REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem tego, czy nie był kradziony. Sprawdź dlaczego warto użyć wyszukiwarki numerów VIN i dlaczego należy zapoznać się z historią pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Zakup używanego samochodu bardzo często może przyprawić chętnego kupca o zawrót głowy. Każdy, kto chce nabyć używane auto musi liczyć się z tym, że będzie musiał sprawdzić mnóstwo ofert, przeczytać wiele ogłoszeń i na końcu wybrać najlepszą propozycję. Zanim jednak udamy się do sprzedawcy, aby obejrzeć auto i odbyć jazdę testową, warto wcześniej skorzystać z wyszukiwarki numeru VIN, aby sprawdzić dokładnie historię pojazdu oraz to, czy wybrany samochód nie był kradziony. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

REKLAMA

Jak sprawdzić auto przed kupnem?

REKLAMA

Nikt z nas nie chce kupować przysłowiowego “kota w worku”, dlatego przed zakupem auta warto sprawdzić pochodzenie i historię auta, które nas interesuje. Jedną z najpopularniejszych metod weryfikacji samochodu używanego jest sprawdzenie jego historii za pomocą numeru VIN, które każde auto ma wypisane w dowodzie rejestracyjnym oraz na nalepce bądź grawerze wewnątrz auta. Warto też poprosić o numer karty pojazdu. Tam możemy zobaczyć kto był wcześniej właścicielem auta, które chcemy nabyć oraz przez jaki okres go użytkował, a także ilu właścicieli lub współwłaścicieli posiada.

Należy pamiętać, że obowiązkiem kupującego jest wcześniejsze sprawdzenie, czy auto nie było kradzione, dlatego nie warto decydować się na szybki zakup tylko na podstawie kuszącej ceny. Trzeba mieć ograniczone zaufanie do sprzedawcy, by przez przypadek nie zostać oskarżonym o paserstwo lub działanie w złej wierze. Tak się stanie, gdy nabędziemy samochód pochodzący z kradzieży.

Zobacz również: Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Co to jest VIN?

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) to indywidualny numer auta nadany przez producenta i składający się z 17 znaków. Każdy producent posiada swoje własne przypisane do swojej marki oznaczenie. Dzięki określonemu standardowi nadawania autom numeru VIN, możemy bez problemu sprawdzić z jaką marką, typem i modelem auta mamy do czynienia. Z opisu znaków numeru VIN możemy też dowiedzieć się ilu drzwiowe jest auto, a także jaki ma typ nadwozia oraz w którym roku było wyprodukowane. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Numeru VIN powinniśmy szukać w trzech miejscach:

  • na tabliczce znamionowej auta

  • w dowodzie rejestracyjnym pojazdu

  • w karcie pojazdu

REKLAMA

Należy pamiętać o tym, że numer VIN musi być czytelny na wszystkich wyżej wymienionych miejscach. Jeśli tak nie jest lub jeśli numer VIN z dowodu nie zgadza się z tym co widzimy na tabliczce znamionowej auta, od razu powinna nam się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza i powinniśmy natychmiast zrezygnować z zakupu takiego pojazdu, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo kupienia auta skradzionego lub co gorsza “przerobionego” pod sprzedaż.

Dla nas najistotniejszą informacją jest to, że dzięki numerowi VIN możemy sprawdzić, czy samochód nie był kradziony oraz jaki ma przebieg lub ilu właścicieli miał w całej swojej historii.

Zobacz również: Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Jak sprawdzić po numerze rejestracyjnym do kogo należy samochód?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie historii pojazdu przed jego zakupem. Jednym z nich jest na weryfikację auta jest skorzystanie z wyszukiwarki CarVertical. Sprawdź numer VIN i historię pojazdu wchodząc na stronę https://www.carvertical.com/. Wystarczy wpisać numer VIN interesującego nas auta i po krótkim ładowaniu się strony zobaczymy ekran z rozbudowanym raportem na temat danego auta. Znajdziemy w nim między innymi takie informacje:

● Historia serwisowa pojazdu

● Raport dotyczący ukrytych uszkodzeń

● Cofnięcie licznika przebiegu

● Archiwalne zdjęcia

● Ilość właścicieli

● Zapisy o kradzieżach

● Typowe usterki każdego modelu

● Inne przydatne informacje

Skorzystanie z wyszukiwarki danych pojazdu CarVertical jest bardzo proste. Wystarczy, że posiadamy numer VIN auta, który wpisujemy w wyszukiwarkę. Następnie dostajemy możliwość otrzymania za drobną opłatą raportu z historią pojazdu i innymi niezbędnymi informacjami na temat auta. Dzięki tej wiedzy możemy zdecydować, czy warto jechać na oględziny samochodu, czy już na tym etapie możemy stwierdzić, że nie ma sensu go kupować. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą oszczędzić czas i pieniądze.

Trzecim sposobem na weryfikację auta jest podjechanie wraz z osobą sprzedającą nam pojazd do najbliższego komisariatu policji. Przy sprawdzeniu auta przez policję, musimy posiadać pełen komplet dokumentów samochodu oraz dowody tożsamości. Po wprowadzeniu przez policjanta danych pojazdu do systemu, otrzymamy raport z informacją czy auto nie pochodzi z kradzieży. Funkcjonariusz policji może też na prośbę kupującego dokonać wstępnych oględzin auta i sprawdzenia tabliczki znamionowej z numerem VIN, czy jest ona widoczna, itd. Może też ocenić czy były włamania do auta albo czy numer i rok produkcji szyb zgadza się z rocznikiem pojazdu. 

Zobacz również: Typowe triki handlarzy samochodowych

Co to jest karta pojazdu?

Karta pojazdu jest dokumentem urzędowym wystawianym dla konkretnego auta. Ma ona formę książeczki, w której znajdują się informacje na temat tego kto jest i kto był właścicielem pojazdu. Możemy tu znaleźć również informacje o zmianach przystosowania auta, np. założenie instalacji LPG czy haka holowniczego. W dokumencie są też podane parametry techniczne auta oraz informacja o wyrobieniu wtórników tablic rejestracyjnych. Od 1 lipca 1999 roku każde auto rejestrowane w Polsce obowiązkowo otrzymuje swoją kartę pojazdu.

Przed zakupem auta możemy sprawdzić też jego niektóre dane znając numer karty pojazdu. A gdzie jest numer karty pojazdu? Nie ma go na pierwszej stronie. Widnieje on na dole na każdej stronie książeczki. Numer karty pojazdu znajduje się też na tylnej okładce.

Kartę pojazdu sprzedawca przekazuje kupującemu przy zawarciu umowy. Jest to obowiązkowy dokument przy rejestracji auta w urzędzie gminy oraz przy innych czynnościach administracyjnych dotyczących zmian danych w karcie pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony? Podsumowanie.

Zanim kupimy wymarzone, używane auto naprawdę warto skorzystać z wyszukiwarki numerów VIN. Dzięki temu możemy poznać historię danego auta, zobaczyć czy nie było kradzione i dopiero wtedy ewentualnie podjąć decyzję, czy warto inwestować swój cenny czas, żeby pojechać do sprzedawcy i przetestować samochód podczas jazdy.

Źródło: Materiały prasowe Carvertical

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA