REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup auta bez OC - będą problemy?

Subskrybuj nas na Youtube
Zakup auta bez OC - będą problemy? / fot. Fotolia
Zakup auta bez OC - będą problemy? / fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czasem można kupić używany samochód lub inny pojazd bez ubezpieczenia OC. Czy w takiej sytuacji nabywcy grożą jakieś nieprzyjemne konsekwencje? Czy zakup używanego auta bez OC jest kłopotliwy?

W zdecydowanej większości przypadków, sprzedawane samochody z rynku wtórnego posiadają obowiązkowe ubezpieczenie OC. Czasem zdarzają się jednak wyjątki. Dotyczą one przede wszystkim starszych aut. Takie pojazdy często nie posiadają również aktualnego przeglądu technicznego. Ich zakup będzie oznaczał konieczność załatwienia dodatkowych formalności. Dzięki internetowej ofercie polis OC, problem związany z brakiem wymaganego ubezpieczenia, można szybko rozwiązać. Bardziej kłopotliwy może być brak przeglądu technicznego.  

REKLAMA

Nowy właściciel nie zapłaci za zaniedbania sprzedawcy

REKLAMA

Propozycja zakupu samochodu bez obowiązkowego ubezpieczenia OC bywa traktowana z podejrzliwością, bo potencjalni nabywcy czasem obawiają się konieczności zapłacenia wysokiej kary naliczonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Takie obawy potęguje fakt, że aktywne ubezpieczenie OC jest sprzedawane razem z pojazdem.

Wspomniane obawy dotyczące odpowiedzialności kupującego za brak ubezpieczenia OC, na szczęście są bezzasadne. Ewentualne roszczenia UFG w związku z brakiem aktualnej polisy (przed sprzedażą), będą skierowane do sprzedawcy pojazdu. Nowy właściciel zapłaci karę tylko wtedy, gdy już po zakupie auta zapominał terminowo spełnić obowiązek ubezpieczeniowy. Taka osoba nabywająca samochód lub inny pojazd podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu, może sprawdzić jego aktualny status ubezpieczeniowy na stronie internetowej UFG. „W tym kontekście warto wspomnieć o wyroku Sądu Okręgowego w Białymstoku z 31 października 2014 r. (sygn. akt II Ca 817/14) wskazującym, że nabywca pojazdu powinien samodzielnie sprawdzić kwestie związane z ważnością ubezpieczenia OC” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.    

Status ubezpieczeniowy samochodu można bezpłatnie sprawdzić na stronie UFG. W tym celu potrzebny jest numer dowodu rejestracyjnego lub numer VIN.

Sprzedawcy nieubezpieczonych samochodów powinni z kolei pamiętać, że pozbycie się auta bez OC nie uchroni ich przed koniecznością zapłacenia kary. Jeszcze niedawno tylko kontrola drogowa stwarzała jedyną realną szansę na ukaranie właściciela nieubezpieczonego pojazdu. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, w której specjalny system informatyczny UFG (tzw. „wirtualny policjant”) skutecznie identyfikuje również nieużytkowane samochody bez OC.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nabywca używanego samochodu bez ubezpieczenia OC, nie zapłaci kary za niespełnienie obowiązku ubezpieczeniowego przez poprzedniego właściciela. Auto nieposiadające obowiązkowej polisy, trzeba jednak szybko ubezpieczyć. Odpowiedzialności za brak polisy OC, nie uniknie natomiast sprzedawca auta.

Warto przypomnieć, że obowiązujące przepisy dokładnie określają wymogi dotyczące zakupu obowiązkowej polisy OC dla kierowców. Takie ubezpieczenie trzeba nabyć najpóźniej w dniu rejestracji (z wyjątkiem pojazdów historycznych), ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu mechanicznego do ruchu. Pod pojęciem wprowadzenia do ruchu, ustawodawca rozumie wjazd na teren drogi publicznej, strefy zamieszkania lub strefy ruchu.

Zakup polisy OC musi nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji i przed wprowadzeniem pojazdu do ruchu. Taka zasada dotyczy wszystkich pojazdów (poza pojazdami historycznymi), których właściciele muszą nabywać obowiązkowe polisy komunikacyjne.

Ubezpieczone auto do przeglądu też pojedzie na lawecie

Możliwość zakupu komunikacyjnego ubezpieczenia OC przez Internet (np. z pomocą porównywarki online), bardzo pomaga osobom, które chcą szybko nabyć brakującą polisę. Sytuacja przedstawia się nieco inaczej w przypadku, gdy zakupiony samochód lub inny pojazd podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu, nie posiada również aktualnych badań technicznych. Brak badania technicznego skutkuje bowiem koniecznością dowiezienia pojazdu na lawecie do stacji diagnostycznej. Taki dodatkowy koszt wykonania badań technicznych, trzeba ponieść nawet wtedy, gdy kierowca już wcześniej wykupił ubezpieczenie OC. Zakup obowiązkowej polisy OC nie wpływa na ewentualną karę w sytuacji, gdy policjant zidentyfikuje samochód bez przeglądu.

Kierowca używający auta bez aktualnego przeglądu technicznego, ryzykuje zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję. Jeżeli stan techniczny pojazdu stwarza zagrożenie, policjant zakaże dalszej jazdy.

Warto również wiedzieć, że brak aktualnego przeglądu technicznego może spowodować problemy z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela. W opisywanej sytuacji, zdarzają się roszczenia ubezpieczyciela do sprawcy wypadku o zwrot kwoty wypłaconej z OC (tzw. regresy) lub odmowne decyzje dotyczące świadczeń z polisy autocasco. Kluczowe znaczenie ma to, czy brak przeglądu był związany ze złym stanem technicznym pojazdu, a usterki skutkowały powstaniem szkód lub zwiększeniem ich rozmiaru

Kierowca nieposiadający aktualnych badań technicznych w chwili wypadku, może się spodziewać regresu z obowiązkowego OC (jako sprawca) lub odmowy/obniżenia odszkodowania w ramach AC. Takie sankcje są możliwe jeśli zły stan techniczny pojazdu przyczynił się do powstania lub powiększenia szkody. 

Źródło: Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1500 zł mandatu i 10 punktów karnych za stłuczkę? Jak tego uniknąć? Wystarczy smartfon z aplikacją mObywatel

Kolizja na drodze to stres, mandaty, punkty karne i długie czekanie na patrol. Na szczęście już niedługo w niektórych przypadkach będzie można tego wszystkiego uniknąć. Legalnie, szybko i bez papierologii. Sprawdź, co się zmieni i jak wkrótce będziesz mógł oszczędzić nawet 1500 zł.

Taniej na stacjach! Już w przyszłym tygodniu kierowcy zatankują wyraźnie taniej – znamy nowe ceny paliw

Nadchodzą spadki cen paliw, które wielu kierowców przyjmie z ulgą. Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują wyraźne obniżki cen benzyny 95-oktanowej oraz autogazu, które pojawią się już w nadchodzącym tygodniu. Dobra wiadomość dla wszystkich wybierających się w wakacyjne podróże – będzie taniej przy dystrybutorze.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

REKLAMA

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

REKLAMA

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA