REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

 Tomasz Wolny - Dunst
radca prawny, politolog
Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych /Fot. Fotolia
Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

W przypadku likwidacji szkód z polisy autocasco takich jednoznacznych uregulowań prawnych brak. Zastosowanie o charakterze generalnym będą miały przepisy dotyczące ogólnej działalności ubezpieczeniowej i zakładów ubezpieczeń oraz prawa cywilnego, ale najistotniejsza tak czy inaczej będzie treść stosunku prawnego łączącego strony zawierające umowę ubezpieczenia. W przypadku polisy autocasco treść ta uregulowania jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, z którymi klient zawierający umowę, powinien zapoznać się przed zawarciem umowy.

REKLAMA

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

OWU zawiera postanowienia dotyczące terminu zgłoszenia szkody, wariantów jej likwidacji, sposobów postępowania w przypadku naprawy gotówkowej czy bezgotówkowej, itp. Przy sposobie likwidacji szkody często istnieją także zapisy dotyczące likwidacji szkody we własnym zakresie tj. poprzez zawarcie ugody ze sprawcą zdarzenia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność, co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Jeśli poszkodowany już na miejscu zdarzenia zapisze w oświadczeniu, iż zrzeka się wszelkich roszczeń związanych z daną szkodą, naraża się na odmowę spełnienia świadczenia z polisy autocasco zawartej ze swoim zakładem ubezpieczeniowym.

Zobacz: serwis: Moto

Wskazać trzeba również, że gdyby poszkodowany przyjął ofertę pieniężną i nie poinformował zakładu ubezpieczeń, który wypłaci dodatkowo odszkodowanie, naraża się na możliwość dochodzenia zwrotu tychże środków bezpośrednio od niego. Zgodnie z art. 65 kc, oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Niejednokrotnie, trudne będzie udowodnienie, że podpisując ze sprawcą porozumienie czy też ugodę, nie mieliśmy świadomości, że w ten sposób zrzekamy się pozostałej części odszkodowania z polisy AC. Gorzej, gdy zgłosiliśmy szkodę i pieniądze otrzymaliśmy z dwóch źródeł. Wtedy możemy być zobowiązani do zwrotu już wypłaconych środków. Jaka rekomendacja? Otóż decyzje co do sposobu postępowania likwidacyjnego podejmować winno się dopiero po chłodnej analizie sytuacji prawnej i ekonomicznej i bez zbędnych emocji. Pozwoli to uniknąć błędów a w przypadku braku wiedzy lub znajomości tematyki da możliwość skonsultowania się z profesjonalistą – prawnikiem, brokerem czy naszym agentem. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności lub realnych strat ekonomicznych.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA