REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC? / Fot. Fotolia
Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie ustalania ceny ubezpieczenia OC ubezpieczyciele często pytają o przewidywany przebieg samochodu. Czy ten czynnik ma realny wpływ na koszt obowiązkowej polisy OC? Czasami, ale nie zawsze.

Wyższy roczny przebieg oznacza dłuższy czas spędzony „za kółkiem” i większe ryzyko spowodowania kolizji. Dlatego pytania niektórych ubezpieczycieli sprzedających polisy OC o spodziewany roczny przebieg samochodu, nie wydają się szczególnie dziwne. Znacznie ciekawsza jest inna kwestia. Okazuje się bowiem, że w przypadku wielu towarzystw, nawet znacząca różnica rocznego przebiegu nie ma wpływu na wysokość składki za OC.

REKLAMA

Polityka ubezpieczycieli bywa bardzo różna

Powiązanie między wartością spodziewanego przebiegu i składką ubezpieczenia OC, można przeanalizować na przykładzie młodego kierowcy. Mowa o dwudziestodziewięcioletnim warszawiaku, który posiada prawo jazdy od listopada 2008 r. i dość dobrą historię ubezpieczeniową (ostatnia szkoda spowodowana sześć lat wcześniej). W ramach analizy, uwzględniono następujące założenia dotyczące użytkowanego auta i jego przebiegu:

  • Wariant 1 (przewidywany roczny przebieg - 10 000 km): ubezpieczany samochód to czerwony Opel Corsa D 1.2 16V Cosmo (hatchback, 5 drzwi). Auto z rocznika 2011, zostało po raz pierwszy zarejestrowane 10 maja 2011 roku, a obecny właściciel kupił je 14 listopada 2016 r. Całkowity przebieg Opla Corsy to 60 000 km. Samochód posiada fabryczny i sprawny autoalarm oraz immobilizer. Auto do tej pory nie miało większych uszkodzeń.
  • Wariant 2 (przewidywany roczny przebieg - 15 000 km): całkowity przebieg Opla Corsy to 90 000 km. Pozostałe założenia bez zmian (zobacz wariant 1).
  • Wariant 3 (przewidywany roczny przebieg - 20 000 km): całkowity przebieg Opla Corsy to 120 000 km. Pozostałe założenia bez zmian (zobacz wariant 1).
  • Wariant 4 (przewidywany roczny przebieg - 25 000 km): całkowity przebieg Opla Corsy to 150 000 km. Pozostałe założenia bez zmian (zobacz wariant 1).

REKLAMA

Po uwzględnieniu powyższych założeń i wyliczeniu składek w kalkulatorze Ubea.pl okazuje się, że tylko dwóch ubezpieczycieli (Link4 oraz Aviva), bierze pod uwagę różnicę spodziewanego przebiegu. W przypadku takich towarzystw i marek ubezpieczeniowych jak You Can Drive, Gothaer, Benefia, Uniqa, Proama, MTU i Generali, roczny przebieg deklarowany przez przykładowego kierowcę, nie wpływa na poziom składki za OC. Jeżeli natomiast chodzi o politykę Link4 oraz Aviva, to warto zwrócić uwagę, że różnica składki obliczona dla skrajnych wariantów (przebieg roczny 10 000 km i 25 000 km), oscyluje na poziomie 10% - 13%.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki za OC, w ogóle nie uwzględniają różnic spodziewanego przebiegu. Taka sytuacja dotyczy osób niewykorzystujących samochodu do potrzeb firmowych, które notują typowe roczne przebiegi (np. 10 000 km - 25 000 km).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykładowa zależność pomiędzy przebiegiem auta oraz wysokością rocznej składki za ubezpieczenie OC dla kierowców*

Nazwa ubezpieczyciela

Składka OC w wariancie 1 (przebieg: 10 000 km/rok)

Składka OC w wariancie 2    (przebieg: 15 000 km/rok)  

Składka OC w wariancie 3 (przebieg: 20 000 km/rok)  

Składka OC w wariancie 4 (przebieg: 25 000 km/rok)  

You Can Drive

857 zł

857 zł

857 zł

857 zł

Link4

898 zł

939 zł

986 zł

986 zł

Gothaer

941 zł

941 zł

941 zł

941 zł

Aviva

999 zł

1073 zł

1106 zł

1133 zł

Benefia

1210 zł

1210 zł

1210 zł

1210 zł

Uniqa

1659 zł

1659 zł

1659 zł

1659 zł

Proama

2119 zł

2119 zł

2119 zł

2119 zł

MTU

2181 zł

2181 zł

2181 zł

2181 zł

Generali

2419 zł

2419 zł

2419 zł

2419 zł

*- Pozostałe założenia: ubezpieczający parkuje czerwonego Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.) w garażu indywidualnym (Warszawa, 04 - 301) i używa go regularnie. Właściciel samochodu wykorzystuje swój pojazd tylko w kraju (do celów prywatnych). Auto zostało zakupione jako używane (14 listopada 2016 r.), jest wyposażone w fabryczny immobilizer i nie posiada uszkodzeń. Data pierwszej rejestracji samochodu to 10 maj 2011 r. Właścicielem Opla Corsy jest dwudziestodziewięciolatek z Warszawy (pracownik biurowy, bezdzietny kawaler). Kierowca posiada prawo jazdy od 14 listopada 2008 r. Opel Corsa to jedyny samochód w gospodarstwie domowym. Ubezpieczający jest jedynym użytkownikiem pojazdu. Poprzedni ubezpieczyciel to PZU. Kierowca spowodował ostatnią szkodę sześć lat temu. Nowa polisa OC ma obowiązywać od 23 grudnia 2017 r. Ubezpieczenie zostanie zamówione przez Internet i opłacone jednym przelewem.

Źródło: opracowanie na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Lepiej nie podawać zaniżonego przebiegu

Powyższa analiza pokazała, że roczny przebieg zadeklarowany przez kierowcę, nie musi mieć wpływu na wysokość składki za ubezpieczenie OC. Mimo tego zaniżanie dotychczasowego i spodziewanego przebiegu jest dość częstym „grzechem” właścicieli samochodów. Takie osoby na ogół nie mogą osiągnąć znaczących korzyści finansowych dzięki podawaniu fałszywych informacji i jednocześnie zwiększają ryzyko dopłacenia składki. Dopłata składki za OC może być zastosowana jako sankcja, jeżeli ubezpieczyciel wykryje poważną niezgodność podawanych mu wcześniej informacji ze stanem faktycznym. „Opisywanej kary nie można uniknąć po wykryciu oszustwa, gdyż ubezpieczyciel ma bezwarunkowe prawo do jej naliczenia na podstawie art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zakład ubezpieczeń może naliczyć dodatkową składkę za OC jeśli wykryje, że kierowca próbował go oszukać, podając nieprawdziwe informacje podczas zakupu obowiązkowej polisy. 

Źródło: ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
R.Kubica: Le Mans to wyścig, który powinien zostać zakazany. Ludzie nie śpią przez dwa dni próbując się zdrzemnąć na krzesełku. Jak spalić 12 tys. kalorii w jedną noc

Robert Kubica uważa, że zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu Le Mans było jego celem odkąd wystąpił w nim pierwszy raz w 2021 r. "Dało mi to mnóstwo pozytywnych emocji, mimo że był to jeden z trudniejszych momentów w mojej karierze" - powiedział podczas briefingu w Warszawie. Podkreślił wyczerpujący charakter tego wyścigu, a brak snu był jednym z poważniejszych wyzwań.

Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

REKLAMA

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

REKLAMA

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

REKLAMA