REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Logistyka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Problemy polskich przewoźników na granicy z Rosją - nowe ustalenia

Polska i Rosja podpisały instrukcję w sprawie wykonywania przewozów drogowych. Czy to już koniec problemów polskich przewoźników z wjazdem na terytorium Rosji?

Zwrot kosztów transportu poniesionych w imieniu i na rzecz kontrahenta

Polska spółka Alfa dokonała dostawy towarów na rzecz podatnika Beta z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z umową, towary miały zostać odebrane przez Beta (lub współpracującą firmę transportową) z zakładu Alfa i przetransportowane do magazynu we Wrocławiu. Ponieważ jednak Beta nie odebrała towarów w wyznaczonym terminie, Alfa zawarła umowę z przewoźnikiem w imieniu i na rzecz nabywcy towarów (Alfa opłaciła koszt tej usługi i ujęła ją w ewidencji VAT, faktura została wystawiona przez przewoźnika na podmiot Beta). Obecnie Alfa zamierza obciążyć podatnika Beta kosztami transportu. Czy powinna wystawić fakturę z tego tytułu?

Usługi transportu towarów w kraju - warunki do opodatkowania 0% VAT

W określonych sytuacjach usługi transportowe wykonywane w całości na terytorium Polski mogą być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 0%. Wymaga to jednakże spełnienia ustanowionych w przepisach wymogów dokumentacyjnych.

Umowa toolingu a przychód

Nieodpłatne udostępnienie przez kontrahenta urządzeń, w celu wykonywania świadczeń na jego rzecz nie prowadzi do powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

REKLAMA

Dodatkowe limity zezwoleń na przewozy do Kazachstanu w 2016 r.

Przyznano dodatkowe limity zezwoleń na 2016 r., na przewozy drogowe realizowane przez polskich spedytorów do/z i przez Kazachstan. Poruszono też sprawę zezwoleń na 2017 r.

LOT będzie latał do Newark! Od kiedy?

Zgodnie ze strategią rozwoju LOT-u, polski przewoźnik znacznie powiększy flotę samolotów oraz zwiększy siatkę połączeń do Ameryki Północnej (m.in. pojawi się połączenie na lotnisko Newark) oraz do Azji.

Dlaczego popularność leasingu w logistyce rośnie?

Tylko w ubiegłym roku o 20% zwiększyła się liczba osób biorących auta w leasing. Taki sposób finansowania pojazdów jest wyjątkowo korzystny szczególnie dla małych i średnich działalności gospodarczych. Łącznie polskie firmy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyleasingowały ponad 26 tysięcy pojazdów, z czego mniej niż 50% stanowiły auta osobowe. Skąd taka popularność tej formy finansowania?

Nowoczesne technologie wykorzystywane w usługach pocztowych i kurierskich

Rynek usług kurierskich i pocztowych rozwija się bardzo dynamicznie głównie ze względu na rosnącą popularność branży e-commerce. Jednocześnie firmy kurierskie i pocztowe stają przed coraz większymi wyzwaniami, którym mogą sprostać m.in. dzięki rozwojowi technologii.

REKLAMA

Moment wykonania usługi spedycyjnej w podatku od towarów i usług

W zawieranych umowach Spółka przewiduje postanowienie, w świetle którego strony uznają usługę spedycji za wykonaną z dniem doręczenia zleceniodawcy raportu z przebiegu dostawy wraz z dokumentacją uzyskaną od przewoźnika po wykonaniu przewozu. Spółka ma wątpliwość czy może rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT z chwilą przekazania ww. dokumentów zleceniodawcy oraz czy powinna traktować usługę jako jedną usługę kompleksową?

Kompensata nie uprawnia do przyspieszonego zwrotu podatku VAT

W przypadku gdy u podatnika podatku od towarów i usług wystąpi nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, jest on uprawniony do przeniesienia nadwyżki na następne okresy rozliczeniowe albo może wystąpić o zwrot różnicy na rachunek bankowy. Co do zasady, termin zwrotu wynosi 60 dni (powyższe wynika z treści art. 87 ust. 2 ustawy o VAT). Termin ten, w określonych jednak przypadkach, może ulec skróceniu.

VAT: usługa transportu pomiędzy państwem UE innym niż Polska a miejscem poza UE

Spółka (polski podatnik VAT) wykonuje usługi transportu drogowego, w tym na trasach przebiegających w całości poza Polską. Podatnik świadczy usługi polegające na transporcie z miejsca wyjazdu na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska do miejsca przyjazdu poza terytorium Unii Europejskiej (lub odwrotnie). Odbiorcami usług są wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Spółka powzięła wątpliwość odnośnie opodatkowania planowanych świadczeń podatkiem VAT.

Węgry wprowadzą płacę minimalną m.in. dla polskich kierowców?

Polska branża transportowa jest zaniepokojona planami Węgier i Włoch dot. wprowadzenia płacy minimalnej dla pracowników delegowanych. Obawy dotyczą wpływu nowych przepisów na polską branżę transportową (drugą co do wielkości w UE).

Skrócą się czasy przejazdu pociągami z Gdańska i Gdyni

W wyniku inwestycji w infrastrukturę kolejową w Pomorskiem skrócą się czasy przejazdu pociągami z Gdańska i Gdyni. Jak bardzo i kiedy?

Samoloty ultralekkie nie będą pod nadzorem Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza zmienić przepisy dotyczące samolotów ultralekkich. Według założeń ma to umożliwić lepszy rozwój lotnictwa rekreacyjnego i sportowego.

PKP ogłosi przetargi o wartości 1 mld zł do końca 2016 r.

PKP PLK zapowiada, że do końca 2016 r. ogłosi przetargi na modernizację linii kolejowych o wartości około 1 mld złotych.

Nowa usługa dla małych importerów i sklepów internetowych

Rozwój rynku e-commerce wymusza na operatorach logistycznych stały rozwój oferty. Pojawiła się nowa usługa przeznaczona dla małych importerów i sklepów internetowych.

System poboru opłat drogowych na Węgrzech

Polscy przewoźnicy płacą dużo mandatów wynikających z niedoinformowania odnośnie węgierskiego systemu opłat drogowych (e-toll).

Czas podróży pociągiem z Olsztyna do Warszawy będzie krótszy

Czas podróży pociągiem z Olsztyna do Warszawy będzie krótszy. Tak zakłada przyjęty do konsultacji Krajowy Program Kolejowy do 2023 r.

Eksport pośredni towarów a stawka VAT 0%

Czym jest eksport pośredni towarów? Czym różni się od eksportu bezpośredniego i jaką stawkę VAT należy stosować w przypadku eksportu pośredniego?

Magazynowanie nie zawsze stanowi usługę związaną z nieruchomością

Zamierzamy wykonywać na rzecz kontrahenta niemieckiego (mającego siedzibę działalności oraz zarejestrowanego do celów VAT w Niemczech) usługi logistyczne w zakresie przewozu ładunków i operacji magazynowych. Magazynowanie obejmować ma rozładunek, przyjmowanie towarów na magazyn, rozmieszczanie ich na odpowiednich regałach i załadunek (magazyn znajduje się na terenie Polski) i stanowić będzie część usług logistycznych. Kontrahentowi nie będzie przysługiwało prawo używania całości lub części magazynu. Czy powyższą usługę należy traktować jako związaną z nieruchomością i tym samym opodatkować ją w Polsce?

Rozliczenie straty powstałej na skutek likwidacji środka trwałego

Likwidacja składników majątku podatnika może w pewnych przypadkach skutkować możliwością ujęcia w kosztach uzyskania przychodów strat powstałych z tego tytułu. Dokonując oceny w zakresie dopuszczalności pomniejszenia przychodów o wysokość niezamortyzowanej części środka trwałego należy przede wszystkim mieć na uwadze przyczyny, leżące u podstaw likwidacji

Odszkodowanie za opóźnienia w transporcie towarów a odliczenie VAT

Spółka XYZ świadczy usługi transportu towarów na rzecz klientów z Polski, Unii Europejskiej i z państw trzecich. W ramach ww. działalności, Spółka przewiozła towary z Warszawy do Wrocławia na zlecenie polskiego podatnika. Z uwagi jednak na problemy z flotą, towary zostały dostarczone do Wrocławia z tygodniowym opóźnieniem. W związku z powyższym, Spółka XYZ została obciążona przez zleceniodawcę na podstawie faktury (ze stawką 23%) stosowną kwotą za ww. opóźnienie. Czy spółka XYZ może ten VAT odliczyć?

Ustawa Macrona czyli nowe regulacje w zakresie przewozów do Francji

Nowa regulacja w zakresie kabotażu i transportu międzynarodowego do Francji weszła w życie 1 lipca 2016 r. Jakie są nowe obowiązki przewoźników i operatorów logistycznych?

Nowe przepisy podatkowe dla polskich stoczni od stycznia 2017 r.

Sejm przyjął ustawę m.in. zwalniającą polskie stocznie z podatku VAT oraz umożliwiającą przedsiębiorstwom stoczniowym wybór sposobu opodatkowania.

Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?

Na czwartym posiedzeniu Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu ustalono jako jeden z priorytetów rozwój szlaku wodnego E40. Podjęto też rozmowy na temat wsparcia przez Białoruś rozwoju projektu drogowego via Carpatia poza granicę UE.

Ograniczenia w transporcie nienormatywnym podczas ŚDM

GDDKiA apeluje do przewoźników o ograniczenie składania wniosków dotyczących przewozów nienormatywnych w trakcie Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka

Jakie jest zastosowanie worków typu Big Bag?

Wytrzymałość, różnorodność rozmiarów i różnorodność materiałów, z których są skonstruowane sprawiają, że worki typu Big Bag znajdą szerokie zastosowanie w branży logistycznej.

Budowa Centralnego Portu Lotniczego

Ważą się losy budowy Centralnego Portu Lotniczego. Od jakich czynników zależy rozpoczęcie tak dużej inwestycji?

Finansowanie maszyn magazynowych dla poprawy efektywności energetycznej

Energia elektryczna w Polsce produkowana jest głównie przez elektrownie węglowe. Chociaż jej produkcja jest stosunkowo niedroga, nie jest obojętna dla środowiska. Podczas procesu spalania węgla, do atmosfery emitowane są gazy cieplarniane (przede wszystkim dwutlenek węgla) oraz szkodliwe tlenki azotu i tlenki siarki, które powodują powstawanie kwaśnych opadów. Aby temu zapobiec, warto zainwestować w energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr, słońce czy woda.

Przydatność systemów telematycznych w efektywnym zarządzaniu flotą

Jak systemy telematyczne podnoszą efektywność zarządzania flotą samochodową? Które funkcje systemów okażą się szczególnie przydatne w okresie wakacyjnym?

Cartrack będzie monitorował pojazdy w USA?

W Kalifornii właśnie wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego wszystkie samochody firmowe muszą zostać wyposażone w urządzenie rejestrujące przebieg trasy. Firmy zajmujące się monitoringiem pojazdów flotowych planują ekspansję na amerykański rynek.

VAT od pośrednictwa w sprzedaży biletów promowych

W sprzedaży biletów w transporcie promowym osób mogą uczestniczyć pośrednicy. Sposób, w jaki pośrednik powinien swoją usługę opodatkować VAT, zależy od tego jakiej trasy dotyczą sprzedawane bilety.

Przenoszenie kosztów naprawy pantografu

Jesteśmy spółką zajmującą się transportem kolejowym. Na jednej z tras doszło do połamania pantografu w naszym pociągu towarowym. Przyczyną powyższego zdarzenia była uszkodzona sieć trakcyjna. Mamy zamiar obciążyć operatora sieci trakcyjnej kosztami naprawy pantografu (naprawę zamówiliśmy u serwisanta). W związku z powyższym mamy wątpliwość czy tego rodzaju obciążenia powinniśmy dokonać wystawiając fakturę (refakturę), czy też notę księgową (obciążeniową). Ponadto usługa naprawy została opłacona w walucie euro. Jaki kurs przeliczeniowy na gruncie VAT powinniśmy zastosować obciążając operatora sieci trakcyjnej.

Koszty związane z transportem w podstawie opodatkowania importu towarów

Czy w podstawie opodatkowania należy uwzględnić koszty dodatkowe, wynikające z faktur otrzymanych od spedytorów i przewoźników świadczących usługi związane z przewozem importowanych towarów? Na pytanie odpowiada Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 1.04.2016 r. sygn. IBPP4/4512-46/16/PK.

Plan rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020

Według założeń planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r., rzeki Wisła (na odcinku Warszawa-Gdańsk) i Odra mają stać się międzynarodowymi szlakami wodnymi.

Nowoczesne wózki widłowe

Jak działają nowoczesne wózki widłowe? Czy nowatorskie wózki elektryczne lub hybrydowe są coraz częściej doceniane przez branżę magazynową?

Rzecznik Praw Pasażera Kolei

Powstanie urząd Rzecznika Praw Pasażerów Kolei przy Urzędzie Transportu Kolejowego. To efekt wdrażania unijnej dyrektywy na mocy której państwa członkowskie mają zapewnić konsumentom tani i efektywny sposób rozwiązywania sporów z przedsiębiorcami.

Dokument uprawniający do zastosowania stawki 0% VAT w transporcie międzynarodowym

W dniu 11.04.2016 r. nr została wydana interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach sygn. IBPP4/4512-37/16/MK w zakresie obowiązków dokumentacyjnych niezbędnych do zastosowania stawki 0% dla usługi transportowej wykonywanej na zlecenie spedytora.

Usługa transportowa jako świadczenie złożone, a VAT

Jedynym z zagadnień wywołujących szczególne wątpliwości w podatku VAT jest kwestia świadczeń złożonych (kompleksowych). Przykładem tego zagadnienia w kontekście usług transportowych jest, budząca wątpliwości interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15.1.2016 r., znak IPPP3/4512-870/15-2/KT.

Czy LOT kupi więcej samolotów?

Czy LOT kupi więcej samolotów? Proces restrukturyzacji PLL LOT trwa już kilka lat, w efekcie sytuacja spółki systematycznie się poprawia. Prezes LOT Rafał Milczarski podtrzymuje plany dotyczące zwiększenia floty samolotów i siatki połączeń.

Nowe białoruskie przepisy dotyczące przewozów środków płatniczych

Zmieniły się białoruskie przepisy dotyczące przewozów środków płatniczych. Jakie kwoty pieniędzy można obecnie wwozić na Białoruś bez potrzeby deklaracji?

Import usługi spedycji międzynarodowej - stawka 0% VAT?

Jak powinno wyglądać rozliczenie podatku VAT od nabywanej usługi spedycyjnej, w przypadku importu towaru z Chin, za którego transport jest odpowiedzialna firma z UE bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce?

Na czym polega pool paletowy?

Pool paletowy to zjawisko wpisujące się w trend płacenia za użytkowanie przedmiotów, a nie wykupywanie ich na własność. Na czym polega?

Jak ustalić miejsce świadczenia usług logistycznych?

Polska spółka X (podatnik VAT) zawarła z podatnikiem Y z Niemiec umowę o świadczenie kompleksowych usług logistycznych, na podstawie której X umożliwi przechowywanie towarów należących do Y we własnym magazynie, bez przyznawania jednak prawa do używania określonej części ww. nieruchomości. Oprócz tego, spółka X będzie świadczyć usługi rozładunku i załadunku towarów Y oraz będzie prowadzić inwentaryzację stanów magazynowych dla tego podmiotu. W związku z tym, powstała wątpliwość, w jakim państwie powinny zostać opodatkowane przedmiotowe świadczenia.

Rozliczenie usług transportu na terenie Rosji i Białorusi świadczonych dla firmy z Austrii

Otrzymaliśmy od kontrahenta będącego austriackim podatnikiem VAT zlecenie na usługi transportu towarów na terenie Rosji i Białorusi. W jaki sposób rozliczyć przedmiotową usługę na gruncie ustawy o VAT, czy jesteśmy obowiązani do wykazania tego rodzaju usług w deklaracji? Jaki kurs przeliczeniowy zastosować jeżeli wynagrodzenie otrzymamy w euro?

Jak ograniczyć hałas w magazynie?

Ograniczanie hałasu w magazynie ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Jak wyeliminować nadmierny hałas w miejscach magazynowania?

Usługi kurierskie dla klientów indywidualnych

InPost wprowadza usługi kurierskie dla nadawców indywidualnych. Wygląda na to, że wygodne usługi przesyłania paczek będą coraz bardziej dostępne dla osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Jest porozumienie z Rosją w sprawie przewozów drogowych w 2016 r

1 kwietnia 2016 r. Polska i Rosja podpisały porozumienie w sprawie przewozów drogowych na rok 2016. Co ostatecznie udało się wynegocjować?

Jak opodatkować wynajem wagonów na rzecz kontrahenta niemieckiego?

Spółka (zarejestrowana jako polski podatnik VAT UE) świadczy usługi w zakresie transportu kolejowego. Zdarza się, iż zawiera porozumienia z innymi przewoźnikami, na mocy których wynajmowane są wagony kolejowe należące do Spółki. W najbliższym czasie Spółka zamierza wynająć wagony kolejowe podmiotowi niemieckiemu (zarejestrowanemu do celów VAT UE). Najem poszczególnych wagonów trwać ma od 14 do 28 dni, a wagony będą udostępniane kontrahentowi zarówno w Polsce jak i na terenie Niemiec. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwość czy wystawiona faktura powinna zawierać podatek od towarów i usług oraz jaki kurs przeliczeniowy powinna zastosować jeżeli wystawi fakturę w EUR?

Czy nabycie biletów w międzynarodowym transporcie lotniczym jest importem usług?

Spółka świadczy usługi międzynarodowego transportu samochodowego towarów. Zdarza się, że występuje konieczność zapewnienia transportu lotniczego dla kierowców na trasach z Polski do innych krajów członkowskich UE lub odwrotnie. Spółka korzysta wtedy z usług zagranicznych linii lotniczych. Linie lotnicze wystawiają na rzecz Spółki faktury bez zawartego na nich zagranicznego podatku VAT. Czy w tej sytuacji Spółka powinna rozpoznać import usług?

REKLAMA