REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem tego, czy nie był kradziony. Sprawdź dlaczego warto użyć wyszukiwarki numerów VIN i dlaczego należy zapoznać się z historią pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Zakup używanego samochodu bardzo często może przyprawić chętnego kupca o zawrót głowy. Każdy, kto chce nabyć używane auto musi liczyć się z tym, że będzie musiał sprawdzić mnóstwo ofert, przeczytać wiele ogłoszeń i na końcu wybrać najlepszą propozycję. Zanim jednak udamy się do sprzedawcy, aby obejrzeć auto i odbyć jazdę testową, warto wcześniej skorzystać z wyszukiwarki numeru VIN, aby sprawdzić dokładnie historię pojazdu oraz to, czy wybrany samochód nie był kradziony. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

REKLAMA

Jak sprawdzić auto przed kupnem?

REKLAMA

Nikt z nas nie chce kupować przysłowiowego “kota w worku”, dlatego przed zakupem auta warto sprawdzić pochodzenie i historię auta, które nas interesuje. Jedną z najpopularniejszych metod weryfikacji samochodu używanego jest sprawdzenie jego historii za pomocą numeru VIN, które każde auto ma wypisane w dowodzie rejestracyjnym oraz na nalepce bądź grawerze wewnątrz auta. Warto też poprosić o numer karty pojazdu. Tam możemy zobaczyć kto był wcześniej właścicielem auta, które chcemy nabyć oraz przez jaki okres go użytkował, a także ilu właścicieli lub współwłaścicieli posiada.

Należy pamiętać, że obowiązkiem kupującego jest wcześniejsze sprawdzenie, czy auto nie było kradzione, dlatego nie warto decydować się na szybki zakup tylko na podstawie kuszącej ceny. Trzeba mieć ograniczone zaufanie do sprzedawcy, by przez przypadek nie zostać oskarżonym o paserstwo lub działanie w złej wierze. Tak się stanie, gdy nabędziemy samochód pochodzący z kradzieży.

Zobacz również: Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Co to jest VIN?

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) to indywidualny numer auta nadany przez producenta i składający się z 17 znaków. Każdy producent posiada swoje własne przypisane do swojej marki oznaczenie. Dzięki określonemu standardowi nadawania autom numeru VIN, możemy bez problemu sprawdzić z jaką marką, typem i modelem auta mamy do czynienia. Z opisu znaków numeru VIN możemy też dowiedzieć się ilu drzwiowe jest auto, a także jaki ma typ nadwozia oraz w którym roku było wyprodukowane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numeru VIN powinniśmy szukać w trzech miejscach:

  • na tabliczce znamionowej auta

  • w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

  • w karcie pojazdu

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że numer VIN musi być czytelny na wszystkich wyżej wymienionych miejscach. Jeśli tak nie jest lub jeśli numer VIN z dowodu nie zgadza się z tym co widzimy na tabliczce znamionowej auta, od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza i powinniśmy natychmiast zrezygnować z zakupu takiego pojazdu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo kupienia auta skradzionego lub co gorsza “przerobionego” pod sprzedaż.

Dla nas najistotniejszą informacją jest to, że dzięki numerowi VIN możemy sprawdzić, czy samochód nie był kradziony oraz jaki ma przebieg lub ilu właścicieli miał w całej swojej historii.

Zobacz również: Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Jednym z nich jest na weryfikację auta jest skorzystanie z wyszukiwarki CarVertical. Sprawdź numer VIN i historię pojazdu wchodząc na stronę https://www.carvertical.com/. Wystarczy wpisać numer VIN interesującego nas auta i po krótkim ładowaniu się strony zobaczymy ekran z rozbudowanym raportem na temat danego auta. Znajdziemy w nim między innymi takie informacje:

● Historia serwisowa pojazdu

● Raport dotyczący ukrytych uszkodzeń

● Cofnięcie licznika przebiegu

● Archiwalne zdjęcia

● Ilość właścicieli

● Zapisy o kradzieżach

● Typowe usterki każdego modelu

● Inne przydatne informacje

Skorzystanie z wyszukiwarki danych pojazdu CarVertical jest bardzo proste. Wystarczy, że posiadamy numer VIN auta, który wpisujemy w wyszukiwarkę. Następnie dostajemy możliwość otrzymania za drobną opłatą raportu z historią pojazdu i innymi niezbędnymi informacjami na temat auta. Dzięki tej wiedzy możemy zdecydować, czy warto jechać na oględziny samochodu, czy już na tym etapie możemy stwierdzić, że nie ma sensu go kupować. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić czas i pieniądze.

Trzecim sposobem na weryfikację auta jest podjechanie wraz z osobą sprzedającą nam pojazd do najbliższego komisariatu policji. Przy sprawdzeniu auta przez policję, musimy posiadać pełen komplet dokumentów samochodu oraz dowody tożsamości. Po wprowadzeniu przez policjanta danych pojazdu do systemu, otrzymamy raport z informacją czy auto nie pochodzi z kradzieży. Funkcjonariusz policji może też na prośbę kupującego dokonać wstępnych oględzin auta i sprawdzenia tabliczki znamionowej z numerem VIN, czy jest ona widoczna, itd. Może też ocenić czy były włamania do auta albo czy numer i rok produkcji szyb zgadza się z rocznikiem pojazdu. 

Zobacz również: Typowe triki handlarzy samochodowych

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem urzędowym wystawianym dla konkretnego auta. Ma ona formę książeczki, w której znajdują się informacje na temat tego kto jest i kto był właścicielem pojazdu. Możemy tu znaleźć również informacje o zmianach przystosowania auta, np. założenie instalacji LPG czy haka holowniczego. W dokumencie są też podane parametry techniczne auta oraz informacja o wyrobieniu wtórników tablic rejestracyjnych. Od 1 lipca 1999 roku każde auto rejestrowane w Polsce obowiązkowo otrzymuje swoją kartę pojazdu.

Przed zakupem auta możemy sprawdzić też jego niektóre dane znając numer karty pojazdu. A gdzie jest numer karty pojazdu? Nie ma go na pierwszej stronie. Widnieje on na dole na każdej stronie książeczki. Numer karty pojazdu znajduje się też na tylnej okładce.

Kartę pojazdu sprzedawca przekazuje kupującemu przy zawarciu umowy. Jest to obowiązkowy dokument przy rejestracji auta w urzędzie gminy oraz przy innych czynnościach administracyjnych dotyczących zmian danych w karcie pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Podsumowanie.

Zanim kupimy wymarzone, używane auto naprawdę warto skorzystać z wyszukiwarki numerów VIN. Dzięki temu możemy poznać historię danego auta, zobaczyć czy nie było kradzione i dopiero wtedy ewentualnie podjąć decyzję, czy warto inwestować swój cenny czas, żeby pojechać do sprzedawcy i przetestować samochód podczas jazdy.

Źródło: Materiały prasowe Carvertical

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie obecnie są utrudnienia na drogach i drogach kolejowych?

PKP PLK podało, że na czwartek nieprzejezdne pozostają 3 odcinki linii kolejowych. Wszystko z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią. Odwołano 45 pociągów a 46 jeździ skróconą trasą. GDDKiA podała natomiast, że zablokowane są 4 drogi krajowe, na 3 odcinkach jest ruch wahadłowy, 3 mosty są wyłączone z ruchu. 

W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

REKLAMA

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

REKLAMA

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera? Dowiesz się z tego artykułu.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA