REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gefion - to jeszcze nie koniec problemów?

Gefion problemy
Gefion problemy

REKLAMA

REKLAMA

Wielu polskich kierowców nadal posiada polisy OC z firmy Gefion. Niedawne wydarzenia nieco skomplikowały sytuację takich właścicieli pojazdów. O czym muszą pamiętać osoby z OC w Gefionie?

Liczba kierowców posiadających polisy OC oferowane przez duńską firmę Gefion systematycznie maleje. Wynika to z braku możliwości odnowienia ochrony u tego ubezpieczyciela.

REKLAMA

REKLAMA

Dodatkowo wielu właścicieli samochodów zrezygnowało z OC w Gefionie pod wpływem doniesień medialnych o problemach z likwidacją szkód. Warto pamiętać, że takie utrudnienia w wypłacie odszkodowania i / lub zadośćuczynienia są kłopotliwe nie tylko dla osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że klient nierzetelnego ubezpieczyciela zostanie pozwany razem z nim w ramach postępowania cywilnego.

Niedawno znów dowiedzieliśmy się więcej o trudnej sytuacji Gefiona, jego polskich klientów i osób poszkodowanych przez posiadaczy OC z tej firmy. W dniu 13 lipca 2020 r. rozpoczęło się postępowanie likwidacyjne dotyczące wspomnianej firmy ubezpieczeniowej. Nieco później główny przedstawiciel spółki Gefion Insurance A/S w Polsce został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wyjaśniają znaczenie tych dwóch wydarzeń dla zainteresowanych kierowców i osób poszkodowanych w wypadkach. 

Ubezpieczenia OC od Gefiona są nadal ważne

Na wstępie warto podkreślić, że nad procesem likwidacyjnym spółki Gefion Insurance A/S czuwa duński nadzór finansowy (Finanstilsynet). Ten organ najpierw zabronił wspomnianemu ubezpieczycielowi rozszerzania działalności (w styczniu 2020 r.), następnie zakazał sprzedaży nowych polis (w marcu 2020 r.), a na koniec (24 czerwca 2020 r.) cofnął zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na stronie Finanstilsynet można znaleźć użyteczne informacje dla klientów Gefiona i poszkodowanych z różnych krajów (w tym również Polski). Warto dodać, że do tych porad w swoich komunikatach odsyła również Komisja Nadzoru Finansowego” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Wyjaśnienia zamieszczone przez duński nadzór finansowy na jego stronie www potwierdzają, że polisy wystawione przez firmę Gefion są nadal ważne. Właśnie dlatego klienci Gefiona, których liczbę w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy osób, nie powinni mieć problemów z karami za brak OC. Jedyny wyjątek dotyczy osób, które ewentualnie mogły nabyć ubezpieczenie OC z firmy Gefion po 24 marca 2020 r.

Taka polisa niestety będzie nieważna w świetle krajowych przepisów. Oznacza to możliwość ukarania kierowcy za brak ciągłości obowiązkowej ochrony” - zaznacza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Ubezpieczenie OC w Gefion nie może zostać odnowione

Warto także pamiętać, że po 24 marca bieżącego roku, czyli dniu, w którym Finanstilsynet wydał zakaz zawierania przez Gefion Insurance A/S nowych umów ubezpieczenia, nie jest już możliwe odnowienie ochrony na kolejne 12 miesięcy. Właśnie dlatego klienci Gefiona, którym niebawem wygasa OC, powinni zakupić obowiązkową polisę w innej firmie.

Polscy kierowcy mogą też łatwo zrezygnować z niechcianego ubezpieczenia od Gefion Insurance, jeżeli taka polisa odnowiła się automatycznie (najpóźniej 24 marca 2020 roku), a kierowca mimo to kupił drugie ubezpieczenie OC.

„Wspomniane uprawnienie opiera się na art. 28a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Gefionowi nadal odpowiada za szkody komunikacyjne

W ramach swojego poradnika dla klientów spółki Gefion duński nadzór finansowy podkreśla, że kontrolowana likwidacja tej firmy nie oznacza jej nagłego bankructwa. Właśnie dlatego wspomniany ubezpieczyciel nadal powinien regulować swoje zobowiązania dotyczące między innymi szkód komunikacyjnych.

Można przypuszczać, że Finanstilsynet będzie bacznie przyglądał się likwidacji szkód. W ostateczności może dojść do ogłoszenia bankructwa Gefion Insurance A/S.

W takiej sytuacji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci polskim klientom Gefiona świadczenia związane ze szkodami komunikacyjnymi (mającymi miejsce po upadłości), a następnie wystąpi do swojego odpowiednika z Danii o zwrot poniesionych kosztów” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Położenie klientów firmy Gefion i osób dochodzących od tego ubezpieczyciela roszczeń związanych z wypadkiem na pewno skomplikował wpis firmy Polins sp. z o.o. na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Warto jednak pamiętać, że duński zakład ubezpieczeń posiada w Polsce również drugiego przedstawiciela. Mowa o firmie Crawford Polska Sp. z.o.o. z Warszawy, która na stronie gefioninsurance.com jest wskazana jako podmiot przyjmujący informacje o szkodach.

Niestety w obecnych warunkach nie można zagwarantować, że wypłata świadczenia przez ubezpieczyciela z Danii przebiegnie szybko i bez żadnych problemów” - podsumowuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA