REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?

Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?
Jak ubezpiecza się wypożyczane auto?

REKLAMA

REKLAMA

Kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody?

Z roku na rok, wypożyczanie samochodu lub jednośladu, staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Takie rozwiązanie jest częściej wykorzystywane na terenie Europy Zachodniej. Osoby, które jeszcze nigdy wcześniej nie korzystały z wypożyczonego samochodu, motocykla lub motoroweru, często mają pewne obawy i pytania dotyczące potrzebnego ubezpieczenia. Nie ulega wątpliwości, że kierowca korzystający z pożyczonego pojazdu, również może spowodować poważne szkody (osobowe i majątkowe). W związku z tym, rodzi się pytanie, czy osoba pożyczająca samochód, motocykl lub motorower, musi z własnej kieszeni pokryć spowodowane szkody. Na to oraz inne pytania dotyczące wynajmu pojazdu, postanowili odpowiedzieć eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

REKLAMA

Zobacz też: Haczyki w ubezpieczeniach Assistance

Wypożyczalnia musi opłacić przynajmniej obowiązkową polisę OC

Dla osób znających podstawowe regulacje dotyczące komunikacyjnych ubezpieczeń OC, jasny jest fakt, że wypożyczalnia samochodów lub jednośladów, nie może zrezygnować z takich polis. Obowiązek wykupienia obowiązkowej polisy, ciążący na wypożyczalni pojazdów mechanicznych wynika z faktu, że taka firma przez cały czas pozostaje właścicielem samochodów lub jednośladów oferowanych na wynajem. W odpowiedzi na potrzeby wypożyczalni samochodów, firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne pakiety polis OC dla kilkudziesięciu lub kilkuset pojazdów. W wielu przypadkach, takie obowiązkowe polisy dotyczące jednego wypożyczanego auta są droższe, niż ubezpieczenia OC oferowane klientom indywidualnym. „Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wyższą wypadkowość wynikającą m.in. z częstej zmiany kierowców i słabej znajomości okolicy przez osoby użytkujące pojazdy” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Wypożyczalnia samochodów, motocykli lub motorowerów jako właściciel oferowanych pojazdów, powinna wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele oferują wypożyczalniom specjalne „hurtowe” polisy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak ubezpieczyć auto przy kredycie lub leasingu?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, obowiązkowa polisa OC chroni odpowiedzialność cywilną każdego kierującego (w tym również kierowcy, który wypożyczył samochód) w odniesieniu do szkód wyrządzonych innym użytkownikom drogi. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że takie obowiązkowe ubezpieczenie nie zapewnia finansowej ochrony przed zniszczeniami samochodu prowadzonego przez sprawcę wypadku i obrażeniami, które sprawca może odnieść w wypadku spowodowanym przez siebie.

Obowiązkowa polisa OC nie ochroni osoby wypożyczającej pojazd przed skutkami zniszczenia prowadzonego auta, motocykla lub motoroweru i finansowymi skutkami obrażeń w spowodowanym przez siebie wypadku.

Zobacz też: Czy roczny przebieg ma wpływ na cenę ubezpieczenia OC?

Dodatkowe ubezpieczenia stanowią odpowiednik autocasco i NNW

W związku z ograniczonym zakresem ochrony obowiązkowego OC dla kierowców, krajowe i zagraniczne ubezpieczalnie nie poprzestają na opłacaniu takiej polisy. Osoba wypożyczająca pojazd, zwykle będzie musiała pokryć koszty dodatkowych ubezpieczeń. Mowa o następujących polisach:

  • ubezpieczeniu pojazdu od uszkodzeń CDW (ang. Collision Damage Waiver) - takie ubezpieczenie zapewnia wypożyczalni odszkodowanie za zniszczenia będące skutkiem wypadku drogowego (z wyłączeniem niewielkiej sumy samodzielnie pokrywanej przez wypożyczającego klienta)
  • ubezpieczeniu od kradzieży i utraty pojazdu TW (ang. Theft Waiver) - to ubezpieczenie zapewnia wypożyczalni odszkodowanie za kradzież lub utratę samochodu (z wyłączeniem niewielkiej sumy samodzielnie pokrywanej przez wypożyczającego klienta)
  • rozszerzonym ubezpieczeniu pojazdu od uszkodzeń SCDW (ang. Super Collision Damage Waiver) - jest to odpowiednik standardowego ubezpieczenia CDW, który dodatkowo wyłącza jakąkolwiek odpowiedzialność finansową wypożyczającego klienta za skutki wypadku. Ze względu na zupełne wyłączenie odpowiedzialności osoby wypożyczającej auto, ubezpieczenie SCDW jest droższe od standardowej polisy CDW
  • ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków PAI (ang. Personal Accident Insurance) - taka polisa zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy osoba kierująca wypożyczonym autem lub jeden z jej pasażerów, odniesie obrażenia na wskutek wypadku. Wypłata z ubezpieczenia PAI jest niezależna od tego, kto spowodował wypadek i może się kumulować razem ze świadczeniem dotyczącym OC.

„Nietrudno zauważyć, że wymienione polisy łącznie stanowią odpowiednik ubezpieczenia autocasco, które może nabyć właściciel prywatnego samochodu oraz standardowej polisy NNW. Polisa SCDW funkcjonuje podobnie, jak autocasco bez udziału własnego” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Osoba wypożyczająca pojazd, zwykle musi opłacić polisy stanowiące odpowiednik autocasco. Ubezpieczenie NNW dla tymczasowego kierowcy i jego pasażerów, może być nieobowiązkowe (podobnie jak zakup odpowiednika AC bez udziału własnego).

Dowiedz się więcej o odpowiedzialności za wypadek spowodowany pożyczonym autem

Podczas zagranicznego wynajmu trzeba być bardziej ostrożnym …

Przed wyjazdem za granicę i wypożyczeniem tamtejszego pojazdu, warto zapamiętać skrótowe nazwy wymienionych powyżej ubezpieczeń (CDW, SCDW, TW, PAI). Takie samo nazewnictwo, możemy bowiem spotkać w wypożyczalniach z całej Europy. Niektóre wypożyczalnie należą do międzynarodowych sieci działających również na terenie Polski. Korzystanie z usług dużych wypożyczalni, zmniejsza ryzyko „haczyków” w umowie.

Zobacz też: Na które firmy ubezpieczeniowe najczęściej skarżą się kierowcy?

Niezależenie od wyboru firmy wypożyczającej pojazd za granicą, polski kierowca musi dokładnie przeanalizować warunki umowy. Nie należy godzić się na wynajem, jeżeli jakiś warunek takiego wypożyczenia pojazdu wzbudza wątpliwości (również ze względu na barierę językową). Na szczególną uwagę zasługuje poziom udziału własnego, czyli kwota wyznaczająca graniczną odpowiedzialność finansową kierowcy za uszkodzenie samochodu. „Taki limit szkód każdorazowo pokrywanych przez wypożyczającego klienta, może wynosić nawet 1000 euro - 1500 euro” - ostrzega Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

W przypadku wynajmu droższego auta za granicą, kierowca może być zmuszony do opłacenia z własnej kieszeni kosztów naprawy wynoszących nawet 1000 euro - 1500 euro.

Źródło: Porównywarka OC Ubea.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

REKLAMA