REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!

Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!
Cofanie licznika: nielegalne, ale... dochodowe!
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cofanie licznika jest w Polsce nielegalne - można za nie trafić do więzienia! Mimo wszystko przekręcony licznik podnosi wartość auta nawet o 25 proc.!

Przekręcony licznik: popularny problem, ale trudny w ściganiu

Oszustwa na przebiegu samochodu są problemem nie tylko w Polsce - doskonale zna je światowy rynek pojazdów używanych. Ściganie? Nie zawsze jest możliwe - globalne działania utrudnia fakt, że czyn jest różnie kwalifikowany przez systemy prawne poszczególnych państw. Jak zatem radzić sobie z cofaniem licznika? Przede wszystkim poprzez wnikliwą kontrolę aut z drugiej ręki. A to dziś nie jest już takie trudne. Szczególnie że z odpowiedzią na pytanie "Jak sprawdzić prawdziwy przebieg auta?" przyjdzie kierowcy coraz większa ilość firm.

REKLAMA

Jak zweryfikować przebieg samochodu? To ważne dla ceny auta!

Jedną z nich jest carVertical. Specjaliści zatrudnieni przez nią przygotowali raport dotyczący tego jak przekręcony licznik wpływa na wartość pojazdu z drugiej ręki. W tym celu przeanalizowali w sumie 570 tysięcy wygenerowanych przez kierowców raportów. A ich wnioski są naprawdę zaskakujące! Bo okazuje się, że cofanie licznika zdecydowanie podwyższa wartość samochodu używanego - nawet o 25 proc. Kierowcy zatem... przepłacają i to słono.

Przekręcony licznik: największy problem w dieslu

Spośród wszystkich raportów wygenerowanych w 2020 roku, większość oszustw związanych z przebiegiem dotyczyła aut z silnikami diesla. Stanowiły one 74,4 proc. wszystkich pojazdów z przekręconym licznikiem. I choć udział silników wysokoprężnych jest ogromny, nietrudno domyślać się czemu. Diesel oznacza duże przebiegi - te samochody kupuje się do intensywnej eksploatacji. A duży przebieg jest wrogiem dobrej ceny podczas odsprzedaży.

Przeciętny przebieg samochodu: mniej oszustw w benzyniakach

W używanych autach zasilanych benzyną cofanie licznika zdarza się rzadziej - wygenerowały 25 proc. wszystkich zauważonych manipulacji. Warto jednak zauważyć, że trend w przyszłości może się zmienić, ponieważ  udział benzyniaków w puli nowych samochodów jest znacznie wyższy niż niedawno (kosztem diesli). W samochodach elektrycznych i hybrydowych najrzadziej fałszuje się liczniki - to tylko 0,6 proc. wszystkich zauważonych przypadków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cofanie licznika: minimum kosztów, maksimum zysków

REKLAMA

Jeden z podstawowych powodów, dla których oszustwa na drogomierzu są tak powszechne wśród sprzedających, to niewielki koszt takiej modyfikacji. Wskazania drogomierza można zafałszować za kilkaset euro nawet w dobrze zabezpieczonych autach z aktualnym oprogramowaniem. Ale osiągnięte w ten sposób skutki dla sprzedających są dużo bardziej wartościowe.

Jak ujawniają badania carVertical, w zależności od wieku i stanu używanego samochodu, zafałszowane wskazania licznika mogą podnieść wycenę samochodu nawet o 25 proc. Dane wskazują, że cena samochodu importowanego z USA może wzrosnąć nawet o 6000 euro. To oznacza, że kupując auto z cofniętym licznikiem kierowca... przepłaca!

Przekręcony licznik: czasami nawet o 400 tys. km!

Przegląd raportów wskazuje na to, że liczniki są cofane najczęściej w samochodach wyprodukowanych między 1991 a 1995 rokiem. W tej grupie korekta drogomierza ma średnią wartość na poziomie 80 tysięcy kilometrów. I informacja nie powinna być zaskakująca. W starych pojazdach korygowanie licznika jest banalnie proste z technicznego punktu widzenia. Dla porównania w autach z lat 2016 - 2020 liczniki są cofnięte średnio o 36 tysięcy kilometrów.

Badanie carVertical wykazało, że niekiedy cofanie licznika oznacza wykasowanie z drogomierza 200 czy nawet 400 tysięcy kilometrów!

Jak zweryfikować przebieg samochodu? Tak, aby urealnić jego cenę.

Kupowanie samochodu używanego zawsze wiąże się z pewnym poziomem niepewności. Tym bardziej, że często importerzy sami nie znają historii sprzedawanych aut. W tej perspektywie jak sprawdzić prawdziwy przebieg samochodu? Warto zainwestować w gruntowne sprawdzenie pojazdu. Szczególnie że to da kupującemu świadomość dotyczącą stanu konkretnego egzemplarza, a także może się stać ważnym argumentem podczas negocjacji cenowych. Tak, auta używane warto kupować. Nie warto jednak za nie przepłacać!

Źródło: Materiały prasowe carVertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA