Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?
REKLAMA
REKLAMA
5 i 6 lipca 2016 r. w Mińsku odbyło się czwarte posiedzenie Polsko-Białoruskiej Grupy Roboczej ds. współpracy w dziedzinie transportu, utworzonej w ramach Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, w którym wziął udział podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Piotr Stomma.
REKLAMA
Podczas spotkania podkreślono bardzo dobrą współpracę w obszarze wymiany towarowej, której wyrazem było m.in. posiedzenie dwustronnej komisji mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych w marcu 2016 r. w Warszawie. Obecnie trwają też prace nad projektem umowy międzyrządowej o utrzymaniu kolejowych obiektów mostowych na granicy polsko – białoruskiej.
Odwiedź nasz serwis Logistyka
Port w Gdańsku obsłuży Białoruski handel zagraniczny?
REKLAMA
Strony z zadowoleniem odnotowały wzrost dynamiki regularnych przewozów lotniczych między oboma państwami oraz współpracę wyznaczonych przewoźników. Podkreślono też znaczącą rolę Warszawy i Mińska jako przesiadkowych portów lotniczych oraz potwierdzono duży potencjał rozwojowy transportu lotniczego w relacjach dwustronnych.
W zakresie żeglugi śródlądowej uznano, że relacje pomiędzy oboma państwami mają pozytywną dynamikę. Jednym z priorytetowych zagadnień jest rozwój szlaku wodnego E40. Białoruś zaproponowała rozważenie kwestii organizacji przewozów towarów transportem śródlądowym i multimodalnym pomiędzy oboma państwami.
Strona białoruska podkreśliła zainteresowanie obsługą przez port w Gdańsku białoruskiego handlu zagranicznego. Polska poprosiła Białoruś o wsparcie w zakresie rozwoju projektu szlaku drogowego via Carpatia w ramach przedłużenia sieci TEN-T poza granicę zewnętrzną UE.
Ponadto uzgodniono, że jesienią 2016 r. z wizytą do Mińska uda się minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Celem podróży będzie m.in. opracowanie deklaracji dotyczącej koordynacji rozwoju infrastruktury transportowej na styku obu krajów oraz dyskusja na temat znaczenia i rozwoju korytarzy transportowych z Europy na Wschód.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.