OC krótkoterminowe: do czego służy i ile kosztuje?
REKLAMA
REKLAMA
Ubezpieczenie krótkoterminowe: czy OC na miesiąc to standardowe OC?
OC krótkoterminowe jest tak naprawdę standardową polisą. W pełni chroni kierowcę pojazdu przed skutkami odpowiedzialności cywilnej. Jedyna różnica dotyczy tak naprawdę terminu obowiązywania. OC na miesiąc będzie bowiem obowiązywać nie rok, a jedynie 30 dni.
REKLAMA
OC krótkoterminowe: w jakich przypadkach da się je wykupić?
Przepisy przewidują tak naprawdę tylko kilka przypadków, w których kierowca może się zdecydować na OC na miesiąc. O jakich sytuacjach mowa? Opisujemy je poniżej:
- czasowa rejestracja samochodu - musi na kołach dojechać np. na przegląd do stacji diagnostycznej,
- w celu rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy,
- dla aut historycznych,
- na potrzeby komisów i firm zajmujących się sprzedażą samochodów,
- w celu odbycia jazdy testowej.
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące. Też wchodzi w grę?
Warunki obowiązywania OC krótkoterminowego są dowolne. Polisa musi być zawarta na mniej niż rok. Czy to oznacza że ubezpieczenie OC na 3 miesiące wchodzi w grę? Oczywiście, pod warunkiem że wcześniej kierowca ustali takie warunki z towarzystwem ubezpieczającym pojazd.
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące można otrzymać np. w przypadku zakupu auta z komisu - w sytuacji, w której poprzedni właściciel zdecydował się na wycofanie swojej polisy.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu na miesiąc?
Ubezpieczenie samochodu na miesiąc może mieć różną cenę. Co do zasady ubezpieczyciele nie wyceniają polis OC krótkoterminowego na więcej niż jakieś 110 złotych. Są jednak przypadki, w których ofertę można znaleźć już od 70 - 75 złotych.
Kończy się termin OC na miesiąc. Co dalej?
W sytuacji, w której kierowcy skończy się ubezpieczenie samochodu na miesiąc, musi on wykupić standardową polisę. Powód? OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie. Ochrona wygasa, a przez to właściciel pojazdu naraża się na konsekwencje. W razie wypadku pokryje koszty naprawy samochodów z własnej kieszeni. W razie kontroli drogowej funkcjonariusze wypełnią wniosek o ukaranie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
W roku 2021 100-proc. opłata karna w UFG to aż 5600 złotych! Koszty naprawy pojazdów będą jednak liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.