REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem tego, czy nie był kradziony. Sprawdź dlaczego warto użyć wyszukiwarki numerów VIN i dlaczego należy zapoznać się z historią pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Zakup używanego samochodu bardzo często może przyprawić chętnego kupca o zawrót głowy. Każdy, kto chce nabyć używane auto musi liczyć się z tym, że będzie musiał sprawdzić mnóstwo ofert, przeczytać wiele ogłoszeń i na końcu wybrać najlepszą propozycję. Zanim jednak udamy się do sprzedawcy, aby obejrzeć auto i odbyć jazdę testową, warto wcześniej skorzystać z wyszukiwarki numeru VIN, aby sprawdzić dokładnie historię pojazdu oraz to, czy wybrany samochód nie był kradziony. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

REKLAMA

Jak sprawdzić auto przed kupnem?

REKLAMA

Nikt z nas nie chce kupować przysłowiowego “kota w worku”, dlatego przed zakupem auta warto sprawdzić pochodzenie i historię auta, które nas interesuje. Jedną z najpopularniejszych metod weryfikacji samochodu używanego jest sprawdzenie jego historii za pomocą numeru VIN, które każde auto ma wypisane w dowodzie rejestracyjnym oraz na nalepce bądź grawerze wewnątrz auta. Warto też poprosić o numer karty pojazdu. Tam możemy zobaczyć kto był wcześniej właścicielem auta, które chcemy nabyć oraz przez jaki okres go użytkował, a także ilu właścicieli lub współwłaścicieli posiada.

Należy pamiętać, że obowiązkiem kupującego jest wcześniejsze sprawdzenie, czy auto nie było kradzione, dlatego nie warto decydować się na szybki zakup tylko na podstawie kuszącej ceny. Trzeba mieć ograniczone zaufanie do sprzedawcy, by przez przypadek nie zostać oskarżonym o paserstwo lub działanie w złej wierze. Tak się stanie, gdy nabędziemy samochód pochodzący z kradzieży.

Zobacz również: Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Co to jest VIN?

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) to indywidualny numer auta nadany przez producenta i składający się z 17 znaków. Każdy producent posiada swoje własne przypisane do swojej marki oznaczenie. Dzięki określonemu standardowi nadawania autom numeru VIN, możemy bez problemu sprawdzić z jaką marką, typem i modelem auta mamy do czynienia. Z opisu znaków numeru VIN możemy też dowiedzieć się ilu drzwiowe jest auto, a także jaki ma typ nadwozia oraz w którym roku było wyprodukowane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numeru VIN powinniśmy szukać w trzech miejscach:

  • na tabliczce znamionowej auta

  • w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

  • w karcie pojazdu

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że numer VIN musi być czytelny na wszystkich wyżej wymienionych miejscach. Jeśli tak nie jest lub jeśli numer VIN z dowodu nie zgadza się z tym co widzimy na tabliczce znamionowej auta, od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza i powinniśmy natychmiast zrezygnować z zakupu takiego pojazdu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo kupienia auta skradzionego lub co gorsza “przerobionego” pod sprzedaż.

Dla nas najistotniejszą informacją jest to, że dzięki numerowi VIN możemy sprawdzić, czy samochód nie był kradziony oraz jaki ma przebieg lub ilu właścicieli miał w całej swojej historii.

Zobacz również: Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Jednym z nich jest na weryfikację auta jest skorzystanie z wyszukiwarki CarVertical. Sprawdź numer VIN i historię pojazdu wchodząc na stronę https://www.carvertical.com/. Wystarczy wpisać numer VIN interesującego nas auta i po krótkim ładowaniu się strony zobaczymy ekran z rozbudowanym raportem na temat danego auta. Znajdziemy w nim między innymi takie informacje:

● Historia serwisowa pojazdu

● Raport dotyczący ukrytych uszkodzeń

● Cofnięcie licznika przebiegu

● Archiwalne zdjęcia

● Ilość właścicieli

● Zapisy o kradzieżach

● Typowe usterki każdego modelu

● Inne przydatne informacje

Skorzystanie z wyszukiwarki danych pojazdu CarVertical jest bardzo proste. Wystarczy, że posiadamy numer VIN auta, który wpisujemy w wyszukiwarkę. Następnie dostajemy możliwość otrzymania za drobną opłatą raportu z historią pojazdu i innymi niezbędnymi informacjami na temat auta. Dzięki tej wiedzy możemy zdecydować, czy warto jechać na oględziny samochodu, czy już na tym etapie możemy stwierdzić, że nie ma sensu go kupować. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić czas i pieniądze.

Trzecim sposobem na weryfikację auta jest podjechanie wraz z osobą sprzedającą nam pojazd do najbliższego komisariatu policji. Przy sprawdzeniu auta przez policję, musimy posiadać pełen komplet dokumentów samochodu oraz dowody tożsamości. Po wprowadzeniu przez policjanta danych pojazdu do systemu, otrzymamy raport z informacją czy auto nie pochodzi z kradzieży. Funkcjonariusz policji może też na prośbę kupującego dokonać wstępnych oględzin auta i sprawdzenia tabliczki znamionowej z numerem VIN, czy jest ona widoczna, itd. Może też ocenić czy były włamania do auta albo czy numer i rok produkcji szyb zgadza się z rocznikiem pojazdu. 

Zobacz również: Typowe triki handlarzy samochodowych

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem urzędowym wystawianym dla konkretnego auta. Ma ona formę książeczki, w której znajdują się informacje na temat tego kto jest i kto był właścicielem pojazdu. Możemy tu znaleźć również informacje o zmianach przystosowania auta, np. założenie instalacji LPG czy haka holowniczego. W dokumencie są też podane parametry techniczne auta oraz informacja o wyrobieniu wtórników tablic rejestracyjnych. Od 1 lipca 1999 roku każde auto rejestrowane w Polsce obowiązkowo otrzymuje swoją kartę pojazdu.

Przed zakupem auta możemy sprawdzić też jego niektóre dane znając numer karty pojazdu. A gdzie jest numer karty pojazdu? Nie ma go na pierwszej stronie. Widnieje on na dole na każdej stronie książeczki. Numer karty pojazdu znajduje się też na tylnej okładce.

Kartę pojazdu sprzedawca przekazuje kupującemu przy zawarciu umowy. Jest to obowiązkowy dokument przy rejestracji auta w urzędzie gminy oraz przy innych czynnościach administracyjnych dotyczących zmian danych w karcie pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Podsumowanie.

Zanim kupimy wymarzone, używane auto naprawdę warto skorzystać z wyszukiwarki numerów VIN. Dzięki temu możemy poznać historię danego auta, zobaczyć czy nie było kradzione i dopiero wtedy ewentualnie podjąć decyzję, czy warto inwestować swój cenny czas, żeby pojechać do sprzedawcy i przetestować samochód podczas jazdy.

Źródło: Materiały prasowe Carvertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA