REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Mam numer polisy sprawcy. Czy to wystarczy?
Mam numer polisy sprawcy. Czy to wystarczy?

REKLAMA

REKLAMA

Mam numer polisy sprawcy: czy to wystarczy zgłoszenia szkody? I o jakie dane należy go jeszcze uzupełnić?

Numer polisy OC: jest ważny, ale nie najważniejszy!

Każdego roku na polskich drogach dochodzi do przeszło 400 tysięcy kolizji. Jak zakończyć sprawę? Sprawca powinien porozumieć się z poszkodowanym. Dzięki temu na miejscu zdarzenia nie musi być obecny patrol policyjny. Jakie dane powinien ustalić poszkodowany? Na początek numer polisy OC sprawcy. Ten jest o tyle kluczowy, że to na jego podstawie kierowca będzie wnioskował do ubezpieczyciela o pokrycie kosztów naprawy, ewentualnie bezgotówkowego załatwienia sprawy.

REKLAMA

Sprawdzenie OC pojazdu: jak to zrobić?

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC? Poszkodowany może poprosić sprawcę o okazanie papierowej polisy. Obecnie nie ma jednak obowiązku posiadania jej przy sobie. Co wtedy? Numer polisy ubezpieczeniowej można sprawdzić w aplikacji mObywatel (jeżeli sprawca ma ją założoną), ewentualnie na stronie UFG.

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym

W XXI wieku sprawdzenie OC pojazdu nie jest mocno skomplikowane. Poszkodowanemu wystarczy telefon z dostępem do Internetu oraz numer rejestracyjny pojazdu. Jaką stronę należy odpalić? Oczywiście witrynę UFG: sprawdź OC dla pojazdu - w sekcji baza OC i AC. Sprawdzenie OC sprawcy trwa dosłownie kilka sekund. System generuje informację mówiącą o numerze polisy, marce pojazdu i nazwie firmy ubezpieczeniowej.

Ścieżka UFG sprawdź OC dla pojazdu:

  • wejdź na stronę UFG.pl,
  • wejdź w zakładkę baza OC i AC,
  • wejdź w link sprawdzenie OC,
  • podaj numer rejestracyjny lub VIN i określ datę zdarzenia.

Może się okazać, że opcja UFG sprawdź OC wykaże, że pojazd nie ma ważnej polisy. W takim przypadku poszkodowany otrzyma odszkodowanie UFG. Dla zagwarantowania swoich praw powinien jednak wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym jest też możliwe w UFG metodami tradycyjnymi - np. pocztą, faxem lub mailem. W tym jednak przypadku na dane trzeba poczekać nawet kilkanaście dni.

Jak sprawdzić ubezpieczenie OC w inny sposób?

Skorzystanie ze strony UFG jest najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym. Mimo wszystko poszkodowany zawsze może poprosić sprawcę o okazanie papierowego potwierdzenia ubezpieczenia (np. ktoś dowiezie je na miejsce zdarzenia). Alternatywa dotyczy też obecności policji. Funkcjonariusze po dotarciu na miejsce sprawdzą dane każdego z pojazdów, a w tym wskażą np. w raporcie numer polisy OC.

Numer polisy ubezpieczeniowej na początek. Spisz też oświadczenie!

Warto pamiętać o tym, że choć numer polisy ubezpieczeniowej jest bez wątpienia kluczowy w czasie likwidacji szkody, tak naprawdę wiele nie daje poszkodowanemu. Czemu? Bo samo jego posiadanie nie rozstrzyga o winie sprawcy i odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dlatego numer polisy OC powinien zostać wpisany w oświadczenie sprawcy. Co powinno zawierać oświadczenie? Dane pojazdów, okoliczności zdarzenia, datę i miejsce, dane sprawcy, informacje dotyczące OC sprawcy, dane kontaktowe i podpisy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA