REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC?

Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC? / Fot. Fotolia
Czy przebieg samochodu wpływa na składkę ubezpieczenia OC? / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie ustalania ceny ubezpieczenia OC ubezpieczyciele często pytają o przewidywany przebieg samochodu. Czy ten czynnik ma realny wpływ na koszt obowiązkowej polisy OC? Czasami, ale nie zawsze.

Wyższy roczny przebieg oznacza dłuższy czas spędzony „za kółkiem” i większe ryzyko spowodowania kolizji. Dlatego pytania niektórych ubezpieczycieli sprzedających polisy OC o spodziewany roczny przebieg samochodu, nie wydają się szczególnie dziwne. Znacznie ciekawsza jest inna kwestia. Okazuje się bowiem, że w przypadku wielu towarzystw, nawet znacząca różnica rocznego przebiegu nie ma wpływu na wysokość składki za OC.

REKLAMA

Polityka ubezpieczycieli bywa bardzo różna

Powiązanie między wartością spodziewanego przebiegu i składką ubezpieczenia OC, można przeanalizować na przykładzie młodego kierowcy. Mowa o dwudziestodziewięcioletnim warszawiaku, który posiada prawo jazdy od listopada 2008 r. i dość dobrą historię ubezpieczeniową (ostatnia szkoda spowodowana sześć lat wcześniej). W ramach analizy, uwzględniono następujące założenia dotyczące użytkowanego auta i jego przebiegu:

  • Wariant 1 (przewidywany roczny przebieg - 10 000 km): ubezpieczany samochód to czerwony Opel Corsa D 1.2 16V Cosmo (hatchback, 5 drzwi). Auto z rocznika 2011, zostało po raz pierwszy zarejestrowane 10 maja 2011 roku, a obecny właściciel kupił je 14 listopada 2016 r. Całkowity przebieg Opla Corsy to 60 000 km. Samochód posiada fabryczny i sprawny autoalarm oraz immobilizer. Auto do tej pory nie miało większych uszkodzeń.
  • Wariant 2 (przewidywany roczny przebieg - 15 000 km): całkowity przebieg Opla Corsy to 90 000 km. Pozostałe założenia bez zmian (zobacz wariant 1).
  • Wariant 3 (przewidywany roczny przebieg - 20 000 km): całkowity przebieg Opla Corsy to 120 000 km. Pozostałe założenia bez zmian (zobacz wariant 1).
  • Wariant 4 (przewidywany roczny przebieg - 25 000 km): całkowity przebieg Opla Corsy to 150 000 km. Pozostałe założenia bez zmian (zobacz wariant 1).

REKLAMA

Po uwzględnieniu powyższych założeń i wyliczeniu składek w kalkulatorze Ubea.pl okazuje się, że tylko dwóch ubezpieczycieli (Link4 oraz Aviva), bierze pod uwagę różnicę spodziewanego przebiegu. W przypadku takich towarzystw i marek ubezpieczeniowych jak You Can Drive, Gothaer, Benefia, Uniqa, Proama, MTU i Generali, roczny przebieg deklarowany przez przykładowego kierowcę, nie wpływa na poziom składki za OC. Jeżeli natomiast chodzi o politykę Link4 oraz Aviva, to warto zwrócić uwagę, że różnica składki obliczona dla skrajnych wariantów (przebieg roczny 10 000 km i 25 000 km), oscyluje na poziomie 10% - 13%.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu składki za OC, w ogóle nie uwzględniają różnic spodziewanego przebiegu. Taka sytuacja dotyczy osób niewykorzystujących samochodu do potrzeb firmowych, które notują typowe roczne przebiegi (np. 10 000 km - 25 000 km).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Przykładowa zależność pomiędzy przebiegiem auta oraz wysokością rocznej składki za ubezpieczenie OC dla kierowców*

Nazwa ubezpieczyciela

Składka OC w wariancie 1 (przebieg: 10 000 km/rok)

Składka OC w wariancie 2    (przebieg: 15 000 km/rok)  

Składka OC w wariancie 3 (przebieg: 20 000 km/rok)  

Składka OC w wariancie 4 (przebieg: 25 000 km/rok)  

You Can Drive

857 zł

857 zł

857 zł

857 zł

Link4

898 zł

939 zł

986 zł

986 zł

Gothaer

941 zł

941 zł

941 zł

941 zł

Aviva

999 zł

1073 zł

1106 zł

1133 zł

Benefia

1210 zł

1210 zł

1210 zł

1210 zł

Uniqa

1659 zł

1659 zł

1659 zł

1659 zł

Proama

2119 zł

2119 zł

2119 zł

2119 zł

MTU

2181 zł

2181 zł

2181 zł

2181 zł

Generali

2419 zł

2419 zł

2419 zł

2419 zł

*- Pozostałe założenia: ubezpieczający parkuje czerwonego Opla Corsę D 1.2 16V Cosmo (2011 r.) w garażu indywidualnym (Warszawa, 04 - 301) i używa go regularnie. Właściciel samochodu wykorzystuje swój pojazd tylko w kraju (do celów prywatnych). Auto zostało zakupione jako używane (14 listopada 2016 r.), jest wyposażone w fabryczny immobilizer i nie posiada uszkodzeń. Data pierwszej rejestracji samochodu to 10 maj 2011 r. Właścicielem Opla Corsy jest dwudziestodziewięciolatek z Warszawy (pracownik biurowy, bezdzietny kawaler). Kierowca posiada prawo jazdy od 14 listopada 2008 r. Opel Corsa to jedyny samochód w gospodarstwie domowym. Ubezpieczający jest jedynym użytkownikiem pojazdu. Poprzedni ubezpieczyciel to PZU. Kierowca spowodował ostatnią szkodę sześć lat temu. Nowa polisa OC ma obowiązywać od 23 grudnia 2017 r. Ubezpieczenie zostanie zamówione przez Internet i opłacone jednym przelewem.

Źródło: opracowanie na podstawie danych porównywarki Ubea.pl

Lepiej nie podawać zaniżonego przebiegu

Powyższa analiza pokazała, że roczny przebieg zadeklarowany przez kierowcę, nie musi mieć wpływu na wysokość składki za ubezpieczenie OC. Mimo tego zaniżanie dotychczasowego i spodziewanego przebiegu jest dość częstym „grzechem” właścicieli samochodów. Takie osoby na ogół nie mogą osiągnąć znaczących korzyści finansowych dzięki podawaniu fałszywych informacji i jednocześnie zwiększają ryzyko dopłacenia składki. Dopłata składki za OC może być zastosowana jako sankcja, jeżeli ubezpieczyciel wykryje poważną niezgodność podawanych mu wcześniej informacji ze stanem faktycznym. „Opisywanej kary nie można uniknąć po wykryciu oszustwa, gdyż ubezpieczyciel ma bezwarunkowe prawo do jej naliczenia na podstawie art. 8a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych” - informuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Zakład ubezpieczeń może naliczyć dodatkową składkę za OC jeśli wykryje, że kierowca próbował go oszukać, podając nieprawdziwe informacje podczas zakupu obowiązkowej polisy. 

Źródło: ubea.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA