REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?

Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?
Czy zagraniczny ubezpieczyciel naprawi szkodę?

REKLAMA

REKLAMA

Polscy kierowcy, którym cudzoziemiec zniszczył samochód, mogą obawiać się problemów dotyczących likwidacji szkody. Taki proces rzeczywiście jest bardziej skomplikowany niż likwidacja szkody spowodowanej przez kierowcę z Polski. W większości przypadków, nie występują poważne problemy. Poszkodowany Polak musi jednak pamiętać o kilku zasadach, które prezentujemy w naszym poradniku.

Trzeba dopilnować aby sprawca wypadku podał nam ważne informacje

Pierwsze czynności po wypadku, powinny być identyczne niezależnie od tego, kto spowodował kolizję (Polak czy obcokrajowiec). Po odpowiednim zabezpieczeniu miejsca wypadku (np. poprzez ustawienie trójkąta ostrzegawczego), trzeba zadecydować o ewentualnym wezwaniu lokalnej policji. Interwencja stróżów prawa będzie konieczna jeśli w wypadku obrażenia poniosła jakaś osoba. Innym powodem wezwania policji, może być np. agresywne zachowanie sprawcy wypadku albo brak zgody co do przyczyn zderzenia. Po przyjeździe na miejsce kolizji, stróże prawa sporządzą odpowiedni protokół, z którego później skorzysta ubezpieczyciel. 

REKLAMA

Zobacz też: Czy warto kupić OC na raty?

Wezwanie lokalnej policji jest potrzebne również wtedy, gdy sprawca nie chce podać swoich danych albo zamierza uciec z miejsca wypadku.  

Zobacz też: W jaki sposób UFG naprawia samochody?

REKLAMA

Niezależnie od tego, czy na miejsce wypadku przyjedzie policja, poszkodowany Polak przy pomocy zdjęć powinien udokumentować okoliczności kolizji oraz numer rejestracyjny sprawcy. „Wykonanie dowodów w postaci zdjęć nie jest problemem, gdyż praktycznie każda osoba wyjeżdzająca poza granicę kraju, obecnie posiada telefon komórkowy z aparatem fotograficznym. Trzeba również zasięgnąć informacji o personaliach sprawcy wypadku, jego ubezpieczycielu oraz numerze polisy OC” - mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.   

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Już za granicą warto zasięgnąć informacji o nazwie ubezpieczyciela sprawcy i numerze polisy OC. Po powrocie do kraju, zidentyfikowanie zakładu ubezpieczeń odpowiedzialnego za szkodę, może być znacznie trudniejsze.

Zobacz też: Co się stanie z OC po śmierci kierowcy?

Jeżeli strony nie zdecydowały się na wezwanie policji, to trzeba będzie przygotować wspólne oświadczenie o okolicznościach wypadku. Wzór takiego oświadczenia w języku polskim oraz angielskim, warto pobrać ze strony Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) i włożyć do samochodowego schowka. W przypadku braku odpowiedniego wzoru, kierowcy muszą pamiętać o zawarciu w dokumencie następujących informacji:

  • personaliów i adresów zamieszkania uczestników wypadku
  • numerów rejestracyjnych i marek pojazdów
  • nazwy ubezpieczyciela sprawcy i numeru jego polisy OC
  • dokładnych okoliczności wypadku (wraz ze szkicem przebiegu kolizji, jej miejscem i czasem)

Równie ważne jest zamieszczenie w przygotowanym oświadczeniu podpisów wszystkich kierowców oraz jednoznacznej informacji o winie jednego lub kilku kierujących” - przypomina Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl. 

Oświadczenie sprawcy wypadku, w którym jednoznacznie przyznaje się on do winy, znacząco uprości proces likwidacji szkód.  

Sprawdź kalkulator OC i znajdź najtańsze OC

O wypłatę odszkodowania można wnioskować po powrocie do Polski …

Późniejsze postępowanie poszkodowanego Polaka będzie zależało od kraju, w którym został zarejestrowany pojazd sprawcy. Jeżeli to państwo rejestracji nie należy od Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG = kraje UE + Islandia, Norwegia i Liechtenstein), to szkodę trzeba będzie zgłosić w kraju wypadku (do ubezpieczyciela sprawcy lub biura narodowego - lokalnego odpowiednika PBUK). Takie rozwiązanie może być utrudnione ze względu na barierę językową.

Po kolizji spowodowanej przez posiadacza pojazdu spoza obszaru EOG, szkodę trzeba zgłosić na terenie kraju, w którym miał miejsce wypadek

Poszkodowany Polak znajduje się w lepszej sytuacji, jeżeli sprawca szkody posiadał samochód zarejestrowany na terenie jednego z krajów EOG. W takiej sytuacji, możliwe jest zgłoszenie szkody już po powrocie do Polski (wraz z dokumentacją i potwierdzeniami kosztów związanych z wypadkiem). Dalsze procedury będą wyglądać następująco:

  • Przypadek 1: poszkodowany posiada informacje o ubezpieczycielu sprawcy - w takiej sytuacji szkodę zgłasza się do towarzystwa będącego korespondentem zagranicznego zakładu ubezpieczeń dla terenie Polski (korespondenta można znaleźć poprzez wyszukiwarkę na stronie PBUK). Jeśli odpowiedzialny za szkodę ubezpieczyciel, nie posiada korespondenta w Polsce, to zgłoszenie przyjmie PZU S.A. albo TUiR Warta S.A.
  • Przypadek 2: poszkodowany Polak nie wie, kto jest ubezpieczycielem sprawcy - konieczne będzie zgłoszenie szkody do jednego z agentów PBUK (PZU S.A. lub TUiR Warta S.A.). W takim wypadku, trzeba podać numer rejestracyjny cudzoziemca i państwo rejestracji jego pojazdu. Na podstawie tych danych, agent PBUK za darmo odszuka odpowiedzialnego ubezpieczyciela. 
  • Przypadek 3: szkodę spowodował nieubezpieczony lub nieznany cudzoziemiec. W takiej sytuacji, za wypadek odpowiada PBUK albo lokalny odpowiednik UFG (z kraju wypadku).

Poszukiwanie zagranicznego ubezpieczyciela, który jest odpowiedzialny za wypadek, nie powinno trwać dłużej niż 42 dni. W praktyce ten czas oczekiwania bywa znacznie krótszy.

W nawiązaniu do likwidacji szkód przez korespondentów zagranicznego ubezpieczyciela, warto wspomnieć o pomocy, jaką PBUK udziela w razie problemów. „W ostateczności poszkodowana osoba może zdecydować się na pozwanie korespondenta przed polskim sądem. Wtedy stroną sporu jest właśnie Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (w zastępstwie korespondenta)” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.       

PBUK pomaga w sporze w korespondentem zagranicznego ubezpieczyciela i występuje jako strona podczas sprawy sądowej.   

Źródło: Ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA