw w benzyniakach

W używanych autach zasilanych benzyną cofanie licznika zdarza się rzadziej - wygenerowały 25 proc. wszystkich zauważonych manipulacji. Warto jednak zauważyć, że trend w przyszłości może się zmienić, ponieważ  udział benzyniaków w puli nowych samochodów jest znacznie wyższy niż niedawno (kosztem diesli). W samochodach elektrycznych i hybrydowych najrzadziej fałszuje się liczniki - to tylko 0,6 proc. wszystkich zauważonych przypadków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cofanie licznika: minimum kosztów, maksimum zysków

REKLAMA

Jeden z podstawowych powodów, dla których oszustwa na drogomierzu są tak powszechne wśród sprzedających, to niewielki koszt takiej modyfikacji. Wskazania drogomierza można zafałszować za kilkaset euro nawet w dobrze zabezpieczonych autach z aktualnym oprogramowaniem. Ale osiągnięte w ten sposób skutki dla sprzedających są dużo bardziej wartościowe.

Jak ujawniają badania carVertical, w zależności od wieku i stanu używanego samochodu, zafałszowane wskazania licznika mogą podnieść wycenę samochodu nawet o 25 proc. Dane wskazują, że cena samochodu importowanego z USA może wzrosnąć nawet o 6000 euro. To oznacza, że kupując auto z cofniętym licznikiem kierowca... przepłaca!

Przekręcony licznik: czasami nawet o 400 tys. km!

Przegląd raportów wskazuje na to, że liczniki są cofane najczęściej w samochodach wyprodukowanych między 1991 a 1995 rokiem. W tej grupie korekta drogomierza ma średnią wartość na poziomie 80 tysięcy kilometrów. I informacja nie powinna być zaskakująca. W starych pojazdach korygowanie licznika jest banalnie proste z technicznego punktu widzenia. Dla porównania w autach z lat 2016 - 2020 liczniki są cofnięte średnio o 36 tysięcy kilometrów.

Badanie carVertical wykazało, że niekiedy cofanie licznika oznacza wykasowanie z drogomierza 200 czy nawet 400 tysięcy kilometrów!

Jak zweryfikować przebieg samochodu? Tak, aby urealnić jego cenę.

Kupowanie samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym poziomem niepewności. Tym bardziej, że często importerzy sami nie znają historii sprzedawanych aut. W tej perspektywie jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu? Warto zainwestować w gruntowne sprawdzenie pojazdu. Szczególnie że to da kupującemu świadomość dotyczącą stanu konkretnego egzemplarza, a także może się stać ważnym argumentem podczas negocjacji cenowych. Tak, auta używane warto kupować. Nie warto jednak za nie przepłacać!

Źródło: Materiały prasowe carVertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

REKLAMA

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA