REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?
Gdzie zgłosić cofnięcie licznika?
Łukasz Kuźmiuk

REKLAMA

REKLAMA

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Są dwa kroki, które powinien wykonać kierowca. Dziś opowiemy też o tym, jak udowodnić cofnięcie licznika.

Cofanie licznika. Jak działa i co oznacza?

Cofanie licznika to proceder popularny w Polsce od lat 90. Obniżenie wskazania drogomierza ma jeden cel. Chodzi o to, że auto z mniejszym przebiegiem może być po prostu drożej sprzedane. Korzyść sprzedającego to strata dla kupującego. Kupujący powinien zatem mocno skupić się na sprawdzeniu realności przebiegu podczas zakupu auta z drugiej ręki. Co może świadczyć o cofaniu licznika? Przede wszystkim wysoki stopień zużycia elementów wnętrza, ale też wątpliwości wynikające z danych zapisanych w historii pojazdu m.in. w bazie ASO.

REKLAMA

W przypadku drogich aut używanych warto zainwestować w raport przedzakupowy. W jego ramach specjaliści sprawdzają dokumentację i dokonują oględzin pojazdu.

Zobacz również: Kupiłem auto z cofniętym licznikiem: to słowa 12 proc. nabywców w Polsce

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Najpierw sprzedający

W sytuacji, w której kierowca ujawni cofnięcie licznika w niedawno zakupionym samochodzie, w pierwszej kolejności powinien zgłosić się do sprzedającego. Musi przedstawić mu okoliczności świadczące o obniżeniu stanu drogomierza, a następnie wskazać swoje roszczenie. O co może wnosić? Tak naprawdę o dwie rzeczy – o odstąpienie od umowy i zwrot auta lub pomniejszenie ceny. Na takie zgłoszenie kierujący ma czas wynoszący maksymalnie rok od zakupu i nie więcej niż miesiąc od wykrycia wady.

"Na zachętę" sprzedawcy można przypomnieć o odpowiedzialności karnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdzie zgłosić cofnięcie licznika? Po drugie prokuratura

REKLAMA

Cofanie licznika znalazło swoje miejsce w przepisach. Powstał art. 306a ustawy Kodeks karny. Co on mówi? Przede wszystkim że "kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5" (par. 1) i że "tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu" (par. 2) oraz że "w wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2" (par. 3).

Tak ukształtowana podstawa prawna sprawia, że kwestię zakupu samochodu z cofniętym licznikiem i dowody świadczące o tym, że drogomierz rzeczywiście ma obniżoną wartość, spokojnie można zgłosić organom ścigania. Może to być policja lub bezpośrednio prokuratura.

Zobacz również: Samochody z cofniętym licznikiem? Głównie niemieckie i premium

Jak udowodnić cofanie licznika?

Przede wszystkim konieczne jest przedstawienie dokumentów. Przypuszczenia nie mogą być miarodajną podstawą. Jakie dokumenty mogą dowodzić obniżenia wskazania drogomierza? Może to być np. zaświadczenie o odbytym przeglądzie zagranicznym wskazujące na niższą wartość licznika, dane z ASO, dane z zagranicznych baz ubezpieczeniowych czy opinia rzeczoznawcy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA