REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Instalacja gazowa podniesie koszt OC?

Subskrybuj nas na Youtube
zakup auta ubezpieczenie OC AC wartość Fot. Fotolia
zakup auta ubezpieczenie OC AC wartość Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Bardzo wiele aut w Polsce jest zasilanych gazem. Sprawdzamy, czy instalacja gazowa podwyższa koszt ubezpieczenia OC i AC dla takich samochodów.

Nie dysponujemy dokładnymi informacjami o tym, ile samochodów w Polsce jest zasilanych gazem. Ostrożne szacunki mówią jednak o mniej więcej 3 milionach pojazdów. To całkiem sporo wziąwszy pod uwagę ogólną liczbę samochodów osobowych (ok. 23 mln), które obecnie użytkują Polacy.

REKLAMA

Duża popularność samochodów posiadających instalację LPG wynika oczywiście z kwestii ekonomicznych (tzn. ceny autogazu). Warto również pamiętać, że instalacje do autogazu stają się coraz doskonalsze, a ich koszt nie jest bardzo wysoki.

Przed montażem instalacji LPG w samochodzie albo przed zakupem auta w nią wyposażonego niektórzy przezorni kierowcy zadają sobie jednak pytanie, czy zasilanie autogazem wpływa na koszt polis komunikacyjnych (OC i AC). Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili odpowiedzieć na takie pytanie. Wnioski z ich analizy są pozytywne dla wszystkich zwolenników „samochodów na gaz”.

Niektórzy ubezpieczyciele wcale nie pytają o instalację LPG

REKLAMA

Pomimo obowiązkowego charakteru komunikacyjnych polis OC ubezpieczyciele posiadają zupełną swobodę, jeżeli chodzi o pytania zadawane przed wyliczeniem składki. Właśnie dlatego nie można wykluczyć, że któryś z zakładów ubezpieczeniowych zapyta o obecność w samochodzie instalacji LPG. Podobna sytuacja dotyczy również dobrowolnych polis autocasco (AC).

Doświadczenia porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl wskazują jednak, że kwestia zasilania samochodu autogazem nie ma znaczenia dla większości zakładów ubezpieczeniowych. „Ubezpieczyciele przed wyliczeniem składki OC lub AC zwykle nie pytają, czy samochód jest zasilany autogazem. Wynika to między innymi z faktu, że nowoczesne instalacje LPG są zupełnie bezpieczne i praktycznie nie wpływają na ryzyko obrażeń oraz szkód materialnych w czasie wypadku” - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.  

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu na gaz?

Wcześniejsze obserwacje Ubea.pl dotyczące niewielkiego albo nawet zerowego wpływu instalacji LPG na ceny ubezpieczeń komunikacyjnych można potwierdzić przy pomocy realistycznego przykładu. Eksperci porównywarki Ubea.pl wzięli pod uwagę sytuację kierowcy z Katowic, który aktualnie użytkuje Audi A4 2.0 TDI Prime Line (143 KM) z 2012 r.

Przykładowy właściciel Audi może się pochwalić całkiem dobrą historią ubezpieczeniową, ponieważ ostatnią szkodę komunikacyjną spowodował cztery lata temu (zobacz założenia na końcu artykułu)” - dodaje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

REKLAMA

Poniższa tabela przedstawia wysokość składki polis OC i pakietów OC + AC, którą ośmiu ubezpieczycieli może zaoferować przykładowemu kierowcy przez Internet. Analiza porównywarki Ubea.pl uwzględnia dwa warianty (tzn. obecność instalacji gazowej w aucie oraz brak takiej instalacji).

Jeżeli chodzi o cenę pakietu OC + AC, to uwzględniono w nim najtańsze dostępne autocasco z danej firmy. Zakup droższego AC nie miałby większego sensu, ponieważ przykładowe Audi nie jest już najnowszym samochodem” - tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Polisy OC i AC nie będą droższe dla zwolennika autogazu

Informacje przedstawione w poniższym zestawieniu są na pewno optymistyczne dla zwolenników autogazu. Okazuje się bowiem, że obecność w samochodzie instalacji gazowej nie wywiera żadnego wpływu na składki polis OC i pakietów OC + AC.

Nie oznacza to jednak, że kwestia wyboru ubezpieczyciela jest drugorzędna. W przypadku polis OC mamy do czynienia z ponad trzykrotną różnicą kosztów najtańszej i najdroższej ochrony” - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. 

Wpływ instalacji gazowej na koszt polis OC i pakietów OC + AC

Nazwa ubezpieczyciela

Składka OC w wariancie 1

(instalacja gazowa w aucie)

Składka OC w wariancie 2

(brak instalacji gazowej w aucie)

Składka OC + AC (najtańsza oferta) w wariancie 1

(instalacja gazowa w aucie)

Składka OC + AC (najtańsza oferta) w wariancie 2

(brak instalacji gazowej w aucie)

Link4

648 zł

648 zł

2214 zł

2214 zł

Benefia

1127 zł

1127 zł

3393 zł

3393 zł

MTU24

1204 zł

1204 zł

4670 zł

4670 zł

Proama

1262 zł

1262 zł

3974 zł

3974 zł

Aviva

1338 zł

1338 zł

3830 zł

3830 zł

Generali

1356 zł

1356 zł

5864 zł

5864 zł

Wiener

2064 zł

2064 zł

4314 zł

4314 zł

UNIQA

2102 zł

2102 zł

5027 zł

5027 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 21 października 2019 r.

Założenia do analizy:

- Ubezpieczający w chwili zakupu polisy ma 33 lata. Przykładowy kierowca otrzymał prawo jazdy 28 października 2005 r. Właściciel Audi pracuje jako elektryk. Przykładowy klient zakładu ubezpieczeń ma żonę oraz jedno dziecko (7 lat). Ten kierowca z Katowic posiada polisy OC nieprzerwanie od 8 lat. Zniżka z jego aktualnego ubezpieczenia OC (w Allianz Direct) wynosi 30%, ponieważ ostatnia i jedyna szkoda miała miejsce 4 lata temu. Kierowca wcześniej nie posiadał autocasco. Nowe ubezpieczenie OC rozpocznie się 31 października 2019 r. Kierowca zakupi je przez Internet i skorzysta z domyślnych propozycji ubezpieczycieli oraz wszelkich dostępnych promocji.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA