Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku likwidacji szkód z polisy autocasco takich jednoznacznych uregulowań prawnych brak. Zastosowanie o charakterze generalnym będą miały przepisy dotyczące ogólnej działalności ubezpieczeniowej i zakładów ubezpieczeń oraz prawa cywilnego, ale najistotniejsza tak czy inaczej będzie treść stosunku prawnego łączącego strony zawierające umowę ubezpieczenia. W przypadku polisy autocasco treść ta uregulowania jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia, z którymi klient zawierający umowę, powinien zapoznać się przed zawarciem umowy.
REKLAMA
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
OWU zawiera postanowienia dotyczące terminu zgłoszenia szkody, wariantów jej likwidacji, sposobów postępowania w przypadku naprawy gotówkowej czy bezgotówkowej, itp. Przy sposobie likwidacji szkody często istnieją także zapisy dotyczące likwidacji szkody we własnym zakresie tj. poprzez zawarcie ugody ze sprawcą zdarzenia. Zgodnie z kodeksem cywilnym, przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność, co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Jeśli poszkodowany już na miejscu zdarzenia zapisze w oświadczeniu, iż zrzeka się wszelkich roszczeń związanych z daną szkodą, naraża się na odmowę spełnienia świadczenia z polisy autocasco zawartej ze swoim zakładem ubezpieczeniowym.
Zobacz: serwis: Moto
Wskazać trzeba również, że gdyby poszkodowany przyjął ofertę pieniężną i nie poinformował zakładu ubezpieczeń, który wypłaci dodatkowo odszkodowanie, naraża się na możliwość dochodzenia zwrotu tychże środków bezpośrednio od niego. Zgodnie z art. 65 kc, oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Niejednokrotnie, trudne będzie udowodnienie, że podpisując ze sprawcą porozumienie czy też ugodę, nie mieliśmy świadomości, że w ten sposób zrzekamy się pozostałej części odszkodowania z polisy AC. Gorzej, gdy zgłosiliśmy szkodę i pieniądze otrzymaliśmy z dwóch źródeł. Wtedy możemy być zobowiązani do zwrotu już wypłaconych środków. Jaka rekomendacja? Otóż decyzje co do sposobu postępowania likwidacyjnego podejmować winno się dopiero po chłodnej analizie sytuacji prawnej i ekonomicznej i bez zbędnych emocji. Pozwoli to uniknąć błędów a w przypadku braku wiedzy lub znajomości tematyki da możliwość skonsultowania się z profesjonalistą – prawnikiem, brokerem czy naszym agentem. Unikniemy dzięki temu nieprzyjemności lub realnych strat ekonomicznych.
REKLAMA
REKLAMA